2022-04-23T09:59:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Diety za wszelką cenę? Nic z tych rzeczy. Wojewoda unieważnił uchwałę rady gminy

REKLAMA
zdjecie 6394
REKLAMA
zdjecie 6394
3
0
17

Wojewoda mazowiecki stwierdził, że uchwała rady gminy Lelis dotycząca diet radnych istotnie narusza prawo i - jako sprzeczna z prawem - jest w całości nieważna. Uchwała dotyczyła wypłat diet nawet w przypadku... nieobecności radnych na sesjach lub komisjach lub braku obrad w danym miesiącu.

W uchwale rady gminy, którą podjęto w marcu 2022 r., wskazano, że dieta nie ulega obniżeniu jeżeli radny był nieobecny na sesji i komisji z przyczyn zdrowotnych lub innych zdarzeń losowych oraz w miesiącu, w którym nie było przeprowadzonej sesji rady - w tym przypadku podstawą do wypłaty diety byłoby oświadczenie przewodniczącego rady o nieprzeprowadzaniu sesji w danym miesiącu. Zasadność usprawiedliwienia radnego oceniać miał Przewodniczący Rady Gminy i Przewodniczący Komisji.

Co ciekawe, uchwała została przegłosowana na sesji rady gminy zdecydowaną większością. 13 radnych głosowało za, a przeciw był jedynie radny Kamil Stepnowski. Mimo, że radny Stepnowski zgłaszał swoje wątpliwości na sesji, otrzymał odpowiedź od innego z radnych, że ten "ma inne zdanie i głosowanie pokaże, jaka naprawdę jest sytuacja".

To pokazał właśnie wojewoda, który stwierdził nieważność uchwały.

W uzasadnieniu wojewoda wskazał, że zarówno w doktrynie prawa, jak i orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że dieta radnego, o której mowa w wyżej przytoczonych przepisach, stanowi jedynie rekompensatę utraconych przez radnego korzyści i nie posiada charakteru świadczenia pracowniczego.

- Dieta powinna być ściśle powiązana z aktywnością radnych w pracach rady i zależna od rzeczywistego wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją - wskazał wojewoda.

Zdaniem wojewody, uprawomocnienie się uchwały rady gminy Lelis spowodowałoby sytuacje, w której radni otrzymują dietę niezależnie od faktycznej obecności na sesji, co stanowi istotne naruszenie ustawy o samorządzie gminnym.

- Przepis pozwala na usprawiedliwienie nieobecności, które spowoduje wypłatę diety w pełnej wysokości, a więc pomimo faktycznej nieobecności radnego lub nieodbycia się sesji lub posiedzenia w ogóle w danym miesiącu, co pozostaje w sprzeczności z istotą diety jako rekompensaty utraconych korzyści w związku z pełnieniem funkcji radnego - wskazał wojewoda.

Rada gminy może zaskarżyć te rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administacyjnego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×