zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-17T11:18:58+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dionizje 2021: Program festiwalu literackiego

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, na Fortach Bema, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, ale i w gospodarstwie agroturystycznym w Wydmusach - tam odbywać się będą wydarzenia tegorocznych Dionizji, poświęconych Dionizemu Maliszewskiemu.

Dionizy Maliszewski był znanym i cenionym działaczem kultury i  propagatorem kultury kurpiowskiej, inicjatorem i organizatorem wielu imprez kulturalnych. Pełnił wiele funkcji społecznych w licznych organizacjach. Wielokrotnie był radnym Miejskiej Rady Narodowej i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Ostrołęce. Działał aktywnie min. w Mazowieckim Towarzystwie Kultury (członek Sekcji Literackiej), Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki, Towarzystwie Kultury Teatralnej. Był inicjatorem ostrołęckiego życia literackiego. To jemu poświęcony jest festiwal.

Dionizje organizowane są od 2013 roku. Główne punkty programu to uroczyste podsumowanie ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego (konkurs o zasięgu ogólnopolskim) i warsztaty literackie z udziałem laureatów konkursu, ostrołęckich poetów i gości – poetów z terenu Mazowsza.

Tegoroczne Dionizje organizowane są w ramach Ostrołęckiego Roku Dionizego Maliszewskiego, który został ogłoszony z okazji 90. urodzin poety. Również program festiwalu jest wzbogacony o debatę literacką, Piknik Literacki na Fortach, wystawę i publikację niedokończonej jedynej powieści D. Maliszewskiego "Przed wyrokiem".  

W programie:

  • 20 sierpnia (piątek) godz. 18.00 - Czytelnia, MBP, I piętro - Wieczór Literacki: Uroczyste Podsumowanie XXIX Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego; autoprezentacje literackie; prezentacja książki Dionizego Maliszewskiego "Przed wyrokiem";
  • 5 września (niedziela), od godz. 13.00 – Piknik Literacki Imieniny Dionizego – Forty J. Bema (w programie m.in. występy: Wojciech Dudkowski i Wojciech Richter, Chór Ola la pk. Roberta Lipki, czytanie utworów Dionizego Maliszewskiego,  gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów – harcerzy i bibliotekarzy, kiermasze książek i nie tylko, warsztaty artystyczne, ognisko i wspólne śpiewanie)
  • 7 września (wtorek), godz. 18.00 - Czytelnia MBP (I piętro) - Debata literacka: Więc z tego pejzażu jestem ... Dionizy Maliszewski i regionalizm. Prowadzący: dr hab. Karol Samsel, dr Jerzy Kijowski, mgr Joanna Zyśk

Ponadto:

  • Warsztaty literackie w dn. 20-22 sierpnia (w MBP i w Gospodarstwie Agroturystycznym  w Wydmusach)
  • Wystawa pt. Dionizy Maliszewski. Wpisany w ciszę przemijania. – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. Gen. J. Bema 8 – od 22 sierpnia
  • Premiera książki Dionizego Maliszewskiego "Przed wyrokiem" (redakcja i edycja dr hab. Karol Samsel).

Zapraszają organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej,  Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce, przy wsparciu finansowym Samorządów: Województwa Mazowieckiego, Miasta Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego.

REKLAMA
zdjecie 1325
Więcej o: Ostrołęka, Dionizje
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×