Regularnie płacisz rachunki za energię elektryczną i – jeśli poszukujesz oszczędności – z pewnością zastanawiałeś się nad zmianą oferty na prąd. Niestety, w tej kwestii nie masz pełnej dowolności. O ile prawo zezwala na zmianę sprzedawcy energii w każdej chwili i zgodnie ze swoimi potrzebami, o tyle zmiana dostawcy jest bardziej skomplikowanym zagadnieniem i, niestety, niekoniecznie możliwym do wykonania. Dzieje się tak z powodu zasad, według których funkcjonuje rynek energii w Polsce. Zrozumienie jego mechanizmów pozwoli świadomie zarządzać kosztami energii. Dlatego warto je dobrze poznać.
Dostawca, dystrybutor, Operator Systemu Dystrybucyjnego — czyli kto jest kim na polskim rynku energetycznym?
Wszystkie te nazwy dotyczą jednego podmiotu, najczęściej określanego po prostu jako dostawca prądu. To firma, która jest odpowiedzialna za fizyczną infrastrukturę energetyczną na danym obszarze, a w efekcie także za transport energii, do którego wykorzystuje tę infrastrukturę.
Do głównych zadań dystrybutora energii należy:
- utrzymanie sieci energetycznej i dbanie o jej stan techniczny;
- minimalizowanie przerw w dostawie prądu do odbiorców;
- usuwanie awarii;
- rozwój i modernizacja infrastruktury, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię i zapewnić ciągłość dostaw;
- zarządzanie licznikami energii;
- zarządzanie przepływem energii w sieci dystrybucyjnej.
Wyobraź sobie, że na konkretnym obszarze działa kilku dystrybutorów. Budowa równoległych sieci na tym samym terenie nie tylko jest ekonomicznie nieuzasadniona, ale też prowadziłaby do chaosu organizacyjnego. Dlatego też logiczne wydaje się, że jeden dystrybutor przypisany jest do konkretnego regionu i za niego odpowiedzialny, a zmiana dostawcy prądu nie jest możliwa. To zasada tzw. monopolu naturalnego.
W Polsce działa kilku głównych operatorów. Do największych z nich należą: PGE, Tauron, Enea, Energa, a także Stoen Operator. Każdy z nich obsługuje określony obszar.
Sprzedawca energii – brak monopolu, konkurencyjne oferty
Operator Systemu Dystrybucyjnego fizycznie dostarcza prąd do firmy, ale go nie sprzedaje. Tym zajmuje się sprzedawca energii i to właśnie z nim podpisujesz umowę na zakup energii.
Jak to działa? Sprzedawca prądu (Spółka Obrotu Energią Elektryczną) kupuje prąd na rynku hurtowym, a następnie odsprzedaje go klientom końcowym. Nie posiada jej fizycznie, a jedynie pośredniczy w jej przekazywaniu od producentów do odbiorców.
Dzięki temu na rynku może jednocześnie działać wielu sprzedawców i nie są oni ograniczeni terytorialnie. Sprzedawca prądu:
- oferuje klientom konkretną cenę za 1 kWh i opłatę handlową;
- wystawia rachunki;
- prowadzi obsługę klienta.
Co więcej, sprzedawcy mogą ze sobą konkurować, oferując różne ceny, taryfy i usługi dodatkowe. Tak wysoka konkurencyjność jest niewątpliwie korzystna dla klientów. Brak monopolizacji rynku oznacza dla nich niższe ceny, lepszą jakość usług, a dodatkowo również innowacyjność ofert. Firmy energetyczne, które chcą utrzymać się na rynku, po prostu ciągle muszą zabiegać o klientów.
Pamiętaj! Możesz zmienić sprzedawcę prądu w każdej chwili, z zachowaniem okresu wypowiedzenia i innych zapisów umowy z obecnym. To on zajmie się później zawiadomieniem Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie. Nie ma przy tym ryzyka, że dostawca zaprzestanie dostaw energii.
Praktyczne różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą. Jak wpływa to na twoje rachunki za prąd?
Zrozumienie ról dystrybutora i sprzedawcy energii pomoże lepiej zrozumieć pozycje na rachunku za prąd dla twojej firmy.
Jeśli podpisałeś kompleksową umowę na energię elektryczną, składa się ona z dwóch części:
- opłat należnych sprzedawcy – to opłata za faktycznie zużyty prąd oraz opłata handlowa;
- opłat dystrybucyjnych, należnych dostawcy - są to koszty związane z przesyłem energii przez sieć Operatora systemu Dystrybucyjnego. W ich skład wchodzą zarówno opłaty stałe (niezależne od poziomu zużycia), jak również opłaty zmienne (tym większe, im większy jest pobór prądu). Należą do nich m.in.: opłata sieciowa, mocowa, kogeneracyjna, OZE. Co ważne, opłaty te będą takie same, niezależnie od tego, jakiego sprzedawcę prądu wybierzesz.
Znając podział opłat, możesz lepiej zrozumieć, jak wpływają na twoje rachunki. Racjonalne zużycie prądu nie musi być bowiem przypadkowe. To ty masz nad nim kontrolę!
Materiał zewnętrzny.