2019-08-13T14:16:46+02:00 eOstroleka.pl 10 0 21 7.1
Ostrołęka,

Do Ostrołęki przybył wiceminister. Ogłosił: będzie budowany trzeci most na Narwi! [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
15
6
115
Najlepszy komentarz
~Gość, 15:20 13-08-2019,   87%
Oby ludzie Schetyny lub Biedronia nie rządzili w mieście lub byli posłami z naszego regionu.
odpowiedz   •   oceń :  

Minister inwestycji i rozwoju podjął decyzję o zasadności finansowania inwestycji budowy mostu na rzece Narew, łączącego Teodorowo z Łęgiem Przedmiejskim w ramach programu "Mosty dla regionów". Most ma mieć 221 m długości i 12,9 szerokości. Będzie składał się z czterech przęseł podpartych na pięciu podporach. Na przeprawie mają powstać dwie jezdnie oraz ciąg pieszo rowerowy.

Decyzję ogłosił dziś w Ostrołęce wiceminister Waldemar Buda.

- To początek procesu inwestycyjnego, który będzie zmierzał do zbudowaniu tej przeprawy. Cała procedura na dziś będzie polegała na projektowaniu, my zapewniamy środki na projektowanie - 1,5 mln zł. W dalszym kroku będzie również finansowana budowa, której łączny koszt opiewa na 61 mln zł. To absolutnie kluczowa decyzja dla powiatu ostrołęckiego - powiedział wiceminister Buda na konferencji prasowej.

Jak dodał, ministerstwo nie mogło być obojętne na głosy o pilnej potrzebie budowy mostu przez Narew. Dodatkowo, powiat ostrołęcki złożył do ministerstwa bardzo dobrze sporządzony wniosek.

- Spośród 75 wniosków, które wpłynęły, wybieramy kilkanaście. Tyle mamy środków. Wybraliśmy te, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne, które rozwiązują problemy lokalne, ale wiemy, że w Ostrołęce nie tylko lokalne - poinformował wiceminister.

Na konferencji poinformowano, że standard tej przeprawy będzie adekwatny do przejazdu najcięższych pojazdów wojskowych. Wicestarosta ostrołęcki Krzysztof Parzychowski ujawnił, że most będzie o jedną klasę wyżej, jeżeli chodzi o nośność, niż most w Ostrołęce, który otwarty będzie we wrześniu.

To jednak jeszcze nie koniec.

"Chcemy wpisać przeprawę w obwodnicę. Wtedy, jadąc z Warszawy w kierunku Łomży, będzie można ominąć Ostrołękę" - dodał Krzysztof Parzychowski.

Budowa mostu będzie podzielona na trzy etapy. Do połowy 2021 roku ma zostać wykonana inwentaryzacja przyrodnicza, a także raport oddziaływania na środowisko oraz dokumentacja do wydania decyzji środowiskowej. Drugi etap to wydanie decyzji o budowie. Dopiero później, w latach 2022-2023, prowadzone będą prace budowlane.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 14:21 13-08-2019,   53%
No i Kubeł wywalczył. A tak się śmiali z niego i jego pomysłu na most.
Ale lepiej nic nie robić latami i czekać na gotowe. A potem czekać na cud - most się wali to bierzemy się na ura do roboty. Teraz ten najlepszy "managier" może się realizować w elektrowni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:44 13-08-2019,   37%
W Ostrołęce mamy tylko przeprawę tymczasową, naprawianą co miesiąc?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:46 13-08-2019,   59%
Przecież ten most będzie w powiecie a nie w mieście. Co ma do tego były prezydent? Dlaczego kłamiesz, że nic latami nie robił w tej sprawie? Nic w sprawie trzeciego mostu nie robił rząd PO i marszałek z PSL.

"rzypominam zatem, że 2 czerwca 2015 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Ostrołęki. Z wyliczeń przedstawionych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego wynikało, że dofinansowanie na budowę przeprawy mostowej przez rzekę Narew może wynieść 37.691.833,59 zł, przy wartości całego zadania na sumę 123 mln 800 tys. zł.

Zatem deklarowane dofinansowanie nie wyniosłoby 80% co jest zasadą w podobnych projektach, a jedynie 32,5% wartości inwestycji! Miasto oczekiwało równego traktowania i dofinansowania na takim właśnie poziomie, dlatego 6 kwietnia 2016 roku ponownie zwróciło się z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego o wyrażenie zgody na wpisanie do Kontraktu Terytorialnego inwestycji polegającej na budowie przeprawy mostowej na rzece Narew, co umożliwiłoby jej dofinansowanie w ramach RPOWM 2014-2020 w takiej wysokości."

Dzieci rządowi PiS rozpoczynają się prace przy trzecim moście przez Narew. Dziękuję.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:52 13-08-2019,   34%
Dlaczego PiS nic nie robił w sprawie nowego mostu w Ostrołęce z programu Mosty dla regionów?

Program Mosty dla Regionów cieszy się dużym zainteresowaniem. 75 samorządów zawnioskowało o 86 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw.

7 mostów z rekomendowanej listy

Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych przez nas w programie. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lack), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław).
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:01 13-08-2019,   75%
Program ten nie obejmuje miast takich jak nasze.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:20 13-08-2019,   24%
Jak nie obejmował, gdy w 2018 roku zamknięto stary most?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:36 13-08-2019,   83%
Program ten nie obejmuje miast takich jak Ostrołęka, most musi być poza miastem.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:55 13-08-2019,   14%
Bzdura
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:56 13-08-2019,   22%
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje włączyć do programu Mosty dla regionów także miasta na prawach powiatów. Wydłużony ma być także termin na składanie wniosków. Do tej pory wpłynęło ich zaledwie kilka.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:17 13-08-2019,   92%
"- Program zakłada powiązanie w spójną sieć dróg lokalnych. Nie obejmuje miast na prawach powiatu.  Wnioski mogą składać gminy, powiaty, jak również wspólnie samorządy - tłumaczył pokrótce założenia programu starosta Stanisław Kubeł.  -  Do złożenia wniosku potrzebna jest koncepcja mostu i dróg dojazdowych - do najbliższych dróg publicznych."
odpowiedz   •   oceń :  
~,, 17:55 13-08-2019,   17%
To wam teraz WOSy zaoramy Białobiel, Teodorowo, Laskowiec i parę innych wiosek. Muszą was rozkopać żeby w mieście płynnie się jeździło. Sami siebie orać nie będziemy chociaż wystarczy dokończyć obwodnicę Załuski :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:32 13-08-2019,   8%
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje włączyć do programu Mosty dla regionów także miasta na prawach powiatów. Wydłużony ma być także termin na składanie wniosków. Do tej pory wpłynęło ich zaledwie kilka.
Chodzi o rządowy program, którego celem jest wsparcie budowy nowych mostów w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy – na drogach gminnych, powiatowych lub wojewódzkich, jednak bez miast na prawach powiatu.

Jeśli samorząd zdecyduje się na budowę mostu, może liczyć na dotację w kwocie 80 proc. wartości przedsięwzięcia. W tym roku dofinansowywane są dokumentacje dla tych inwestycji, potem ma być dotowana także budowa.

W całym okresie realizacji programu – do roku 2025 – na samorządowe mosty ma być przeznaczona kwota 2,3 mld zł. Rząd wskazał wprawdzie inwestycje priorytetowe – jest ich 21 – ale program jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych samorządów.

Kilka wniosków do tej pory

Nabór ruszył w sierpniu. – Program Mosty dla Regionów cieszy się sporym zainteresowaniem wśród samorządów – poinformowało nas Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. – Do tej pory wpłynęło do ministerstwa kilka wniosków, a wiemy z rozmów z samorządami, że kolejne wnioski są w trakcie przygotowania – stwierdza na potwierdzenie wcześniejszej tezy resort odpowiedzialny za realizację programu. Można dyskutować czy „kilka” wniosków to dużo, faktem jest jednak, że do zakończenia obecnego naboru pozostało jeszcze sporo czasu – kończy się on 29 marca.

Ministerstwo rozważa jednak przedłużenie tego terminu. Częściowo może to wynikać z faktu, że planowane są jeszcze zmiany w programie. MIiR planuje bowiem dostawać program do przyjętej w październiku ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych – w ramach tej ustawy w kolejnych latach będą finansowane inwestycje mostowe. W ramach tego dostosowania do Mostów do regionów będą mogły aplikować miasta na prawach powiatu – i to jest dobra wiadomość. Gorsza to ta, że podobnie jak w ustawie o FDS, wyłączone pozostaną miasta, które są siedzibą województw.

Program mostowy niewątpliwie jest potrzebny – samorządom, zwłaszcza małym, brakuje pieniędzy na te kosztowne inwestycje. Czy jednak będą one w stanie skorzystać z programu?

80 proc. dotacji, ale… wciąż drogo

Okazuje się, że nawet 20 proc. wkładu własnego, przy kosztownej, czasem kilkusetmilionowej inwestycji, może być finansową barierą nie do pokonania dla małej jednostki. Samorządowcy zwracali na to uwagę podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

– Rząd z udziałem Polski powiatowo-gminnej tego programu nie zrealizuje – mówił jeden ze starostów. – Jeśli mam most na Bugu i wstępne szacunki mówią o koszcie 300-400 mln zł, to dla nas, dla powiatu, dołożyć 60 mln zł to niewyobrażalna kwota – stwierdził samorządowiec. – To musi wziąć na siebie rząd i ewentualnie zarządy województw. Bez takiego porozumienia nie zrealizujemy tego programu – wskazywał.

– My chcemy tych mostów, tylko jest pytanie o koszty – wtórował inny przedstawiciel powiatów. Myślenie o kosztach jest tym bardziej istotne, że jeśli dziś samorządy podejmą decyzję, by wnioskować o dotację na dokumentację dla nowej przeprawy, muszą mieć pewność, że będą miały - w określonej perspektywie czasowej - wkład własny także na roboty budowlane, w innym przypadku dofinansowanie do projektu trzeba będzie zwrócić, gdyż założony cel związany z rozwojem nie zostałby osiągnięty.

Planowane otwarcie programu na miasta na prawach powiatu może okazać się szansą na jego większą efektywność.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:37 13-08-2019,   71%
Planowane jest. I wszystko w tym temacie. Po co wklejać wpisy o tym, że coj jest dopiero planowane?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:50 13-08-2019,   20%
Juz dawno wnioski wpłyneły.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:15 13-08-2019,   75%
Wpłynęły wnioski do programu, który jest dopiero w planach?

"planowane są jeszcze zmiany w programie. MIiR planuje bowiem dostawać program do przyjętej w październiku ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych – w ramach tej ustawy w kolejnych latach będą finansowane inwestycje mostowe. W ramach tego dostosowania do Mostów do regionów będą mogły aplikować miasta na prawach powiatu –"
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:05 13-08-2019,   24%
Jakich planch jełopie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc, 14:26 13-08-2019,   33%
Patrzcie znów budują w Ostrołęce akurat pobuduje nam czartoryski z buda.....a co tam w porcie p czartoryski i w elektrowni chyba już skończone są te inwestycje     Baju baju....
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:51 13-08-2019,   74%
@~Gosc Akurat to nam pobudują ludzie Schetyny lub Biedronia. Już to widzę. Baju baju.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:00 13-08-2019,   27%
A gdzie estakada? Premier z posłem obiecywali mieszkańcom?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:03 13-08-2019,   87%
A gdzie wniosek o estakadę? Na co prezydent czeka? Aż Kubeł złoży za niego?
odpowiedz   •   oceń :  
~Iga, 15:04 13-08-2019,   32%
Ludzie Schetyny i Biedronia nie rządzą w Ostrołęce to PiS 12 lat zamiast zająć się mostem to budował muzeum które jest najgorsza inwestycja ostroleki
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:20 13-08-2019,   87%
@~Iga Oby ludzie Schetyny lub Biedronia nie rządzili w mieście lub byli posłami z naszego regionu.
odpowiedz   •   oceń :  
~nigdy więcej, 15:23 13-08-2019,   40%
https://www.eostroleka.pl/audyt-w-urzedzie-miasta-mamy-raport-wnioski-sa-szokujace,art70449.html

Raport z audytu kadr UM Ostrołęka

W zakresie skuteczności systemu kontroli zarządczej w obszarze kadr stwierdzono znaczące uchybienia. W kwestii przyznawania nagród ustalenia świadczyć mogą o niegospodarności w zakresie wydatkowania środków publicznych oraz faworyzowania niektórych pracowników urzędu. Ujawniono też zjawisko przeplatania zatrudniania osób na stanowiska pomocy administracyjnej oraz zlecania podobnych prac tym samym osobom na drodze umów cywilnoprawnych.

Wątpliwości budzą też kwoty nagród. Przykładowo, wiceprezydent Grzegorz Płocha, skarbnik Ewa Waszkiewicz-Sznyter i sekretarz Mariusz Prusaczyk tylko w trakcie jednej puli nagród w maju 2018 roku otrzymali 18.000 zł nagród, podczas gdy w tej samej puli cały Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (14 osób) otrzymał 18.200 zł nagród. Podobna sytuacja miała miejsce w maju 2017 roku, grudniu 2017 roku i listopadzie 2018 roku.

W maju 2017 r. wypłacono 323.100,00 zł nagród, w grudniu 2017 r. - 350.105,00 zł, w maju 2018 r.  - 326.150,00 zł, natomiast w listopadzie - 312.700,00 zł. Zdaniem audytorów ta forma nagradzania budzi wątpliwości, gdyż nagrody powinny być wypłacane za szczególne osiągnięcia w pracy. Powinny mieć więc charakter indywidualny.

Ale to nie koniec. Były też nagrody przyznawane doraźnie. Kolejny raz najczęściej w kontekście najwyższych nagród przewijają się te same nazwiska - wiceprezydent, skarbnik, sekretarz, czy też dyrektor Wydziału Oświaty. W okresie objętym audytem (23 miesiące) wiceprezydent Grzegorz Płocha otrzymał 96 tys. zł nagród, sekretarz Mariusz Prusaczyk - 68 tys. zł, skarbnik Ewa Waszkiewicz-Sznyter - 60 tys. zł, a dyrektorzy wydziałów (bez zastępców dyrektorów) - 310 tys. zł.

Dodatkowo, 14 listopada 2018 r. wiceprezydent Płocha otrzymał 33.150,00 zł nagrody z tytułu zakończenia wieloletniej pracy w Urzędzie Miasta, sekretarz Mariusz Prusaczyk w tym samym dniu otrzymał 7.000 zł nagrody. Pozostali urzędnicy nie zostali nagrodzeni z tego tytułu.

W audycie wykazano również,że dodatki do pensji dla dyrektorów Wydziału Inwestycji Miejskich mogły być przyznawane za obszary de facto wchodzące w skład obowiązków na stanowiskach pracy. Audytorzy stwierdzili też, że brak metodyki przeprowadzania rekrutacji na stanowiska w Urzędzie Miasta stanowił możliwość wystąpienia konfliktu interesów oraz zjawiska nepotyzmu. Audytorzy stwierdzili też uchybienia w formułowaniu zakresu wymagań kwalifikacyjnych na poszczególne stanowiska.

Mało tego, zidentyfikowano 9 przypadków zawierania umów zleceń z byłymi (na dzień zawarcia umowy cywilnoprawnej) lub przyszłymi pracownikami Urzędu Miasta.

W podsumowaniu czytamy, że wiele obszarów z zakresu audytu kadr w Urzędzie Miasta Ostrołęki zostało ocenionych na średnim poziomie zgodności tylko dlatego, że nie stwierdzono przypadków ewidentnego naruszania prawa. Nie zmienia to faktu, że stwierdzono bardzo wiele elementów wymagających poprawy. Luki krytyczne i brak spełniania wymagań stwierdzono w prawidłowości przyznawania nagród oraz premii pracownikom. Z kolei brak nieprawidłowości cec***e prowadzenie teczek aktowych pracowników.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:54 13-08-2019,   23%
Zamiast estakady wyszła eskapada (do zaścianka).
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:20 13-08-2019,   67%
Miasto wybrało eskapadę do zaścianka za miast estakady od Kotowskiego.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:34 13-08-2019,   43%
A co z estakadą nad rondem Siemowita???
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:48 13-08-2019,   72%
Kulik czeka aż Kubeł i tu złożył wniosek.

"Dodatkowo, powiat ostrołęcki złożył do ministerstwa bardzo dobrze sporządzony wniosek."

Ucz się prezydent.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:55 13-08-2019,   16%
Odwracanie kota ogonem - level tempiciel lemingów
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:58 13-08-2019,   32%
Estakada to pomysł poprzedników, o którym zapewniał premier i poseł, a nie prezydenta KULIKA. Czemu poseł lata za sprawami elektrowni, a co robi w sprawie estakady?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:59 13-08-2019,   80%
nie ma tematu. został odrzucony przez mieszkańców w ubiegłych wyborach.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:19 13-08-2019,   75%
Co prezydent zrobił w sprawie estakady? To nie jego pomysł, więc nic nie będzie robił? Czemu prezydent lata w sprawie elektrowni, a co robi w sprawie estakady?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:59 13-08-2019,   23%
Ci co obiecywali gruszki na wierzbie zostaną odrzuceni w tych wyborach.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:38 13-08-2019,   77%
Głosujemy na tych, o chcą budować mosty i elektrownie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:01 13-08-2019,   24%
Przeprawy tymczasowe to nie mosty.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:16 13-08-2019,   80%
Przeprawa tymczasowa to most tymczasowy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:06 13-08-2019,   20%
Przeprawa to nie most.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:32 13-08-2019,   74%
A co to jest most? Most to jest przeprawa przez przeszkodę wodną.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:20 14-08-2019,   50%
nie prawda
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:35 13-08-2019,   36%
A poseł to co podpina się pod nie swoje pomysły ? palca do tego nie przyłożył a jak sukces to nagle ojców się znalazło co nie miara, pomysł samorządowców próbują przerobić na kiełbasę wyborczą, nieładnie.......
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:46 13-08-2019,   25%
Brawo gminy, gdyz ostrołęcki PiS dla mieszkańców nie wywalczył nowego mostu, który jest niezbędny?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:50 13-08-2019,   65%
A skąd jest poseł, z Ostrołęki. Gdyby nie on, to wniosek Starosty nie był pozytywnie przyjęty. Brawo ostrołęcki PiS.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:53 13-08-2019,   38%
Ale Ostrołęka nie ma nic do tego mostu. Prędzej do przeprawy tymczasowej.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:00 13-08-2019,   25%
To nie poseł rozpatruje wnioski.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:04 13-08-2019,   80%
To poseł jako przedstawiciel naszego regionu w sejmie ma wpływ na inwestycje rządowe.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:03 13-08-2019,   19%
To czemu nic nie robi w sparawie nowego mostu i estakady?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:18 13-08-2019,   80%
Nie robi nic w sprawie nowego mostu w mieście i estakady nad rondem, bo prezydent nie napisał wniosku.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:05 13-08-2019,   19%
Tyle lat był tym prezydentem i nie napisał? Nic dziwnego, że go pogoniono w wyborach.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:07 13-08-2019,   22%
A czemu nie pisali w latach 2015-18?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:30 13-08-2019,   69%
Prezydent Kulik nie napisał wniosku w sprawie nowego mostu i estakady, więc poseł nic w tej sprawie nie robi.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:29 14-08-2019,   56%
Poprzednicy nie znależli czasu aby pisać w latach 2015-2018?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:33 14-08-2019,   67%
A co tu się oglądać na poprzedników, niech Kulik pisze wnioski.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:23 14-08-2019,   100%
Już nie można, gdyż wybudawali przeprawę tymczasową za ponad 11,5 mln. Miasto przed wyborami pożyczyło 30 mln złotych i ma rekordowy dług. Prawdopodobnie straciliśmy płynnośc finansową, nie mamy żadnego wkładu własnego.
odpowiedz   •   oceń :  
~Krol, 14:45 13-08-2019,   73%
To świetna wiadomość, pomysł Kubła, a wykonanie pisowskie - a gdzie nasz prezydent?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:47 13-08-2019,   25%
@~Krol Jakie wykonanie pisowskie? Przecież pis za to nie zapłacił tylko pracujacy Polacy? a wykonawca zostanie wyłoniony w przetargu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Krol, 15:06 13-08-2019,   84%
A co Kulik za swoich płaci? Co za demagogia, rząd(każy) jest od rozporządzania zrzutką narodową, - pytanie jest czy robi to dobrze czy źle -tu DOBRZE
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:24 13-08-2019,   30%
@~Krol To czemu nam wybudowali przeprawę tymczasową zamiast nowego mostu?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:57 13-08-2019,   85%
Wybudowano przeprawę tymczasową i remontowano most, bo wojewodą o Energa dali 100% dotacji.

Marszałek nie dał 80 % dotacji na trzeci most.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:59 13-08-2019,   15%
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje włączyć do programu Mosty dla regionów także miasta na prawach powiatów. Wydłużony ma być także termin na składanie wniosków. Do tej pory wpłynęło ich zaledwie kilka.
Chodzi o rządowy program, którego celem jest wsparcie budowy nowych mostów w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy – na drogach gminnych, powiatowych lub wojewódzkich, jednak bez miast na prawach powiatu.

Jeśli samorząd zdecyduje się na budowę mostu, może liczyć na dotację w kwocie 80 proc. wartości przedsięwzięcia. W tym roku dofinansowywane są dokumentacje dla tych inwestycji, potem ma być dotowana także budowa.

W całym okresie realizacji programu – do roku 2025 – na samorządowe mosty ma być przeznaczona kwota 2,3 mld zł. Rząd wskazał wprawdzie inwestycje priorytetowe – jest ich 21 – ale program jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych samorządów.

Kilka wniosków do tej pory

Nabór ruszył w sierpniu. – Program Mosty dla Regionów cieszy się sporym zainteresowaniem wśród samorządów – poinformowało nas Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. – Do tej pory wpłynęło do ministerstwa kilka wniosków, a wiemy z rozmów z samorządami, że kolejne wnioski są w trakcie przygotowania – stwierdza na potwierdzenie wcześniejszej tezy resort odpowiedzialny za realizację programu. Można dyskutować czy „kilka” wniosków to dużo, faktem jest jednak, że do zakończenia obecnego naboru pozostało jeszcze sporo czasu – kończy się on 29 marca.

Ministerstwo rozważa jednak przedłużenie tego terminu. Częściowo może to wynikać z faktu, że planowane są jeszcze zmiany w programie. MIiR planuje bowiem dostawać program do przyjętej w październiku ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych – w ramach tej ustawy w kolejnych latach będą finansowane inwestycje mostowe. W ramach tego dostosowania do Mostów do regionów będą mogły aplikować miasta na prawach powiatu – i to jest dobra wiadomość. Gorsza to ta, że podobnie jak w ustawie o FDS, wyłączone pozostaną miasta, które są siedzibą województw.

Program mostowy niewątpliwie jest potrzebny – samorządom, zwłaszcza małym, brakuje pieniędzy na te kosztowne inwestycje. Czy jednak będą one w stanie skorzystać z programu?

80 proc. dotacji, ale… wciąż drogo

Okazuje się, że nawet 20 proc. wkładu własnego, przy kosztownej, czasem kilkusetmilionowej inwestycji, może być finansową barierą nie do pokonania dla małej jednostki. Samorządowcy zwracali na to uwagę podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

– Rząd z udziałem Polski powiatowo-gminnej tego programu nie zrealizuje – mówił jeden ze starostów. – Jeśli mam most na Bugu i wstępne szacunki mówią o koszcie 300-400 mln zł, to dla nas, dla powiatu, dołożyć 60 mln zł to niewyobrażalna kwota – stwierdził samorządowiec. – To musi wziąć na siebie rząd i ewentualnie zarządy województw. Bez takiego porozumienia nie zrealizujemy tego programu – wskazywał.

– My chcemy tych mostów, tylko jest pytanie o koszty – wtórował inny przedstawiciel powiatów. Myślenie o kosztach jest tym bardziej istotne, że jeśli dziś samorządy podejmą decyzję, by wnioskować o dotację na dokumentację dla nowej przeprawy, muszą mieć pewność, że będą miały - w określonej perspektywie czasowej - wkład własny także na roboty budowlane, w innym przypadku dofinansowanie do projektu trzeba będzie zwrócić, gdyż założony cel związany z rozwojem nie zostałby osiągnięty.

Planowane otwarcie programu na miasta na prawach powiatu może okazać się szansą na jego większą efektywność.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:21 13-08-2019,   77%
Dopiero planują rozszerzenie programu o miasta takie ja nasze.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:38 13-08-2019,   18%
Nie kłam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:19 13-08-2019,   82%
" planowane są jeszcze zmiany w programie. MIiR planuje bowiem dostawać program do przyjętej w październiku ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych – w ramach tej ustawy w kolejnych latach będą finansowane inwestycje mostowe. W ramach tego dostosowania do Mostów do regionów będą mogły aplikować miasta na prawach powiatu"
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:11 13-08-2019,   16%
Morawiecki „obiecywał” nowe mosty. Do programu „Mosty dla Regionów” zgłosił się tylko jeden samorząd
Do firmowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu „Mosty dla Regionów”, przez pierwsze 2,5 miesiąca trwania naboru zgłosił się tylko jeden samorząd – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Budżet rządowego przedsięwzięcia wynosi 2,3 mld zł.
odpowiedz   •   oceń :  
~gość, 14:51 13-08-2019,   36%
Poseł i Senator  pod wiele pomysłów sie podpieli i przypisuję sobie- lecz ostrołęczanie juz  sie nie dadza wrobić - starczy juz- ich czas sie skończył.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:44 14-08-2019,   34%
@~gość Dobrze, że poseł i senator nie wypieli się na wniosek Starosty.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:49 14-08-2019,   50%
Powiat potrafi pertraktować i jest ponad podziałami.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:24 14-08-2019,   100%
Starosta negocjuje z rządem, a nie z posłami czy senatorami.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:52 13-08-2019,   60%
13 sierpnia most - 13 października wybory
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:01 13-08-2019,   57%
Czas na zmiany.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:01 13-08-2019,   70%
A co Prusiak tam robi?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:23 13-08-2019,   74%
Wybierzmy ludzi Schetyny lub Biedronia to nam dadzą więcej.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:47 13-08-2019,   84%
"Wybierzmy ludzi Schetyny lub Biedronia to nam dadzą więcej." Dać to nie dadzą, ale obiecać -  obiecają.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:10 13-08-2019,   34%
Obraduje.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:01 13-08-2019,   47%
Co się dzieje z Panią Wójt?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:03 13-08-2019,   23%
Ludzie w lelisie obudzcie się. Piszą ze " most dla obwodnicy". Czyli co wójt ściąga nam obwodnicę do gminy ?!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:57 13-08-2019,   74%
Ja *****lę, ale dałn xD
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:04 13-08-2019,   10%
Białobiel. Ludzie w lelisie obudzcie się. Piszą ze " most dla obwodnicy". Czyli co wójt ściąga nam obwodnicę do gminy ?!
odpowiedz   •   oceń :  
~haha, 10:43 14-08-2019,   100%
my czekamy na ten most imbecylu
odpowiedz   •   oceń :  
~Kulikoff, 15:05 13-08-2019,   68%
KurdeMarek Ale Kaszana z tymi rządami Kulika
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:32 13-08-2019,   44%
@~Kulikoff 12 lat rządów.widac w jakim stanie ulice chodniki stadion stary basen itd...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:01 13-08-2019,   50%
Razem z 4 letnimi rządami pana posła to razem 16lat rządów w Ostrołęce.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:11 13-08-2019,   52%
Czy to prawda że Pani Wojt ma problemy ze zdrowiem? Jeśli tak to życzę szybkiego powrotu do zdrowia .Szkoda że nie będzie na dozynkach u siebie.Oby nic poważnego.
odpowiedz   •   oceń :  
~Demo, 15:42 13-08-2019,   71%
Taa
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:09 13-08-2019,   40%
a poseł jaki aktywny się zrobił przed wyborami
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:21 13-08-2019,   58%
A jak opozycja się zrobiła aktywna?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:13 13-08-2019,   39%
i Mamątow się zjawił, no coż wybory tuż, tuż
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:48 13-08-2019,   30%
Oni teraz, zaraz będą budować metro.Boją się pisowcy. Pińtset  plus idzie w niwecz. Znowu nasi będą sprzedawać sreberka i farby?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:12 13-08-2019,   70%
Już to widzę jak Schetyna i Biedroń budują metro w naszym mieście.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:55 13-08-2019,   43%
kiełba wyborcza
odpowiedz   •   oceń :  
~Zielonygroszek, 17:06 13-08-2019,   74%
No proszę, ale się czerwone bractwo "rozkomentowało". Jak to strasznie boli jak coś dobrego się dzieje w regionie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:14 13-08-2019,   36%
Kampania reklamowa przed wyborami do sejmu i senatu. Kiełbasa mniam mniam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:35 13-08-2019,   77%
Opozycja robi kampanię wyborczą do sejmu i senatu, zmniejszając udział PiS w inwestycjach w naszym regionie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:49 13-08-2019,   24%
A gdzie konkretnie te inwestycje? Mówisz o rozkopanej Ostrołęce, a przeprawie tymczasowej ciągle naprawianej, o zamkniętym muzeum?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:11 13-08-2019,   75%
Konkretnie to inwestycja w elektrownię i w trzeci most na Narwi.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:28 14-08-2019,   100%
Gdzie ten most? Gdzie ta elektrownia?odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:56 13-08-2019,   29%
Celebryta z RZekunia jakiś taki zagubiony siedzi.

Specjalista od mostów. On myśli że o kładkę chodzi.

Nie potrafi dokonczyc tego co poprzednik zaczął a tu mosty budować. Jak moze budować mosty jak na co dzień zajmuje sie dzieleniem ludzi i manipulacjami.

Czy przy moście jakaś fuch dla rodziny sie znajdzie?
Może coś dla tatusia??

Bo ten siedzi i gdacze że syn go zaniedbał.
a synek nogami przebiera gdzie by tu go dobrze obsadzić co by nic nie robił io kase sowita brał.

a co rodzina na swoim. Nam sie należy. Teraz k... my
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:56 13-08-2019,   20%
W ogóle tych dwóch z pslu ma strasznie nietęgie miny.  Widzą że PIS wspiera powiat A oni z palcem w nocniku w wyborach
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:30 14-08-2019,   56%
tylko PSL moj głos dla nich
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:47 14-08-2019,   0%
Na PSL? To stracony głos. Ja już nigdy na nich nie zagłosuje. Na podstawie Rzekunia widać o co im chodzi.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:23 14-08-2019,   100%
Rzekuń więcej realizuje projektów niż za poprzedników?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:15 15-08-2019,   -
Chłopie ty sie puknij w czoło.

Poprzednik to odbierał inwestycje za inwestycja dziś tylko celebryckie uniki i pozroanctwo
odpowiedz   •   oceń :  
~Maria, 18:21 13-08-2019,   89%
Buda i w PiS jest generacja młodych i pracowitych
U nas by się przydał
odpowiedz   •   oceń :  
~Piotr S., 20:12 13-08-2019,   23%
"Chcemy wpisać przeprawę w obwodnicę. Wtedy, jadąc z Warszawy w kierunku Łomży, będzie można ominąć Ostrołękę" - dodał Krzysztof Parzychowski. Prawda jest taka, że z Warszawy do Łomży będzie się jechać wcześniej Via Baltica autostradą, a nie przez Ostrołękę. Do kogo ta mowa? To most dla Lelisa, a nie dla Ostrołęki!!! Chcemy autostrady do Warszawy, a nie jakiś dziwnych projektów w bliżej nieokreślonej przyszłości. Pozwólcie żyć Ostrołęce. Nie chcemy jeszcze umierać!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:27 13-08-2019,   86%
@~Piotr S. To jest most dla Lelisa, by nie jechali przez rondo przy Macu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:41 13-08-2019,   29%
Czy naprawdę majà ludzi za głupców?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:05 13-08-2019,   0%
tak to prawda a RZekuń dołoży protektorowi:)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:59 13-08-2019,   0%
Nie dołoży bo nie ma. Kasa poszła...bieda taka jak Nigdy światła nawet nie ma
odpowiedz   •   oceń :  
~V, 23:07 13-08-2019,   40%
Co za bzdury! Obiecajcie jeszcze lotnisko międzynarodowe w Podrężewie, bo estakada już była, hahaha!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 05:28 14-08-2019,   67%
@~V Już to widzę jak Schetyna lub Biedroń buduje cokolwiek, czy to lotnisko międzynarodowe w Podrężewie, czy estakadę.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 00:13 14-08-2019,   50%
pożyjemy, zobaczymy
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 00:22 14-08-2019,   62%
trolle pisowski pono dostają kasę od rządu
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:36 14-08-2019,   45%
@~gosc Brak słów
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:39 14-08-2019,   20%
Starosta prezentuje się świetnie.  Znakomity samorządowiec. Szkoda że gmina Rzekuń nie dokonała właściwego wyboru bo ustrzegłaby się dotychczasowy  pomyłek.  To niestety świadczy o poziomie mieszkańców. Brak umiejętności właściwej oceny kandydatów A potem narzekania że wybrany się nie nadaje.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:43 14-08-2019,   100%
Ewa możesz pisać ile wlezie te swoje bzdurne komentarze. Cały Rzekuń się z ciebie śmieje. Latałas za Podolakiem żeby głosować a tydzień po wyborach już zły się zrobił?  Czego ci nie dał może napiszesz? Co ty myślisz że ludzie tego nie widzą?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:13 15-08-2019,   -
Jasne
Rzekuń sie poznał na obrotowym.
odpowiedz   •   oceń :  
~szok, 16:38 14-08-2019,   67%
KABARET , NIC WIĘCEJ
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5