zdjecie 6062
zdjecie 6062
2018-09-28T10:20:08+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Dobry Finisz" nie dla wszystkich. Prezydent wyjaśnia, którzy maturzyści mogą otrzymać 300 zł miesięcznie

REKLAMA
REKLAMA
6
9
50

Na wczorajszej sesji rady miasta prezydent Janusz Kotowski wyjaśnił założenia swojej obietnicy wyborczej, czyli programu "Dobry Finisz". Propozycja wzbudzała ostatnio sporo emocji, co wymagało przedstawienia szczegółów. Okazuje się, że na takie stypendium mogliby liczyć wyłącznie uczniowie z Ostrołęki.

Na konwencji PiS w Ostrołęce prezydent Kotowski zaskoczył wszystkich, prezentując program "Dobry finisz" - ma być to wsparcie miejskie w wysokości ok. 300 zł dla uczniów ostatnich klas szkół średnich. Pieniądze miałyby być wypłacane na konto osobiste nastolatków. Dzięki temu "Ostrołęka ma dać im na drogę jak najlepszy start" - chodzi oczywiście o czas przed pójściem na studia.

To poważna obietnica, więc o zdanie zapytaliśmy także innych kandydatów na prezydenta. Podeszli oni do tego programu krytycznie, co przeczytasz w naszym serwisie. Trzeba jednak przyznać, że sporo było niedomówień - nie wiadomo było, kto tak naprawdę będzie mógł skorzystać z tego programu - czy będą to tylko uczniowie z miasta, czy też ci z powiatu.

Wczoraj prezydent Janusz Kotowski wyjaśnił, dla kogo przeznaczony będzie program "Dobry Finisz".

- W naszych szkołach ponadgimnazjalnych 67-68 procent to są uczniowie spoza Ostrołęki. Nie ma za bardzo instrumentu, żebyśmy z budżetu miasta dotowali osoby spoza Ostrołęki. To oczywiste, że projekt jest przewidywany dla mieszkańców naszego miasta. Takim prostym kryterium jest rozliczanie się rodziców czy rodzica tutaj na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. To taki prosty klucz, bo wiadomo, że nie każdy młody człowiek sam się rozlicza - mówił prezydent Kotowski na wczorajszej sesji rady miasta.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:25 28-09-2018,   64%
Tak idiotycznego programu nie słyszałem odkąd Palikot skończył karierę :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:30 28-09-2018,   67%
Ile budżet rządu PiS przeznaczył dla Ostrołęki? Na który z programów rządu PiS się łapiemy?

Śledzę uważnie konwencję PIS we wszystkich miastach i tam z rządowych programów wszyscy łapią się na mosty, lotniska, porty, drogi, inwestycje, zakłady pracy, fabryki, nowe miejsca pracy, przedszkola, żłobki, a my na nic się nie łapiemy?

ani na nowy dworzec PKS, ani na nowy most, ani na nowe schetynówki (dostaliśmy ''jedną'', a PiS rządzi ponad trzy lata 1/3 na rok), ani na nowych inwestorów, ani na nowe zakłady, ani na nowe fabryki, ani na odnowienie infrastruktury osiedli, ani na koszary dla wojska, ani na nowe przedszkola, ani na nowe żłóbki, ani na nowy rozkład jazdy MZK biorący pod uwagę potrzeby mieszkańców, ani na jedną zmianę w szkołach dla najmłodszych klas 1-3... pod rządami PiS dzieci uczą się na korytarzach i do póżnych godzin popołudniowych, a teraz repertuar kin nie wiadomo kto nam układa...

propozycja PiS na kolejne 4 lata rządów to marne 300+ dla bardzo wąskiej spełniającej drastyczne kryteria grupy młodych ludzi, która czym prędzej stąd wyjedzie i nie wróci, bo nie ma dla nich miejsc pracy i warunków na utworzenie rodziny oraz godne życie czy wolności wyboru w ich ukochanym mieście.

To wszystko na co was stać? Nic więcej nie macie do zaproponowania mieszkańcom?

Bardzo "dobry finisz", aby zakończyć wasze kilkunastoletnie rządy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:44 28-09-2018,   38%
Najwyraźniej niezbyt uważnie... wymiana nawierzchni na wszystkich drogach dojazdowych  do Ostrołęki, most zastępczy (jakie byłyby korki bez niego), elektrownia C, muzeum jedno i drugie, najtańszy odbiór śmieci, darmowa komunikacja miejska. Mamy teraz jedyną i niepowtarzalną okazję gdzie Ostrołęka coś ugrała od władzy centralnej. Ciekawe jak ułoży się współpraca gdy PIS nie zwycięży w Ostrołęce. PO-PSL, wcześniej SLD -PSL miało gdzieś nasze miasto. Identyczna sytuacja będzie w przypadku Frydryków czy Popielarzy..
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:02 28-09-2018,   59%
@~Gość poziom tego waszego odbioru jest wart tylko tej ceny.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:16 28-09-2018,   64%
@~Gość Czytaj uważnie z budżetu rządu PIS na najbliższe cztery lat, a nie z budżetu miasta/ mieszkańców czy emisji obligacji na 30 milionów złotych.

Nie ma pieniedzy na elektrownie, wciąż brakuje 3mld złotych i brak chetnych na finansowanie.
Komunikacja miejska nie jest darmowa MZK jest spółką miejską bardzo zadłużoną, a pieniądze nie płyną od rządu tylko z budżetu miasta. Rozkład jazdy MZK okrojono, bo miasta nie stać na nic więcej, gdy nie ma wpływów z biletów, mieszkańcy nie mogą dojechac do pracy, młodzież i dzieci do szkół.
Muzeum to wymysł PiS, a nie prośba mieszkańców. Do muzeum w budowie miasto już musi dokładać ( obiekt w 2018r otrzymał dotację celową z Urzędu Miasta w Ostrołęce - 346 tys. 700 zł), a dzieci uczą się na korytarzach, brakuje przedszkoli, żłobków, świetlic, sal gminastycznych, placów zabaw.

Zamiast przeprawy tymczasowej powinien powstać nowy most, za PO-PSL miasto chciało nowy most, a jak władzę dostał PIS sprawa ucichła i wybudowano przeprawę tymczasową, która już kilka razy miała wymienianą nawierzchnie i dalej jest problem. Na dodatek przeprawę będzie trzeba rozebrać i kto za to zapłaci? Znów mieszkańcy?

Wszystko sponsorują mieszkańcy i budżet miasta co nam oferuje rząd PiS z budżetu państwa? Ile zarezerwowano w budżecie rządu PIS na rozwój Ostrołęki i na jaki projekty?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:31 28-09-2018,   37%
I tu przypadkiem trafiasz w sedno. Najbogatsze gminy na swoich terenach mają właśnie duże zakłady produkcyjne. Elektrownia powstanie i zaklinanie rzeczywistości nic tu nie da. Skąd dane że nie ma finansowania elektrowni C? Prasa, która napisze każdą bzdurę żeby tylko wyszło na stronę mocodawców z Berlina? Nie wspomniałeś o remoncie dróg dojazdowych przecież to właśnie te zewnętrzne pieniądze. Most - poczytaj pisma do ówczesnego marszałka gdzie łaskawie rzucił ochłap w postaci 30% finansowania budowy mostu resztę zwalając na budżet miasta. A ile kosztuje obwodnica Ostrołęki? Guru Bieńowska o tej trasie mówiła że jest 3 kategorii a tu nie dość że inwestycja startuje to jeszcze będzie 4 most.
Muzeum to, którą przez lata systemowo szkalowano (warto poczytać zanim się coś powie). Jeśli taki los Ostrołęki jest bliski to z entuzjazmem powinieneś podchodzić do każdej inicjatywy która jest realizowana w tym mieście. Dlaczego wspominasz niespełna 1% kwoty środków zewnętrznych skoro do miasta wpompowano 35 mln zł?
Dlaczego dzieci uczą się na korytarzach? Bo to naprawa błędów PO-PSL w postaci posyłania sześciolatków do szkół i trzymania chorego systemu gimnazjów. Pamiętam że w SP 2 na korytarzu 2 piętra była organizowana sala gimnastyczna, jakoś nikt nie narzekał.
Przeprawa tymczasowa powstałą w kilka miesięcy budowa mostu to znacznie trudniejsze wyzwanie. Jeśli zbudujesz szybciej zgłoś się do wykonawcy na pewno potrzebują ludzi do pracy (zatrudnią, o dziwo mamy teraz rynek pracownika a nie jak za czasów Tuska pracodawcy. Tylko szumny kryzys spowodował że wzrosłą rekordowo ilość sprzedawanych luksusowych samochodów) Nawierzchnię trzeba wymieniać bo taka jest technologia tego mostu i żadne zaklinanie tego nie zmieni. Poza tym gdzie postawić. Kolejny do tego samego ronda może przy elektrowni i wycelować w drogę na Lelis? Za montaż tego mostu miasto nie płaciło jeśli w dalszym ciągu będzie dobre zarządzanie to nie zapłaci i za rozbiórkę.
Odpowiedź na ostatnie pytanie pojawi się razem z ustawą budżetową, a do tego czasu nie ma sensu się uzewnętrzniać z pytaniami na które nikt nie zna odpowiedzi.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:44 28-09-2018,   58%
Nie spinaj się chłopie. Jako wyborca chcę wiedzieć ile w najbliższych czterech latach rząd przeznaczył z budżetu państwa na rowzój Ostrołeki i na jakie projekty? Nie obchodzi mnie co było, a co jest i będzie. Jako wyborca PiS chcę wiedzieć ile rząd, na który głosowałem da nam pieniedzy na rozwój miasta? Oglądam TVP i śledzę kampanię PIS wszędzie podają konkrety, u nas na konwencji tych konkretów zabrakło. Więc ile dostaniemy od rządu i na jakie projekty? Chyba w urzędzie miasta coś przygotowaliście? Od ponad trzech lat rządzi PIS?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:17 28-09-2018,   41%
Który komitet reprezentujesz skoro do głowy przychodzi tylko pomysł że jestem urzędnikiem.
Za to umiem czytać i słuchać, odpowiedź znajduje się powyżej, nie widzę potrzeby żeby wszystko powtarzać. Nagranie z konwencji jest udostępnione może warto obejrzeć.
Poza tym to właśnie mnie w politykach i pseudo dziennikarzach irytuje. Budowanie wypowiedzi w celu zakłamania.
PIS rządzi niespełna trzy lata. niby nie wiele ale wydźwięk inny.
Dobrze jest logicznie pomyśleć. Jeśli w Ostrołęce będzie rządziła opozycja w stosunku do władzy centralnej to wrócimy do poziomu inwestycji jaki był widoczny przez 20 ostatnich lat.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:12 28-09-2018,   58%
Szanowny Panie przeczytaj to co napisałeś, typowe biadolenie polityka, zagorzałego zwolennika lub urzędnika zatrudnionego po znajomości przez jedną słuszną partię. Przedmówca zadaje konkretne pytania dotyczące przyszłości, rozwoju i rozbudowy naszego miasta, a ty wyjeżdżasz z typową partyjną formułką.

Podaj konkretne projekty i plany dla miast Ostrołęka i ile budżet rządu PiS przeznaczył na ich realizację. Każdy zainteresowany oglądał konwencję PiS w Ostrołęce i nic wielkiego z niej nie wynika. A gdy padają konkretne pytania wyborców, którzy Wam zaufali zaczynają się opowieści, historyjki i straszenie. Aktualnie cała władza jest w waszych rekach, pieniądze do budżetu rządu płyną co z tego otrzyma Ostrołęka? W każdym innym mieście PiS podaje konkrety, a u nas nie macie żadnych planów na przyszłość tylko slogany Ci przed nami będą źli lub rząd nam nic nie da.
Jakie inwestycje konkretnie planuje obecny prezydent? Wszystkie problemy mieszkańców są znane, ktoś ujął to doskonale.

A Wy z PiS nie zaproponowaliście żadnych rozwiązań tych problemów, czyli co ? Po 300+ dla bardzo małej grupy ludzi widząc jak wprowadza się i zmienia kryteria, a reszta ma być jak jest i tak przez kolejne lata? A jak PiS przegra w następnych wyborach to znów będziemy zaciskać pasa i tak w kółko? W innych miastach PIS wykłada kasę na inwestycje. U nas bardzo słabo to wygląda. Chcecie nasze głosy to konkretne propozycje na konkretne problemy, a nie ściemnianie.

Co konkretnie powstanie z pieniędzy rządowych w Ostrołęce i ile dostaniemy na realizacje tych projektów od rządu PIS?odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:21 28-09-2018,   56%
Jak mieszkańcy nie wybiorą PIS, za to? Jako jedyni wspieraliśmy ich przez tyle lat? I co teraz będą na na się mścić, bo nikt nie chce głosować na obecnego prezydenta? Było wystawić młodych ludzi z PIS, a nie dziadków, którzy rządzą od kilkunastu lat. I co przez trzy lata rządów zrobili dla miasta? nawet dworca PKS miasto nie ma, w kinie kierownik repertuar filmowy wybiera jak chce, rozkład jazdy MZK tragiczny i nikt nic nie robi, aby coś zmienić, a co dzieje sie w szkołach to skandal

Kto na was bedzie głosował? jak nie rozumiecie problemów miasta i mieszkańców

Tylko ogromna kasa z rządu i plan działania może was uratować.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:48 28-09-2018,   44%
Od samego początku logiczne błędy. Skoro Ty jesteś wyborcą niezatrudnionym, niepartyjnym, lub zagorzałym zwolennikiem dlaczego mi wpychasz te funkcje.
A dla jakiej grupy wyobrażasz sobie żeby miasto wykładało pieniądze. Wszystkie działania wymagają jakiegoś ciągu przyczynowo skutkowego. Płacisz podatki do danej gminy masz prawo do ich części. Proste. Rodzice lub sami uczniowie płacą podatki do kasy miasta i z tej kasy otrzymują wsparcie. Takie same kryteria są w Warszawie gdzie państwowe przedszkola wydają dodatkowe punkty za rozliczanie się w tym mieście.
Np obwodnica, jednostka wojskowa 4 dywizji wojsk lądowych i elektrownia. To mało? Te inwestycje odbiją się na populacji miasta i gmin ościennych w postaci kilku tysięcy dodatkowych mieszkańców. A co się z tym wiąże to już pozostawiam do rozmyśleń.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:02 28-09-2018,   60%
Jaka jednostka? Jak elektrownia? A o obwodnicy słyszymy już 3 rok. Przestań być śmieszny. Dodaj jeszcze kosmodrom, a dworca PKS miasto nie ma tylko kościół. Pajac i kłamca z PIS, spadaj.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:23 28-09-2018,   60%
@~Gość Wyrażnie widać gościu, że rowerem to ty nie jeżdzisz. Wyjazdy na Kamiankę, Goworowo na Lelis potrafią powybijać zęby. Natomiast prawdą jest,że wszystkie drogi wyjazdowe z Ostrołęki są normalne po opuszczeniu granic naszego miasta. Na ale Kubeł to prawdziwy fachowiec. Koniecznie sprawdż praktycznie to co napiasałem.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:00 28-09-2018,   64%
Hehe, jedyne na co teraz stać katechetów w komentarzach to odwracanie kota ogonem, rżnięcie głupa i dawanie tych „łapek w dół”
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:01 28-09-2018,   45%
A jakie znaczenie dla biznesu zewnętrznego ma droga na kamianke?
odpowiedz   •   oceń :  
~Bolek, 18:38 28-09-2018,   54%
Popieram.  Chore!!!!! Brzytwa dla tonącego.  Krok desperacji!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:20 28-09-2018,   37%
Tak jest. C***, przestajemy utrzymywać wszystkie drogi, które nie prowadzą do zakładów produkcyjnych. W zimę niech samo sobie, debile, odśnieżają. Biznesu tam nie ma, C***, z nimi.


PS. Miało wyjść śmiesznie, ale jak człowiek poduma o rzeczywistości to już tak do śmiechu nie jest.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:04 28-09-2018,   84%
Standardem jest że najpierw się kupuje wędkę a ryby nie ryby. Jeśli będą pieniądze z podatków można budować to co jest kosztem. Świat nie jest zero jedynkowy i są sytuację kiedy nawet taka ścieżka rowerowa może przynosić dochody. A odbijając pytaniem jak zmusić np Olszewo Borki do remontu kanalizacji tak aby spółka miejska nie ponosiła kosztów napraw? Jak zabezpieczyć komunikację miejską do miejscowości przygranicznych aby dokładały się do kosztów?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:28 28-09-2018,   62%
Pamiętajcie młodzi wyborcy - nikt wam tyle nie da co ja wam obiecam. Wasz Prezydentunio (numerek 1)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:30 28-09-2018,   59%
Musimy być naprawdę bogatym miastem bez żadnego długu, skoro nas stać na takie debilizmy
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:30 28-09-2018,   45%
Prawidłowo, dbać o swoich!!! Gminy niech zatroszczą się o swoich !!! Ciekawe jak się ogarną Borki bez kanalizy  ^_^ radźta sobie jak nie chciało się remontów robic
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:47 28-09-2018,   31%
Komitet bezradnej pani rolniczki widzę od rana w akcji
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:39 28-09-2018,   43%
U niemcuf wsparcia już po wojnie istniały, w końcu i my zrozumieliśmy że wsparcia i programy pomocowe to nie jałmużna i należy się każdemu. Nie ma się czego wstydzić a Państwo powinno być dumne że pomaga.
Nasuwa mi się na myśl przykład korepetycji pozalekcyjnych na które kiedyś uczęszczali niedouczenia, albo uczniowie z najniższą średnią żeby podciągnąć się chociaż trochę. Dzisiaj to prestiż, chodzą najzdolniejszy a za godzinę lekcyjną trzeba płacić dobrą kasę.

Trzymam kciuki po kaska napewno się przyda maturzystom.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:03 28-09-2018,   48%
każdy z kandydatów może dać przecież to takie proste bo nie moje, trochę przyzwoitości panowie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:58 28-09-2018,   49%
A inne kryteria? Trzeba mieć skończone 18 lat? A jak ktoś ma 17 i dostaje 500 +, czy każdy dostanie 300 zł od września do czerwca, nawet jak powtarza klasę?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:35 28-09-2018,   55%
Okaże się po wyborach, że kryteria są takie, iz kwalifikuje się na to niewielu młody ludzi, potem wszyscy zapomną i obietnica spełni swoją rolę. Naiwniacy pojdą się sprzedać za 300+, a na filmy i sylwestra będą jeżdzić do Łomży.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:00 28-09-2018,   58%
tak, zadłużenie miasta ogromne a obiecanki cacanki, brak słów, dlaczego nie wyszedl dużo, dużo wczesnie tylko piesiąc przed wyborami, śmiechu warte
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:02 28-09-2018,   57%
Proste. Bo wtedy jeszcze tak się nie obsrali przegraną
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:01 28-09-2018,   43%
miało być miesiąc, przepraszam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:19 28-09-2018,   59%
Kotowski od lat powtarza o trudnej sytuacji budżetowej, główne inwestycje prowadzi w roku wyborczym m.in. z obligacji dodatkowo zadłużając miasto i na koniec rozdaje pieniądze. Nie dajcie się na to nabrać
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:20 28-09-2018,   50%
Kiekiej kiełbasy wyborczej jeszcze nie słyszałem, masakra
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:22 28-09-2018,   63%
Tani chwyt na kupienie głosów nie dajcie się na to nabrać. Dlaczego akurat teraz a nie cztery lata temu. Pieniędzy w budżecie wcale nie jest więcej
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:24 28-09-2018,   58%
Panie Kotowski a co z obiecanymi podwyżkami dla pracowników administracyjnych szkół, zdąży pan przed wyborami czy znowu usłyszymy o trudnej sytuacji budżetowej miasta. Sądząc po obietnicy dla maturzystów środki chyba są
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:08 28-09-2018,   58%
Spoko, jeszcze miesiąc więc i tobie może się jakaś obietnica trafi
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:27 28-09-2018,   61%
Masakra
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:28 28-09-2018,   60%
Po 12 latach nagle się obudził że będzie pomagał maturzystom, musi być zdesperowany skoro składa obietnice
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 11:51 28-09-2018,   47%
Bardzo dobry pomysł.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:51 28-09-2018,   55%
wszystkim rozdają moje podatki, tylko nie mi
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:52 28-09-2018,   58%
A miałem głosować na tego jełopa.
odpowiedz   •   oceń :  
~maturzysta, 12:06 28-09-2018,   42%
używając twojego języka, to jełopem bardziej jest ten który cię zrobił ;-)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:43 28-09-2018,   50%
@~maturzysta maturzysta łasy na cudze pieniądze, lepiej weź się do roboty złodzieju.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca, 14:44 28-09-2018,   53%
@~maturzysta Z ciebie maturzysta jak z koziej d. .
puzon
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:03 28-09-2018,   50%
chyba tylko kandydat z Chełma przebija Kotowskiego buhahahaha
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:10 28-09-2018,   100%
a co obiecuje?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:16 28-09-2018,   38%
NOWY MOST
odpowiedz   •   oceń :  
~Karol, 13:51 28-09-2018,   62%
A czy planowany jest wzrost podatków lokalnych i opłat!!!!!!!! Miasto wszystkim rozdaje budynki użycza, maturzystom rozdaje - kto za to zapłaci
odpowiedz   •   oceń :  
~Emerytka, 14:42 28-09-2018,   60%
Panie Kotowski  czy pan rozdaje swoje pieniądze?   Bo od moich jako podatnika  to W A R A . Precz  z  łapami
odpowiedz   •   oceń :  
~Ciul, 16:53 28-09-2018,   65%
To inni muszą szybko się zameldować w Ostrołęce i puszczą prezydenta z torbami
odpowiedz   •   oceń :  
~obserwator, 20:42 28-09-2018,   38%
@~Ciul Sam się już "puścił" a Monika uda zwiera....
odpowiedz   •   oceń :  
~Piotrek, 21:40 28-09-2018,   50%
Na dodatkowy most dajcie lepiej te pieniądze
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×