2022-06-08T10:10:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Doceńmy kobiety – rusza konkurs dla liderek wiejskich

REKLAMA
REKLAMA

Są ambitne, kreatywne i wielozadaniowe. Mają w sobie mnóstwo empatii i działają z zaangażowaniem. „Najaktywniejsza Liderka Wiejska w województwie mazowieckim” to konkurs organizowany właśnie z myślą o takich kobietach. Nabór trwa, a zgłoszenia można przesyłać do 29 lipca br.

W ubiegłych latach do konkursu zgłosiła się ponad setka Pań, aktywnych działaczek lokalnych, sołtysek, radnych, strażaczek OSP czy szefowych Kół Gospodyń Wiejskich. Coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

zdjecie 300

– W tym konkursie nagradzamy panie, które aktywnie działają na rzecz innych i przyczyniają się do rozwoju swoich „małych ojczyzn”. W sumie w poprzednich edycjach nagrodzonych zostało około pięćdziesiąt uczestniczek. – wylicza.

W zeszłym roku konkurs wygrała pani Renata Klaus z Goszczyna (pow. grójecki), a kolejne miejsca zajęły panie Judyta Olszewska z miejscowości Żebry-Wierzchlas (pow. ostrołęcki) oraz Justyna Nowacka z Cieksyna (pow. nowodworski). Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, jak ważna jest rola kobiet w samorządzie wiejskim, kołach gospodyń, stowarzyszeniach czy lokalnych grupach

Potrafią patrzeć szerzej na wiele spraw i dlatego mają nad mężczyznami przewagę. Są wszechstronne, mogą robić kilka rzeczy jednocześnie i mają w sobie sporo empatii. Bywają również dobrymi partnerkami negocjacyjnymi. Gorąco zachęcam wszystkie lokalne działaczki do wzięcia udziału w konkursie. Doceniajmy się – podsumowuje.

Kobiety rządzą polską wsią

Mazowszanki angażują się w działalność lokalnych organizacji takich, jak koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia czy grupy działania. Coraz chętniej i częściej zasiadają także w fotelach sołtysów czy zostają radnymi. Zaangażowanie w instytucje samorządu wiejskiego stanowiło niegdyś domenę mężczyzn. W XX wieku odsetek kobiet w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 proc., po 2014 r. był już niemal trzykrotnie większy, a według danych GUS w 2021 r. na Mazowszu było 7285 sołtysów, z czego aż 3271 to kobiety, co stanowi niemal połowę! Panie udowadniają, że bardzo dobrze radzą sobie w tej roli. Są przedsiębiorcze, wyróżniają się sporą energią i charyzmą. Aktywizują mieszkańców, potrafią innych zmobilizować i przekonać do aktywnego udziału w realizowanych przedsięwzięciach. Aby docenić lokalne liderki, co roku organizowany jest jeden z konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zaznacza, że to wyjątkowy, bo wyłącznie kobiecy konkurs.

– W skład komisji oceniającej wchodzą tylko panie w tym również liderki z lat ubiegłych. Kobiety są bardziej wrażliwe na potrzeby społeczne, wzbudzają zaufanie i spajają społeczności lokalne, a nasze laureatki są naprawdę wyjątkowe, bo nagrody w konkursie przeznaczają na potrzeby swoich środowisk wskazując komu i na co przelewać środki finansowe. Są to więc liderki z prawdziwego zdarzeniadodaje.

Zasady konkursu

Uczestniczki będą rywalizować w dwóch etapach. Najpierw oceniane będą zgłoszenia wraz z opisem osiągnięć oraz dołączonymi przynajmniej dwiema rekomendacjami od organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania czy samorządów. Kolejny etap to prezentacja indywidualna, podczas której liderki będą musiały także wykazać się wiedzą o Mazowszu i o programach PROW i KSOW.

Nagrody

Dla najlepszych liderek i ich organizacji przygotowano szereg nagród o łącznej wartości do 30 tys. zł Za I miejsce przewidziano – 7,5 tys. zł, za II miejsce – 5 tys. zł, a za III miejsce – 2,5 tys. zł. Kwoty obejmują nagrodę rzeczową do 750 zł oraz nagrodę finansową. Natomiast osoby wyróżnione w konkursie otrzymają nagrody rzeczowe do 750 zł.

Jak się zgłosić?

Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, bądź przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres ksow@mazovia.pl w terminie do dnia 29 lipca br. Listę laureatek poznamy najpóźniej do 28 października.

Szczegóły dotyczące konkursu oraz zgłoszeń można znaleźć na stronie mazowieckiego biura Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – mazowieckie.ksow.pl.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 490
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Koncerty
Imprezy, Bale, Dancingi
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×