zdjecie 65
2017-07-20T17:42:13+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Donald Tusk wydał oświadczenie ws. reformy sądownictwa w Polsce

REKLAMA
REKLAMA
2
0
6

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wydał oświadczenie ws. obecnej sytuacji w Polsce. Dotyczy ona wprowadzonej dziś przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej reformy sądownictwa. Jak twierdzi Tusk, reforma "zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji".

Tusk w ostatnim czasie zwrócił się z prośbą o spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą w sprawie planowanych reform wymiaru sprawiedliwości. Duda stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. - Wpłynęła prośba o spotkanie. Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego, kto sprawuje tę funkcję - wyjaśnił Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Poniżej pełne oświadczenie Donalda Tuska.

Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie.

Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno - tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punktu widzenia polskich obywateli, decyzji.

Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez Prezydenta i Unię Europejską. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele.

Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~R , 18:01 20-07-2017,   -
Kto To?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:12 20-07-2017,   -
[quote=R ]Kto To?  [/quote]
Partia Tuska miała większość w Parlamencie i nie liczyła się z narodem. Kiedy poczuł, że wali się mu grunt pod nogami czmychnął do Brukseli. W nagrodę za wasalizacje Polski dostał stanowisko od Merkel. I teraz ten człowiek nas poucza. UE to zgniłe komunistyczne jajo, które psuje się od środka i nie chce naprawy. Znamy Wasze założenia i nie zgadzamy się na nie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Marek , 19:16 20-07-2017,   -
Zdrajca nr. 1
odpowiedz   •   oceń :  
~Bolo , 19:46 20-07-2017,   -
Dzięki PIS witaj komuno
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:55 20-07-2017,   -
[quote=Bolo ]Dzięki PIS witaj komuno [/quote]
To komuna jest w takich krajach jak w Holandii i Niemczech, tam SN czy jego odpowiedniki wybierane są w sposób taki sam. Nie wiem dlaczego P Timmermans czy ulubiony muppet Pani Merkel tam nie krzyczą o zagrożonej demokracji. Krótkie pytanko czemu Pan Schetyna czy główny ochroniarz z Nowoczesnej nie wyciągnęli tylu ludzi co kobitki w sprawie aborcji czy oni liczyli na cud po klęsce w komisji. Cudu nie było, Adrian nawet Adrian pokazał, że nawet muppet Tusk może mu buty czyścić ino Brawo Adrian. A teraz no przecież SN wybrany zgodnie z prawem nie zagrozi zwykłymi Kowalskiemu czy Zającowi. Ale Panowie Tusk Junior, Arabski, czy też Pan z niewyjaśnioną przeszłością dożynający watahę Sikorski, Sienkiewicz, Pan Sławomir ZEGAREK Nowak Pani Gronkiewicz KAMIENICA Walc Marcin P Amber Gold mogą być pewni ìż słowa Pana Sikorskiego się zniszczą Wataha zostanie dorznięta. Aha co do Pań to jeszcze Kopacz oczywiście.
odpowiedz   •   oceń :  
~Fff , 22:03 20-07-2017,   -
Nie znam gościa. Jakiś aktor???
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×