eOstroleka.pl
Polska,

Donald Tusk zmienił zdanie: Już nie chce ACTA

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

W piątek Donald Tusk zadeklarował podjęcie działań mających na celu odrzucenie umowy ACTA na forum europejskim. Wcześniej rozmawiał w tej sprawie z posłami do Parlamentu Europejskiego.

- Wysłałem dzisiaj list do wszystkich przywódców partii, które współpracują w ramach Europejskiej Partii Ludowej z propozycją odrzucenia ACTA w tym kształcie, jaki został wynegocjowany przez Komisję Europejską - powiedział szef polskiego rządu.

Premier podkreślił, że konieczne jest przeprowadzenie zdecydowanie głębszej debaty niż do tej pory, zanim zostałyby podjęte pozytywne decyzje o jakichś regulacjach.
 
Premier Tusk zapowiedział poruszenie tej sprawy na spotkaniu liderów partii EEP w dniu następnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, czyli na początku marca.
 
Premier ocenił, że ACTA nie odpowiadają rzeczywistości XXI wieku, w której Internet stał się przestrzenią, jeśli nie dominującą, to równie istotną dla przestrzeni realnej. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak głębokiej istoty, wręcz cywilizacyjnej, dotykamy, zajmując się sprawą opisaną w ACTA - powiedział prezes rady ministrów.
 
- Dotychczasowe analizy wskazują, że trzeba szukać równowagi, ale też innej przestrzeni prawnej, dzisiaj jeszcze nieprecyzyjnie opisanej w krajowych kodeksach - mówił szef rządu, uzasadniając podjęcie tej inicjatywy.
 
Donald Tusk zapowiedział kontynuowanie konsultacji w sprawie wolności w Internecie. - Te debaty z udziałem ekspertów i środowisk zainteresowanych w Polsce dają nam szansę wypracowania nowoczesnego modelu, który regulowałby prawa własności, równocześnie chroniąc wolności i prawo anonimowości w Internecie - powiedział.
 
Premier odpowiadał też na pytania dziennikarzy związane z podniesieniem wieku emerytalnego oraz oceną pracy rządu od momentu jego powołania.


[źródło: premier.gov.pl]

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×