eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Doposażenie placu zabaw przy "Krainie Radości" zgodne z regulaminem Budżetu Obywatelskiego? Ratusz wyjaśnia wątpliwości Czytelnika

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Czy doposażenie placu zabaw przy “Krainie Radości” realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego jest zgodne z regulaminem i przepisami? Nasz Czytelnik prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie pojawiły się podczas wyboru projektów zaplanowanych do realizacji na przyszły rok.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Ostrołęki na 2024 rok wybrano do realizacji 8 projektów opiewających na łączną kwotę 1,67 mln złotych. Wśród nich znalazł się poparty przez 474 uczestników głosowania projekt doposażenia placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 8 “Kraina Radości”. Zadanie opiewa na kwotę 294 tysięcy złotych.

Powstanie placu zabaw dla dzieci młodszych dałoby wychowawcom możliwość częstszego korzystania z infrastruktury zewnętrznej w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu dzieci. Inwestycja ta w założeniu służyłaby aktywnemu spędzaniu wolnego czasu najmłodszym mieszkańcom osiedla Śródmieście.

- tak opisywano ten projekt w zgłoszeniu.

Warto zauważyć, że to samo przedszkole korzystało już w przeszłości ze środków w ramach budżetu obywatelskiego. W 2017 roku za około 50 tysięcy złotych zakupiono i zamontowano na terenie przed przedszkolem kilka urządzeń do zabaw dla dzieci.

Jeden z naszych Czytelników zgłosił wątpliwości związane z taką formą doposażania placówek miejskich ze środków budżetu obywatelskiego. Zastrzeżenia związane są m.in z punktem w regulaminie BO, który mówi, że “Projekt zgłaszany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego powinien być ogólnodostępny dla mieszkańców w godzinach umożliwiających korzystanie zainteresowanym, z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, bez opłat za korzystanie”. Poniżej zamieszczamy pytania, jakie skierował do nas nasz Czytelnik.

Czy osoby kierujące Budżetem wzięły pod uwagę zapisy regulaminu i będą go egzekwować? Czy stosowne zapisy i ustalenia znalazły się w dokumentach opisujących pracę w przedszkolu i czy kadra jest tego świadoma? Czy być może takie zapisy widnieją już od roku 2017, gdy pierwsze środki wpłynęły na realizację inwestycji na wspomnianym placu zabaw? Czy rodzice dzieci uczęszczających do placówki są świadomi, że na placu zabaw będą mogły pojawić się osoby nie uczęszczające do placówki? Skoro zatem dopuszczone są inwestycje na terenach ogrodzonych i zamykanych na noc i weekendy, czy w przyszłych latach pozytywnie rozpatrywane będą wnioski np. prywatnych przedszkoli? Właściciele takich placówek mogą być tym rozwiązaniem zainteresowani.

- pyta nasz Czytelnik.

O wyjaśnienie wątpliwości poprosiliśmy Urząd Miasta w Ostrołęce. Odpowiedzi udzieliła nam Malwina Łuba z Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu.

W odpowiedzi na zapytanie w sprawie projektu budżetu obywatelskiego pn. „Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 8 Kraina Radości" informuję, że komisja ds. budżetu obywatelskiego początkowo odrzuciła projekt ze względów merytorycznych. Jako powód wskazano, iż plac zabaw znajduje się na ogrodzonym terenie przedszkola i nie jest dostępny poza godzinami pracy obiektu, co narusza Wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Ostrołęki. W dniu 9 września 2023 r. autorka projektu złożyła odwołanie od decyzji komisji, w którym wskazała, że po konsultacji z dyrektorem przedszkola nr 8 Panią Barbarą Pianką ustalono, że bramka wejściowa będzie pozostawała otwarta, dzięki czemu zostanie umożliwiony nieograniczony dostęp dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Prezydent Miasta Ostrołęki pozytywnie rozpatrzył złożone odwołanie, kierując projekt do głosowania. Zadanie otrzymało 474 głosy i znalazło się wśród projektów wybranych do realizacji w 2024 roku. Umieszczenie stosownych zapisów w dokumentach opisujących pracę w przedszkolu, poinformowanie kadry oraz rodziców o zmianach w korzystaniu z placu zabaw po zrealizowaniu projektu będzie obowiązkiem dyrektora przedszkola. Miasto Ostrołęka, w ramach budżetu obywatelskiego, nie może realizować zadań na terenach należących do właścicieli prywatnych firm, w tym szkół i przedszkoli bez względu na to czy inwestycje te będą ogólnodostępne. Nie są to bowiem wydatki publiczne związane z realizacją zadań własnych gminy. Warto podkreślić, że Wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Ostrołęki na podstawie których oceniano projekty zgłoszone w 2023 roku zostały przyjęte uchwałą nr 454/XLVII/2021 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 24 czerwca 2021 r. i nie obowiązywały dla projektów realizowanych przed jej podjęciem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Prezydent Miasta Ostrołęki zaproponował nowy regulamin dla projektów budżetu obywatelskiego, który został przyjęty uchwałą nr 777/LXXXVIII/2023 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 26 października 2023 r. Przewiduje on, że w przypadku dodatkowego naboru dopuszcza się projekty realizowane na terenie szkół i placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych Miasta.

- wyjaśnia Malwina Łuba.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×