zdjecie 2262
2013-07-29T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Dramatyczna sytuacja finansowa Mazowsza

REKLAMA
fot. mypis.pl
REKLAMA

Mazowsze jest w fatalnej sytuacji finansowej. Ogłosiło, że nie zapłaci Janosikowego, bo zabrakło na to środków w budżecie samorządu. Posłowie PiS z Mazowsza na wspólnej konferencji prasowej wskazali powody i odpowiedzialnych za obecny kryzys najbogatszego polskiego województwa.

- Słowa marszałka Struzika o tym, że nie będzie płacił „janosikowego” są pokłosiem fatalnej sytuacji finansowej Mazowsza – powiedział poseł Marek Suski. Jego zdaniem władze samorządu są odpowiedzialne za obecną sytuację, bo rozdmuchały dług województwa do gigantycznych rozmiarów, głównie zatrudniając z partyjnego klucza niezliczoną liczbę urzędników. Marek Suski podał przykład Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Środków Unijnych w której pracuje około 300 osób. Bardzo wiele z nich to działacze Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł Adam Kwiatkowski pokazał, że podobna sytuacja ma miejsce w Agencji Promocji Mazowsza.

- Negatywnie na finanse województwa mazowieckiego wpływa także sytuacja lotniska w Modlinie, na którym od kilku miesięcy wystartował i wylądował tylko jeden samolot – powiedział Suski. Przypomniał całą sytuację z zamknięciem portu, które było spowodowane złym wykonaniem jego pasa startowego. Zamknięte lotnisko i tak generowało koszty, co nie zmienia się do dzisiaj, kiedy żaden z lotniczych operatorów nie chce kierować swoich samolotów na lotnisko w podwarszawskim Modlinie.

- Tym bardziej zaskakuje, że osoba która była odpowiedzialna za budowę terminala została nagrodzona i jest posłem Platformy Obywatelskiej – powiedział Suski przywołując postać Marcina Kierwińskiego.

Krzysztof Tchórzewski – poseł PiS z Siedlec, przedstawił jak fatalnie przedstawia się obecnie sytuacja finansów. Dług przez okres rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wzrósł o kilka tysięcy procent: – Dług przekroczył już próg 60%. Wojewoda rozpoczął procedurę wprowadzania zarządu komisarycznego – powiedział Tchórzewski. Poseł PiS zastanawiał się jak można było doprowadzić to tak wielkiego krachu.

Jednym z powodów problemów Mazowsza w tym roku jest załamanie się wpływów z podatku CIT: - W kwietniu 2012 roku Mazowsze uzyskało z podatku CIT 439 milionów złotych, założenie na obecny rok było podobne. Okazało się, że w kwietniu 2013 pozyskano tylko 181 milionów – powiedział Arkadiusz Czartoryski. Jego zdaniem wpływy z CIT na Mazowszu mogą być także bardzo złą wiadomością dla ministra finansów. W związku z tym poseł Czartoryski pytał dlaczego Marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie chciała dopuścić do debaty na ten temat na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Według Jacka Sasina obecna ekipa doprowadziła do sytuacji dramatycznej: - Brakuje 220 milionów złotych. Dojdzie do zwolnień. Okazuje się, że zwolnieniami nie zostaną dotknięci zatrudnieni funkcjonariusze partyjni, a spotka to pracowników instytucji kultury czy szpitali – mówił Jacek Sasin.

Według posła Macieja Małeckiego pełną odpowiedzialność za obecną sytuację ponoszą członkowie zarządu województwa związani z PO i PSL: - Apelujemy do rządzących o ingerencję w tej sprawie. O pomoc dla Mazowsza – zakończył Malecki.

Źródło: mypis.pl
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×