Zaledwie dwie godziny wystarczyły policjantom z Ostrołęki, by ujawnić niemal trzydziestu kierowców, którzy zlekceważyli jeden z najważniejszych znaków drogowych. Ich nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić do tragedii, zwłaszcza że kontrole prowadzone były w rejonie przejazdów kolejowych. Tym razem funkcjonariusze obserwowali sytuację z powietrza, wykorzystując policyjnego drona.
Akcja została przeprowadzona na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Policjanci monitorowali zachowanie kierowców z pewnej wysokości, dzięki czemu mogli bez trudu wychwycić osoby ignorujące obowiązek zatrzymania się przed znakiem STOP. Kilkadziesiąt metrów dalej na nieodpowiedzialnych kierowców czekały już patrole drogówki.
Efekty działań pokazują, że wielu uczestników ruchu wciąż lekceważy podstawowe przepisy, ryzykując życie swoje, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.
Funkcjonariusze obserwowali zachowanie kierowców w kilku punktach na terenie miasta i powiatu. Wyniki działań nie napawają optymizmem. W ciągu zaledwie dwóch godzin ujawniono 29 kierowców, którzy nie zatrzymali się przed znakiem STOP. Za popełnione wykroczenia 26 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi w wysokości 300 zł oraz 8 punktami karnymi. W pozostałych przypadkach policjanci skierowali do sądu wnioski o ukaranie, dołączając jako materiał dowodowy nagrania wykonane z policyjnego drona.
– informuje nadkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Dron skuteczniejszy niż tradycyjny patrol
Wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego pozwala policjantom obserwować zachowanie kierowców z perspektywy, z której znacznie łatwiej dostrzec popełniane wykroczenia. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ich niebezpieczne manewry są rejestrowane, a nagrania z drona mogą później stanowić pełnoprawny materiał dowodowy w postępowaniu.
Policja zapowiada kolejne działania z wykorzystaniem dronów i przypomina, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie jest jedynie obowiązkiem wynikającym z prawa, ale przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.



fot. eOstroleka.pl/KMP w Ostrołęce
1
20