2020-02-11T18:45:50+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Drzewa zagrażają cmentarnym murom? Jest odpowiedź na interwencję Czytelnika

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
4
2
Najlepszy komentarz
~Rence opadajo, 12:25 12-02-2020,   86%
I co? Łyso? Teraz czekam na opinie wszechmądrych i wszechwiedzących.

~Gość - umiesz czytać? Wiesz co to znaczy "nasadzenia zastępcze"? Domyślasz się ile wynoszą opłaty za wycinkę drzew jeśli się tych nasadzeń nie wykona? Czy marudzisz aby pomarudzić?
odpowiedz   •   oceń :  

W ubiegłym tygodniu na prośbę Czytelnika podjęliśmy temat drzewek posadzonych wzdłuż murów cmentarza komunalnego przy ulicy Krańcowej, które rosnąc mogłyby w przyszłości zniszczyć kosztowne ogrodzenie. Znamy odpowiedź na przesłane przez Czytelnika wątpliwości i sugestie?

 
Przypomnijmy, według naszego Czytelnika, świeżo posadzone drzewka – a dokładniej pierwszy ich rząd rosnący w niewielkiej odległości od murowanego ogrodzenia cmentarza, mogą w przyszłości zniszczyć kosztowną konstrukcję ogrodzenia.
 
Interwencja Czytelnika: Świeżo nasadzone drzewa zagrażają murom cmentarza? ZDJĘCIA
 
O wyjaśnienie kwestii poruszonej przez Czytelnika poprosiliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Ostrołęce. Oto odpowiedź kierownika, Piotra Potulskiego:
 
„W związku z przebudową ulicy Krańcowej Miasto Ostrołęka wystąpiło do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wydanie zgody na usunięcie kolidujących z inwestycją drzew. Zgoda została udzielona pod warunkiem wykonania nasadzeń zastępczych minimum 200 drzew o określonych parametrach (wielkości) w obrębie ulicy Krańcowej. Podczas projektowania i wykonywania nasadzeń analizowane były takie elementy jak układ jezdni, parkingów, ciągów pieszych, terenów zieleni oraz sieci i instalacji podziemnych. Układ wszystkich tych elementów powodował ograniczone możliwości oraz wymuszał stosowanie określonych rozwiązań.
 
W bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia Cmentarza Miejskiego zostały posadzone drzewa gatunku jarząb pospolity, odmiana 'Fastigiata'. Według zaleceń Związku Szkółkarzy Polskich drzewa te polecane są do obsadzania wąskich ulic, pasów zieleni, ciasnych miejsc i małych ogrodów. Charakteryzują się one powolnym tempem wzrostu oraz pokrojem wąskokolumnowym, dorastając do maksymalnych rozmiarów 5–7 m wysokości przy 1,5–2 m szerokości. Ponadto drzewa te cechują się wiązkowym systemem korzeniowym, który sięga dość głęboko, z dużą liczbą aktywnych i drobnych korzeni obwodowych. W związku z tym nie stwarzają one zagrożenia dla sąsiadujących obiektów. Nie ma zatem obawy o negatywny wpływ posadzonych drzew na ogrodzenie cmentarza.
 
Na potrzeby nasadzeń przy ul. Krańcowej (w tym w pobliżu cmentarza) dostawcą drzew było Gospodarstwo Ogrodniczo – Szkółkarskie Bolesław Łakomski z siedzibą w Sompolnie. Dostawcę wybrano w wyniku przeprowadzonego zapytania cenowego, nieprzekraczającego wartości 30 000 euro. Nasadzeń dokonało Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o.”
 
 

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 11:50 12-02-2020,   25%
120 tyś za nasadzenie drzewek przy cmentarzu?? a podobno miasto takie biedne zadłużone
odpowiedz   •   oceń :  
~Rence opadajo, 12:25 12-02-2020,   86%
I co? Łyso? Teraz czekam na opinie wszechmądrych i wszechwiedzących.

~Gość - umiesz czytać? Wiesz co to znaczy "nasadzenia zastępcze"? Domyślasz się ile wynoszą opłaty za wycinkę drzew jeśli się tych nasadzeń nie wykona? Czy marudzisz aby pomarudzić?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1