2021-09-27T18:13:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Dwa ostrołęckie przedszkola zamknięte z powodu salmonelli!

REKLAMA
REKLAMA
0
4
39

Kilkunastu przedszkolaków i kilkoro pracowników dwóch ostrołęckich przedszkoli zachorowało na salmonellę. Obie placówki zostały zamknięte. Część dzieci trafiła do szpitala. Dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie prowadzi Sanepid. Narażonych na zakażenie może być nawet 100 osób.

Pierwsze przypadki zachorowań na salmonellę odnotowano 20 września. Już wtedy sprawę zaczął wyjaśniać Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce.

Z chwilą uzyskania informacji w dniu 20 września b.r. przedstawiciele PPIS w Ostrołęce podjęli działania zmierzające do przerwania dróg szerzenia się zakażenia. W toku prowadzonych czynności dokonano kontroli obu przedszkoli oraz firmy cateringowej. Zostały przeprowadzone wywiady epidemiologiczne z rodzicami dzieci i personelem przedszkoli oraz firmy cateringowej przygotowującej i dostarczającej posiłki do przedszkoli.

- informuje dyrekcja PSSE w Ostrołęce.

Jak wynika z informacji sanepidu, u większości dzieci, u których wystąpiły objawy choroby, symptomy były początkowo stosunkowo lekkie, incydentalne biegunki i złe samopoczucie, toteż rodzice nie kojarzyli choroby z czymś poważniejszym. Ostatecznie jednak 9 dzieci z obu placówek hospitalizowano w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce (wszystkie powróciły już do domów.). U wszystkich potwierdzono obecność bakterii Salmonella.

Obecnie (stan na dzień 27 września) 4 nowych dzieci przebywa w szpitalu, również z potwierdzonym zakażeniem pałeczką Salmonella. Sytuacja jest więc rozwojowa, monitorowana na bieżąco przez pracowników PSSE. Obecnie nie można określić dokładnej liczby osób chorych. Ta liczba będzie dokładnie znana w momencie zakończenia działań przez PSSE.

- informuje PSSE.

W obu przedszkolach i firmie cateringowej dostarczającej posiłki do placówek zostały pobrane do badań laboratoryjnych próbki wody, próbki żywności oraz zostały pobrane tzw. „wymazy” zarówno od dzieci uczęszczających do przedszkoli, jak i personelu obu placówek i personelu firmy cateringowej (łącznie ponad 70 prób).

Określono około 100 osób potencjalnie narażonych na zakażenie. W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych potwierdzono obecność bakterii Salmonella Enteritidis także u 7 osób dorosłych, które zostały odsunięte od pracy.

Na podstawie informacji otrzymanych od dyrekcji obu placówek przedszkola zostają z dniem 28 września (wtorek) zamknięte. O wynikach dalszego postępowania będziemy informować na bieżąco. Nadal trwa dochodzenie epidemiologiczne i czynności kontrolne prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce.

- informuje Sanepid.

Do tematu będziemy wracali.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×