zdjecie 993
2020-11-21T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dyspozytornia karetek w Ostrołęce zostaje, ale... na krótko? To możliwe rozwiązanie

REKLAMA
1
0
1

Wciąż do końca nie wiadomo, jaka będzie przyszłość dyspozytorni karetek w Ostrołęce. Choć pojawiła się informacja o zaniechaniu likwidacji z dniem 1 stycznia 2021 roku, co odnotowano jako sukces sejmiku Mazowsza, to jednak mówi się, że może być to tylko odłożenie w czasie ostatecznej decyzji.

Od wielu miesięcy toczy się batalia o uratowanie dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Płocku i Ostrołęce. Według planu, jaki przedstawiany był przez wojewodę, pogotowie ratunkowe byłoby dysponowane dla całego północnego Mazowsza z Warszawy, Siedlec lub Radomia.

Sejmik Województwa Mazowieckiego sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu. Mazowsze jest bardzo dużym i zróżnicowanym regionem, tym samym zarządzanie pogotowiem ratunkowym z zupełnie innej części Mazowsza, choć technicznie oczywiście wykonalne może rodzić w dobie epidemii poważne zagrożenie dla pacjentów.

- mówi Krzysztof Strzałkowski - radny sejmiku, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.

Jednak w ostatnich dniach Mazowiecki Urząd Wojewódzki rozesłał do dyspozytorni, do Meditransów w Płocku i w Ostrołęce dokument, z którego wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia przedłuży finansowanie, a tym samym funkcjonowanie dyspozytorni na tym terenie.

To wielki sukces sejmiku Mazowsza, który będzie służył pacjentom w tym rejonie. Sylwester, a tak naprawdę przełom roku to jest najgorszy czas na zmiany w zakresie pogotowia ratunkowego. Dodatkowo epidemia powiększy negatywne skutki. Szkoda tylko, że jak zwykle ta zmiana decyzji przyszła tak późno. Wielu problemów nie da się już zawrócić i rozwiązać. Część dyspozytorów, którzy nie mogli sobie wyobrazić przejścia do pracy po drugiej stronie Mazowsza, po prostu odeszło z Meditransów, a wykształcenie nowych kadr zajmie trochę czasu. Liczymy, że ten pomysł nigdy nie wróci

- komentuje radny Strzałkowski.

Jednak niewykluczone, że radość może okazać się przedwczesna. W najnowszym komunikacie służb prasowych wojewody czytamy bowiem, że umowę przedłużono jedynie na trzy miesiące, a planów likwidacji nie porzucono:

Przedłużenie umów z Dysponentami zespołów ratownictwa medycznego pozwoli przeprowadzić postępowania konkursowe i zatrudnić dyspozytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dyspozytorzy będą zatrudniani w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim – w dyspozytorni w Warszawie zatrudnienie znajdzie 75 dyspozytorów, w Radomiu 50, w Siedlcach 30. Przedłużenie terminu utworzenia dyspozytorni umożliwi prawidłowe dokonanie zmian organizacyjnych i prawnych oraz zapewnić stabilny dostęp do świadczeń ratownictwa medycznego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Najmądrzejszy Kurp, 09:52 21-11-2020,   0%
Obiecanki cacanki- a głupiemu radość.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993