2014-10-14T10:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Dzieci odkryją elektryczność z Aldesą i PSE  - rusza program edukacyjny

REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego prąd „płynie”, a mimo to wcale nie jest mokry? Jak może „kopnąć”, skoro nie ma nóg? Czym w ogóle jest prąd i jakie ma właściwości? Już wkrótce więcej na ten temat wiedzieć będzie ponad 1000 uczniów klas I-III szkół podstawowych w  Wielbarku, Barczewie, Kadzidle, Lelisie i Czarni. W ramach akcji „Energia w dobrych rękach. PSE i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur” zostaną tam zorganizowane na przełomie października i listopada 2014 r. zajęcia nt. energii elektrycznej dla najmłodszych.  
Energia elektryczna to dla dzieci niezwykle fascynujące a zarazem tajemnicze zjawisko. Ciekawość i pomysłowość najmłodszych w tej dziedzinie sprawia, że zasypują dorosłych lawiną pytań, często przypierając ich do muru!

Odpowiedzi na najtrudniejsze i najdziwniejsze nawet pytania o elektryczność dzieci będą mogły poznać podczas zajęć, zorganizowanych w ramach programu edukacyjnego „Energia w dobrych rękach”. Zrealizują go spółki Aldesa Nowa Energia i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, odpowiednio generalny wykonawca i inwestor budowy dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

Pod okiem doświadczonych trenerów dzieci samodzielnie będą przeprowadzać eksperymenty naukowe wykorzystując takie zjawiska jak indukcja elektryczna, elektrostatyka, przewodnictwo i wiele innych. Biorąc udział w kreatywnych zabawach dowiedzą się skąd się bierze prąd i jak trafia do naszych domów. W trakcie zajęć poznają też zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz racjonalnego i ekologicznego gospodarowania energią.

- Program zajęć „Energia w dobrych rękach” skonstruowaliśmy tak, aby oswajać zjawisko elektryczności najmłodszym. Mamy nadzieję, że podczas wyśmienitej zabawy nie tylko lepiej zrozumieją, jak ważna jest energia elektryczna w naszym codziennym życiu, ale również co może się stać, gdy jej zabraknie – powiedział Albert Guillen, dyrektor projektu Aldesa Nowa Energia.
Program edukacyjny zostanie zorganizowany w ramach akcji „Energia w dobrych rękach. PSE i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur”. Akcja obejmuje działania na rzecz lokalnych społeczności z obszaru inwestycji jaką jest budowa dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka- Olsztyn Mątki.
W kolejnych latach Program edukacyjny będzie realizowany w pozostałych gminach, na terenie których będzie prowadzona inwestycja.

Aldesa Nowa Energia Sp. z o.o. i Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. to odpowiednio generalny wykonawca i inwestor budowy dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

Jest to inwestycja celu publicznego, która stanowi odpowiedź na najważniejsze potrzeby energetyczne Północnego Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Ma za zadanie poprawić pewność oraz jakość dostaw energii w tym regionie.

Bezpośredni nadzór nad realizacją inwestycji przez wykonawcę pełni jako Inżynier Kontraktu spółka PSE Inwestycje S.A., będąca w 100% własnością Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. to operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zakres i forma działalności spółki jako operatora zostały określone w ustawie Prawo energetyczne. Aldesa Nowa Energia Sp. z o.o. – polska spółka zależna jednej z największych międzynarodowych firm inżynieryjno-budowlanych wywodzącej się z Hiszpanii. Aldesa Nowa Energia została wybrana w przetargu publicznym PSE SA na wykonanie linii 400 kV Ostrołęka - Olsztyn Mątki. W ramach projektu jest odpowiedzialna za kompleksową realizację inwestycji.

REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×