eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dziedziczenie długów – czy kredyt hipoteczny można otrzymać w spadku?

REKLAMA
zdjecie 1358
REKLAMA

Kredyt hipoteczny to rodzaj zadłużenia, które zaciąga się na wiele lat. Niekiedy zdarza się, że osoba, która podejmuje takie zobowiązanie finansowe, umiera, zanim zdąży je do końca spłacić. Co dzieje się w takiej sytuacji? Czy spadkobiercy dziedziczą kredyt wraz z pozostawionymi przez zmarłego aktywami? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Zasady dziedziczenia w Polsce

Zasady dziedziczenia w Polsce określa kodeks cywilny. Uprawnienie do przyjęcia spadku może nastąpić na mocy testamentu lub z urzędu. W pierwszej sytuacji dziedziczą osoby wskazane przez spadkodawcę w sporządzonym przed jego śmiercią dokumencie notarialnym. Powinny być w nim zawarte zapisy dotyczące tego, kto jest spadkobiercą, jaki majątek ma być przekazany oraz w jakich proporcjach podzielony. Dziedziczenie z urzędu odbywa się w przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu lub gdy okazał się on nieważny. Hierarchia dziedziczenia jest określona przez prawo i zwykle obejmuje małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo, a następnie innych krewnych zmarłego w określonej kolejności.

Spadek można przyjąć lub odrzucić. W przypadku odrzucenia spadkobierca nie bierze na siebie żadnych praw ani obowiązków związanych z majątkiem zmarłego. Powody zrzeczenia się spadku mogą być różne, a najczęściej występujący to obawa przed dziedziczeniem długów. Prawo przewiduje bowiem możliwość przejęcia zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny w spadku.

W jaki sposób kredyt hipoteczny może przejść na rodzinę zmarłego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe na wiele lat. Choć banki zabezpieczają się na różne sposoby, np. stosując limit wieku dla osób, które chcą skorzystać z takiej pożyczki, niekiedy zdarza się, że kredytobiorca nie dożywa końca okresu spłaty. W takiej sytuacji obowiązek obsługi zadłużenia przenosi się na jego spadkobierców, czyli zazwyczaj na członków rodziny.

Jeżeli osoby uprawnione nie odrzucą spadku, otrzymają po zmarłym zarówno jego aktywa, jak i ewentualne długi. Spadek można przyjąć na dwa sposoby:

  • Przyjęcie proste – forma bardziej ryzykowna, oznaczająca, że spadkobierca bierze na siebie zobowiązania finansowe zmarłego bez ograniczeń, nawet jeżeli część długów zostanie ujawniona dopiero po jakimś czasie od przyjęcia spadku.
  • Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza – forma bardziej powszechna, polegająca na tym, że spadkobierca nie bierze na siebie odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego przekraczające aktywa spadku. Innymi słowy – spadkobierca nie odpowiada swoim majątkiem za długi zmarłego, które przewyższają wartość pozostawionego przez niego majątku.

Jeżeli zatem chcesz przyjąć spadek, ale wiesz, że w jego skład wchodzą zadłużenia (np. kredyt hipoteczny zaciągnięty przez zmarłego za jego życia), zdecyduj się na opcję przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza. Podobnie rozsądnym posunięciem jest wybranie tej formy dziedziczenia w przypadku, gdy nie jesteś pewien co do stanu majątku spadkodawcy.

Zgodnie z prawem spadek można przyjąć lub odrzucić w terminie do 6 miesięcy po powzięciu informacji o jego otrzymaniu. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie lub u notariusza. Niewykonanie tego uznaje się za jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli nie przedstawisz w terminie deklaracji o odrzuceniu spadku bądź przyjmiesz spadek, a z biegiem czasu okaże się, że spadkodawca miał długi, w których spłatę nie chcesz się angażować, można uchylić się od skutków prawnych, wykazując, że znalazło się w tej sytuacji pod wpływem np. błędu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, czy przyjąć spadek oraz w jakiej formie to zrobić, skonsultuj się z prawnikiem lub ekspertem finansowym. Pozwoli ci to uzyskać dokładne informacje na temat terminów, w których konkretne działania formalne zgodnie z prawem powinny zostać przeprowadzone, a także na temat potencjalnych konsekwencji odziedziczenia danego spadku.

artykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7  8 dk9 dk10
dk11  12  13  14  15 dk16  17
dk18  19  20  21 dk22  23 dk24
dk25  26  27  28  29  30  1
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×