2021-05-25T14:44:16+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień patrona w II SLO w Ostrołęce. Młodzież wspominała Toniego Halika

REKLAMA
zdjecie 2911
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA
1
0
5

25 maja uczniowie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toniego Halika w Ostrołęce wspominali swojego patrona podczas uroczystej akademii z okazji 27. rocznicy utworzenia szkoły.

Dzisiejsza, uroczysta akademia w II SLO poświęcona była 27. rocznicy założenia szkoły oraz patronowi, Toniemu Halikowi. Maj dla szkolnej społeczności nie tylko czas matur, ale również miesiąc ważnych wydarzeń w historii II SLO. Dlatego też uczniowie klasy II B przygotowali montaż słowno – muzyczny.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie dyrektor szkoły Adam Ochenkowski przypomniał postać człowieka, który poświęcił całe swoje życie na odkrywanie nowych zakątków świata, poznawania kultur i ludzi. Mówił o ogromnej i wyjątkowej postaci, dla której poszukiwanie interesujących miejsc stało się życiowa pasją.

Następnie poezją i opowieściami samego globtrotera młodzież przybliżyła jego historię życia. Prowadzący Joanna Grosfeld i Bartek Przychodzeń przywołali najważniejsze fakty z biografii Toniego Halika, wspomnieli również, że dla najlepszych uczniów szkoły ufundował stypendium na wakacyjne studia w Oxfordzie. Aleksandra Zyśk, cytując podróżnika, przytoczyła słowa, które na zawsze zostaną w pamięci: „Jaka jest największa przygoda mojego życia? […] Zwracam się ku przeszłości i przemierzam milowymi krokami moje życie, bowiem ono samo jest dla mnie największą przygodą”.  

Kim był patron II SLO – Mieczysław Sędzimir Antoni Halik 

Antony Halik (właściwie - Mieczysław Sędzimir Antoni Halik) urodził się w Toruniu 24 stycznia 1921 roku. Miał ogromne zdolności językowe, mówił po hiszpańsku, angielsku, francusku, portugalsku, włosku, rosyjsku, niemiecku, czesku, a także w trzech narzeczach indiańskich: Hinan, Guarani i Xavante. Za cykl programów politycznych o Kubie dla stacji NBC zdobył nagrodę Pulitzera. Zrealizował ponad czterysta filmów dokumentalnych. Napisał trzynaście książek, wiele artykułów do gazet oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata.  Tony Halik – Polak z argentyńskim paszportem i amerykańską legitymacją korespondenta NBC – był również doskonałym gawędziarzem, który od lat siedemdziesiątych rozbudzał emocje wielomilionowej widowni telewizyjnej opowieściami o swoich przygodach na mało uczęszczanych, egzotycznych szlakach Rejestrował kamerą codzienne obyczaje ludzi z egzotycznych plemion i pierwotnych kultur, dokąd jeszcze nie dotarły dobrodziejstwa współczesnej cywilizacji, a jego filmy na antenie Telewizji Polskiej, przyciągały rzesze spragnionych kolejnych opowieści podróżnika. W 1974 roku Halik poznał w Meksyku Elżbietę Dzikowską. Zaczęli razem podróżować, tworzyć filmy, występować w programach telewizyjnych. O sobie samym mówił, że jest urodzony dla przygody: „Od dzieciństwa dręczyło mnie to samo pragnienie: zobaczyć, co kryje się za ścianą, za górą, za morzem…”. Zmarł w Warszawie 23 maja 1998 roku. Został pochowany na Cmentarzu Brudnowskim w grobie rodzinnym obok Jadwigi Zbańskiej (Górskiej), matki Elżbiety Dzikowskiej.

 

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×