Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Lelis świętowano Dzień Samorządowca oraz dokonano oficjalnej promocji najnowszego wydania monografii pt. "Dzieje Lelisa i okolic", autorstwa dr. Jerzego Kijowskiego.
Nowe opracowanie stanowi uzupełnienie poprzedniej publikacji z 2011 roku i dokumentuje funkcjonowanie samorządu gminnego na przestrzeni ostatnich prawie 15 lat. Jak podkreślają władze gminy, był to szczególny okres w historii lokalnej społeczności, naznaczony złożonością sytuacji geopolitycznej i wyjątkowymi wyzwaniami.
"Był to szczególny czas, kiedy oprócz realizacji ustawowych zadań związanych z funkcjonowaniem organów gminy zmuszeni byliśmy zdawać egzamin z człowieczeństwa" - czytamy we wstępie do publikacji. Samorząd borykał się ze skutkami epidemii COVID-19, która wpłynęła na wiele dziedzin życia mieszkańców, a także z konsekwencjami wojny za wschodnią granicą Polski.
Publikacja monografii zbiegła się z ważnymi rocznicami w historii polskiego samorządu. Jak przypominają autorzy, obecnie obchodzimy 50 lat istnienia samorządu na poziomie gminnym oraz 35. rocznicę pierwszych wyborów, w wyniku których po raz pierwszy wyłoniono rady gmin, które następnie wybrały wójtów.
Osobiście traktuję to opracowanie jako kolejną kartę historii Gminy Lelis, na której się pojawiliśmy i którą w pewnym stopniu zapisaliśmy odciskając swoją obecność na różnych płaszczyznach - mówił wójt gminy Lelis Stefan Prusik.
Autor monografii, dr Jerzy Kijowski, może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym. W swojej pracy za główny cel postawił przedstawienie historii jednej z gmin na Kurpiowszczyźnie, uwzględniając wszystkie aspekty życia mieszkańców Lelisa i okolic w całej ich historii, sięgając nawet czasów prehistorycznych.
Szczególny nacisk położono na problematykę oświatową oraz funkcjonowanie administracji samorządowej. Czytelnicy poznają zarówno życie codzienne mieszkańców, jak i historię bojów na obszarach trudno dostępnej dla najeźdźców Puszczy Zielonej.
Praca ma charakter uniwersalny i jest przeznaczona dla każdego mieszkańca, niezależnie od wieku, który chce poznać historię regionu. Lekturze sprzyja logiczny układ treści, komunikatywny język oraz gruntowna znajomość prezentowanych zagadnień przez autora.
Monografia stanowi kolejną publikację traktującą o dziejach gmin z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, wydaną przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Jej ogromnym atutem jest naukowa użyteczność jako kanwy do badań porównawczych w innych regionach Polski.
Publikacja wyróżnia się rzetelnym dotarciem do koniecznych, niekiedy wcześniej nieznanych źródeł historycznych oraz krytycznym nawiązaniem do dotychczasowej literatury naukowej.
Jak podkreślają komentatorzy, praca Jerzego Kijowskiego o Lelisie jest zachętą do dalszych badań historycznych, które mogą pozwolić na opracowanie pełnej historii powiatu ostrołęckiego.
"Na uwagę zasługuje postawa władz samorządowych dostrzegających potrzebę dokumentowania swojej historii. W czasach, w których więcej pozytywnych ocen społecznych wywołują inwestycje w infrastrukturę, odwaga wójta gminy Lelis zasługuje na szacunek" - podkreślają recenzenci publikacji.
Dzisiejsza sesja Rady Gminy Lelis połączyła więc celebrację Dnia Samorządowca z promocją cennego opracowania, które uchroni od niepamięci losy tej urokliwej gminy kurpiowskiej i będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń samorządowców.