eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Edukacja szkolna uczniów i kadry ZSZ Nr 1 w Grecji

40 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce z klas III i IV odbyło dwutygodniową mobilność edukacyjną w Grecji w ramach projektu nr 2023-1-PL01-KA 121-SCH-000137891. Projekt był realizowany dzięki akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, Sektor Edukacja Szkolna i obejmował naukę w greckiej szkole dla dwóch 20 - osobowych grup uczniów technikum oraz szkoły branżowej I stopnia w ZSZ Nr 1 wraz z opiekunami, a także szkolenie w ramach kursów Erasmus + dla 2 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących ZSZ Nr 1.

Po przejechaniu terytorium Słowacji, Węgier, Serbii oraz Macedonii Północnej, uczestnicy dotarli do ojczyzny Platona i zakwaterowani zostali w hotelu Golden Sun, położonym nad samą Zatoką Termajską. Kraina, w której znalazła się młodzież ZSZ Nr 1 to Tessalia. Oprócz fal Morza Egejskiego otaczają ją pasma gór z ośnieżonym szczytem Olimpu na czele.

Od 22 kwietnia 2024 roku rozpoczęły się zajęcia w szkole greckiej 1 st. Lyceum of Katerini, które prowadzone były przez nauczycieli z placówki partnerskiej. Młodzież odbyła zajęcia z podziałem na dwie grupy po 20 uczniów. W tym czasie dwóch nauczycieli kadry uczestniczyło w kursie i szkoleniu organizowanym przez partnera OLYMPUS EDUCATION SERVICES Single Member P.C. z zakresu „CLIL - skuteczne metody edukacji pozaformalnej i innowacyjne narzędzia cyfrowe”. Kurs trwał w dni robocze, po 8 godzin dziennie, a nasza kadra szkoliła się w międzynarodowym gronie.

Pobyt młodzieży łączył zajęcia edukacyjne głównie z zakresu języka angielskiego i nowych technologii informatycznych wraz z poszerzaniem wiedzy o kulturze i historii Grecji. Szczególne znaczenie miały zajęcia w liceum w miejscowości Katerini. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z bazą edukacyjną tej placówki oświatowej i jej wyposażeniem, ale przede wszystkim poznać bliżej młodzież grecką. Sprzyjało temu uczestnictwo w wybranych zajęciach lekcyjnych, sporządzenie i wyświetlenie prezentacji o naszej szkole, panele dyskusyjne z rówieśnikami w języku angielskim, zaprezentowanie przez uzdolnionych muzycznie uczniów „Metalówki” piosenek wykonanych przy akompaniamencie gitary. Integrującym doświadczeniem była również wspólna nauka greckiego tańca. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie z naszej szkoły otrzymali certyfikaty, osobiście wręczone przez dyrektor 1 st. Lyceum of Katerini, panią Xanthipi Karavida.

Edukacyjny walor miały także liczne gry miejskie i zadania w terenie organizowane przez grecką kadrę. Uczniowie, podzieleni na grupy, mieli najczęściej za zadanie odnalezienie charakterystycznych miejsc, symboli, pomników w miejscowościach, które zwiedzali. Natomiast podczas warsztatów edukacyjnych w Olympus Education Practicing Top Experiences w Platamonas zadaniem młodzieży było sporządzenie prezentacji multimedialnej w programie Canva na temat odwiedzonych miejsc.

Poszerzeniem edukacyjnej mobilności były liczne wycieczki w ramach programu kulturowego i edukacji szkolnej. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili skansen w Gonnoi, malowniczą wioskę górską Paleos Panteleimonas, ruiny zamku krzyżowców w Platamonas, miasteczko Litochoro i wąwóz Enipeas z przepięknym wodospadem, a także niezwykły zespół klasztorów prawosławnych, położonych na litych skałach w Meteorach. Wyjazdy zawsze połączone były z walorami edukacyjnymi – nasi uczniowie mieli między innymi okazję przygotować tradycyjne ciasto w skansenie Gonnoi, czy też obserwować pisanie ikon w Meteorach.

Ogromne uznanie zyskał rejs statkiem „Elizabeth Cruises” na przepiękną wyspę Skiatos, duże wrażenie na uczniach wywarły również urokliwe Thessaloniki - drugie pod względem wielkości miasto Grecji, z monumentalnym pomnikiem Aleksandra Wielkiego.

Pobyt w Grecji to nie tylko zajęcia edukacyjne i kulturowe, ale także integracja. Nie było czasu na nudę – plażowanie, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną, nagrywanie tik-tokowych relacji wypełniały każdą wolną chwilę.

Mobilność edukacyjna w Grecji zakończyła się 4 maja - niczym mityczny Odyseusz do swojej Itaki wszyscy uczestnicy projektu dotarli pod macierzysty ZSZ Nr 1 w Ostrołęce.

 

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×