eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Eko-działacze nie chcą gazowej elektrowni w Ostrołęce. Zapowiadają skargę

REKLAMA
zdjecie 9637
REKLAMA
zdjecie 9637

Eko-organizacja "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot" zapowiada złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję środowiskową dla budowy gazowej elektrowni w Ostrołęce. - Jest jeszcze czas wycofać się z decyzji, która ignoruje ostrzeżenia ekspertów i za którą ostatecznie zapłacą podatnicy - twierdzi Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu i energii w tej organizacji.

Budowa w Polsce elektrowni gazowych jest wbrew interesom społeczeństwa, nie broni się ekonomicznie i wymaga wysokich dopłat, których koszt spadnie na Polki i Polaków. Eksperci Carbon Tracker szacują, że tylko do gazowej elektrowni w Ostrołęce dopłacimy w rachunkach 5 mld zł. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o raport środowiskowy, który w naszej ocenie jest nierzetelny i nie spełnia wymogów prawa. To szkodliwy projekt, dla klimatu, środowiska i naszych portfeli dlatego konsekwentnie apelujemy o jego zatrzymanie – komentuje Diana Maciąga.

W ocenie Pracowni, "ze względu na niestabilność rynku gazu i rosnące ryzyko geopolityczne uzależnienie od tego paliwa może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu kraju".

Energetyka gazowa nakręca wzrost zapotrzebowania na to paliwo. Obecnie zużywamy około 21 mld m3 gazu rocznie. Ostrołęka C będzie spalać nawet 1,5 mld m3 a do 2027 r. ma powstać pięć takich elektrowni. Po szoku cenowym na rynku paliw z końca ubiegłego roku, po wybuchu wojny, którą sponsoruje nasze uzależnienie od paliw kopalnych, trzymanie się w Polsce planu zamiany elektrowni węglowych na gazowe jest nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne. Jest też niemoralne

– mówi Diana Maciąga.

W jej ocenie, czas przestawić polską energetykę na nowoczesny system oparty na odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej.

Elektrownia Ostrołęka C. Zamiast węglowej, ma być gazowa

Pod koniec marca 2022 r. spółka celowa CCGT Ostrołęka, należąca do Energi SA z Grupy ORLEN, przekazała generalnemu wykonawcy polecenie rozpoczęcia prac w ramach umowy na budowę bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. W ocenie inwestora, to strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja. Blok o mocy ok. 750 MW ma być stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w 2020 roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz.

Źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×