eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Elektrownia gazowa w Ostrołęce na półmetku [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 886
fot. Grupa Energafot. Grupa Energa
REKLAMA

Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce jest już na półmetku. Na budowę stale docierają kolejne elementy kluczowych urządzeń elektrowni.

Na plac budowy dostarczono m.in. stanowiący kolejny element turbozespołu korpus niskoprężnej części turbiny parowej. Wyprodukowany został w fabryce GE Power w Elblągu. Korpus przywieziono na plac budowy w dwóch ważących odpowiednio 46 i 55 ton częściach, umieszczonych na platformach specjalnych samochodów. Konwój z ładunkiem przejechał w ciągu jednej nocy trasę kilkuset km na plac budowy do Ostrołęki. W dostarczonym korpusie zostanie umieszczony wirnik niskoprężnej części turbiny parowej wyprodukowany w Szwajcarii. W Ostrołęce gotowe do montażu są już części wysokoprężna i średnioprężna turbiny parowej, a spodziewany jest transport pozostałych elementów turbozespołu – oprócz wirnika niskoprężnej części turbiny parowej będzie to także skraplacz turbiny parowej, wirnik generatora, stojan generatora oraz turbina gazowa. Kluczowe elementy będą dostarczone z różnych lokalizacji, m.in. z Opola, Wrocławia, Szwajcarii oraz Francji.

Prace projektowe przebiegają zgodnie z harmonogramem i zbliżają się do półmetka. Zaawansowanie wszystkich prac – projektowych, zakupowych i budowlanych – wyniosło na koniec sierpnia ok. 48%. Na placu budowy została wykonana dolna część fundamentu turbozespołu. Rozpoczął się także montaż kotła odzysknicowego (HRSG). Powstają również inne obiekty elektrowni, np. chłodnia, budynek elektryczny i administracyjny.

Wsparcie polskiej energetyki

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać strategię zrównoważonego rozwoju Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Pod koniec czerwca br. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy ORLEN, zawarła umowy kredytów z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Źródło: Grupa Energa/eOstroleka.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×