2022-11-23T11:57:56+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Elżbieta O. straciła 10 tysięcy dolarów. Prokuratura apeluje o ostrożność

REKLAMA
REKLAMA
0
0
2

78-letnia Elżbieta O. padła ofiarą oszustów. Dochodzenie pod nadzorem prokuratury prowadzone jest w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 10 000 USD, do którego doszło w Makowie Mazowieckim w dniu 10 listopada 2022 r.

W sprawie przesłuchano w charakterze świadka pokrzywdzoną Elżbietę O., która ze szczegółami opisała przebieg zaistniałych zdarzeń. Wymieniona zeznała, że jest na emeryturze. Początkowo na jej telefon stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za pracownika Poczty Polskiej. Przekazała informację, że ma zostać jej doręczona przesyłka. Następnie telefonicznie skontaktował się z pokrzywdzoną mężczyzna podający się za policjanta CBŚP.

W rozmowie telefonicznej podał kobiecie swoje dane, m. in. imię i nazwisko, numer ID, numer pokoju w jakim pracuje, by pokrzywdzona mogła zweryfikować jego osobę. Następnie rozmówca polecił Elżbiecie O. zadzwonić numer alarmowy 999, co pokrzywdzona uczyniła. Według pokrzywdzonej telefon odebrał ten sam mężczyzna, z którym rozmawiała wcześniej.

- Uprzedził ją, że może dojść do napadu na jej mieszkanie przez sprawców podających się za pracowników poczty, ale jest ono pilnowane przez policję. Na pytanie rozmówcy pokrzywdzona poinformowała go, że posiada pieniądze w mieszkaniu w określonej kwocie i walucie. Dalej mężczyzna instruował ją co ma w tej sytuacji zrobić, jak się zachować i jak zabezpieczyć mieszkanie. Podał je również dane innego „policjanta”, którego należy wpuścić do mieszkania, by zrobić zdjęcia opisanych pieniędzy. Do pokrzywdzonej zgłosił się mężczyzna, który pozorował sporządzanie fotografii przygotowanych wcześniej banknotów. Rzekomy policjant zabrał pieniądze Elżbiecie O. i zaczął uciekać. Pokrzywdzona próbowała go zatrzymać, ale bezskutecznie - tak mechanizm oszustwa opisuje ostrołęcka prokuratura.

Aktualnie podejmowane są intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców oszustwa oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

Apel prokuratury: zachowujmy szczególną ostrożność

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce po raz kolejny zwraca się z apelem do mieszkańców miasta Ostrołęki oraz okolic o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za osoby najbliższe: córkę, wnuczka, wnuczkę, innych kuzynów, czy funkcjonariuszy policji lub innych służb, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o prowadzonych akcjach policyjnych.

Przypominamy, że żaden prawdziwy policjant czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas wydania pieniędzy. Członkom rodzin seniorów przypominamy, by uczulić dziadka czy babcię na tego typu sytuacje oraz informować ich o zagrożeniach płynących ze strony oszustów.

REKLAMA
Więcej o: oszustwo

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~...., 16:17 23-11-2022,   100%
Może wypada wziąć "na cel" panie z banków, z niejednego, które głośno recytują dane wrażliwe klienta, nie bacząc, że sala pełna... Nawet, potrafią recytować stan konta klienta.
Bo skąd oszuści pewni tacy, gdzie zaatakować...
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~kajojek s...syn, 20:15 23-11-2022,   100%
A może prokuratura zamiast apelować to niech się weźmie do pracy i złapie bandytów. Np. baltazar łuczywo zamiast nasyłać szturmanów na uczciwych ludzi, tylko za to że skrytykowali lewackie chamskie spędy - niech złapie prawdziwych bandytów !!!
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×