eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Endokawa w Goworowie - rozmawiali o endometriozie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
fot. Agata Majkfot. Agata Majk
REKLAMA

W Goworowie rozmawiali o endometriozie. Endokawa to wydarzenie, które miało na celu naświetlenie problematyki „wyczerpującej” pod każdym względem choroby, zachętą do badania się i dbania o zdrowie. Swoimi doświadczeniami o tej chorobie podzieliła się mieszkanka gminy, i zarazem ambasadorka Fundacji Pokonać Endometriozę - Małgorzata Wojtalewska.

Pokonaj endometriozę

Jako 13-letnia dziewczynka usłyszałam od lekarza, że na pewno kłamię, że tak mnie boli brzuch bo nie chce mi się chodzić do szkoły; a ja miałam takie bóle, że z płaczem kładłam się na ziemię i czekałam aż przejdzie – tak relacjonuje jedna z osób, którą dotknął problem choroby – endometriozy.

Endometrioza to choroba przewlekła, w przebiegu której obserwuje się nieprawidłowy wzrost endometrium, czyli błony śluzowej macicy lub tkanki bardzo do niej podobnej poza jej obszarem (macicą). Najczęstszymi objawami tej choroby są bardzo silne bóle menstruacyjne, bolesne owulacje, ból przewlekły w okolicy miednicy mniejszej i okolicy krzyżowej kręgosłupa, ból jelit, ból pęcherza moczowego, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, wymioty, mdłości, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne. I to nie koniec tych objawów – czytamy w broszurze informacyjnej Fundacji Pokonać Endometriozę.

W Goworowie, 10 maja odbyło się spotkanie zainicjowane przez mieszkankę gminy i jednocześnie ambasadorkę Fundacji Pokonać Endometriozę, Małgorzata Wojtalewską.

Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń z innymi kobietami, które również zmagały się z endometriozą. Dzięki otwartej dyskusji i dzieleniu się historiami życia, mogłyście znaleźć wsparcie, zrozumienie oraz cenne rady od osób, które wiedzą, jak trudno jest przejść przez te trudności. „Taka pani uroda” – niech Was te słowa nie zwiodą, słysząc je od lekarza – apeluje ambasadorka Małgorzata.

Podczas spotkania przy kawie i ciastku, fizjoterapeutki Paulina Gąsiorowska i Agnieszka Mrozek poprowadziły warsztaty dotyczące ćwiczeń w endometriozie, co stanowiło dodatkowy element edukacyjny i praktyczny, pozwalający lepiej zrozumieć, jak dbać o swoje zdrowie i komfort w codziennym życiu. Ambasadorka Fundacji – Małgorzata Wojtalewska zaproponowała uczestniczkom kolejne spotkanie związane z ćwiczeniami fizycznymi wspomagające prace bioder i ogólnej sprawności ciała.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach Fundacji Pokonać Endometriozę! – zachęcała ambasadorka.

Spotkanie zorganizowali – Fundacja Pokonać Endometriozę – ambasadorka Małgorzata Wojtalewska i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Dziewczęta, kobiety - jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej chorobie, poprosić o pomoc - zajrzyjcie na profil Fundacja Pokonać Endometriozę - facebook.com/fundacjapokonacendometrioze

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×