eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Enea chce dochodzić roszczeń za straty przy budowie Ostrołęki C

REKLAMA
zdjecie 7618
REKLAMA

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei zgodziło się dziś na dochodzenie od byłych członków zarządu, rady nadzorczej i firm ubezpieczeniowych roszczeń za straty przy budowie bloku Ostrołęka C.

Za uchwałą głosowało ponad 87 procent akcjonariuszy. Na moment złożenia odpowiedniego pozwu 28 grudnia 2023 r., łączna wysokość poniesionej przez Eneę szkody oszacowana została na kwotę 656 mln zł. Łączna suma gwarancyjna, w ramach której ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność w tej sprawie wynosi 500 mln zł.

W treści uchwały czytamy:

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki wyraża zgodę na dochodzenie roszczeń, w szczególności na podstawie art. 483 § 1 KSH, wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru, które Spółka poniosła w związku z realizacją inwestycji w blok energetyczny Ostrołęka C przeciwko następującym osobom fizycznym i prawnym: a) Mirosławowi Kowalikowi, b) Piotrowi Adamczakowi, c) Zbigniewowi Piętce, d) Piotrowi Olejniczakowi, e) Stanisławowi Hebdzie, f) Romanowi Stryjskiemu, g) Pawłowi Koroblowskiemu, h) Ireneuszowi Kulce, i) Pawłowi Jabłońskiemu, j) Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, k) Towarzystwu Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A., l) Colonnade Insurance Société Anonyme (działającej w Polsce przez Colonnade Insurance Societe Anonyme Oddział w Polsce), m) Towarzystwu Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A., n) Chubb European Group SE (działającej w Polsce przez Chubb European Group SE Spółka Europejska Oddział w Polsce), o) Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń S.A., p) Lloyd’s Insurance Company S.A.; zarówno łącznie od wszystkich wymienionych powyżej osób, jak również od każdej osobno bądź wyłącznie niektórym z nich.

- Z informacji posiadanych przez Spółkę wynika, że Pan Piotr Mirkowski, będący również w członkiem Rady Nadzorczej biorącym udział w podejmowaniu uchwał będących podstawą przypisania ww. odpowiedzialności, zmarł - wskazano.

Enea wspólnie z Energą, wchodzącą obecnie w skład grupy kapitałowej Orlen, realizowała budowę bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce. Po kilku latach realizacji inwestycji podjęto decyzję o rezygnacji z bloku węglowego na rzecz bloku zasilanego gazem, ale potem Enea wycofała się całkowicie z projektu w Ostrołęce.

REKLAMA
Więcej o: Enea, Ostrołęka C

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×