eOstroleka.pl
Polska,

Ponad 80 pomysłów na pomoc seniorom w dobroczynnej akcji „Święta z dobrą energią”

REKLAMA
zdjecie 9382
zdjecie 9382
REKLAMA
zdjecie 9382

Jak można pomóc osobom starszym? W bardzo różny, a jednocześnie pożyteczny sposób. Dowodem na to jest ponad 80 pomysłów z całej Polski zgłoszonych w akcji „Święta z dobrą energią”. Wśród inicjatyw przeważają projekty pozwalające seniorom ograniczać wydatki na energię elektryczną, ogrzewanie i inne media. Aż 48 pomysłów będzie zrealizowanych, dlatego przez najbliższych kilka dni warto zagłosować na stronach swojego regionalnego dziennika i zwiększyć szansę na zdobycie pomocy dla seniorów ze swojego miasta. W akcji, której patronuje Energa z Grupy ORLEN, do rozdysponowania jest pomoc o wartości 200 tys. zł.

„Święta z dobrą energią” to projekt skierowany do organizacji oraz instytucji, takich jak samorządy, fundacje, organizacje pozarządowe, a nawet szkoły i przedszkola. Celem inicjatywy jest niesienie pomocy starszym mieszkańcom poprzez promowanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną i poprawiających ich komfort życia. Seniorom należy się bowiem nasza szczególna uwaga i pomoc w stawieniu czoła rosnącym kosztom utrzymania, które są następstwem inwazji Rosji na Ukrainę i dynamicznie zmieniających się cen surowców energetycznych.

Do ogłoszonego w grudniu 2022 r. projektu grantowego organizacje z całej Polski zgłosiły łącznie 81 inicjatyw, krótko opisując ich założenia i sposób realizacji. Najwięcej z województw zachodniopomorskiego (8), pomorskiego (7), opolskiego (6) i wielkopolskiego (6).

Ogólnopolska mobilizacja ludzi dobrej woli

Uczestnicy akcji wykazali się pomysłowością, pracowali nad scenariuszami, wiele projektów już zrealizowali, inne mają w planach - a wszystko po to, by jeszcze lepiej wspierać seniorów i w tym trudnym czasie odpowiadać na ich potrzeby. Co proponują?

Energię można oszczędzać na różne sposoby – także poprzez zmniejszenie utraty ciepła i utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. Dlatego maluchy z wrocławskiego Przedszkola nr 95 ze skrawków materiałów dostępnych w każdym domu: bluz, swetrów, niepotrzebnych czystych ubrań chcą stworzyć wałki-ocieplacze pod okna i drzwi. Podarunki trafią do Dziennego Domu Opieki Społecznej Miejskiego Centrum Usług Społecznych.

Także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach ma swoją propozycję. Nauczyciele wraz z uczniami przygotują ulotkę dotyczącą możliwości oszczędzania energii w domu, a ta – w łatwy i przystępny sposób – zachęci do podjęcia tego wysiłku. Co więcej, uczniowie sami będą te broszurki rozdawać, temat chcą też poruszyć w rozmowach ze starszymi mieszkańcami.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Sułowie na terenach Doliny Baryczy wiedzą, że spora część ich sąsiadów w podeszłym wieku potrzebuje wsparcia. Grupa seniorów wciąż korzysta z energochłonnych żarówek, dlatego mali działacze chcieliby im podarować 45 LED-ów. Chcą zabiegać o zdobycie środków na ich zakup, planują też rozmowy dotyczące możliwości oszczędzania energii na co dzień.

Swój plan ma także Przedszkole na Hołowiesku z Bielska Podlaskiego. To akcja, która zaktywizuje sporą część społeczności. Dzieci chcą zaproponować mieszkańcom Domu Seniora wymianę butelek na energooszczędne świetlówki – jedna za kilogram plastikowych opakowań. Do sprawy dołączą rodzice, którzy zajmą się techniczną stroną projektu i wymienią oświetlenie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu w województwie mazowieckim opracowała projekt „Nowoczesny Senior”. Do udziału zaproszono starszych mieszkańców ośmiu wsi. Młodzi mieszkańcy gminy w ramach wolontariatu przeprowadzą wśród seniorów szkolenie na temat oszczędzania energii, konieczności wymiany żarówek i potrzeb wynikających z ochrony środowiska. Powstaną plakaty z numerem telefonu do osoby, która będzie służyła pomocą także przy montażu świetlówek – tym sposobem możliwość skorzystania z oferty będą miały także osoby z niepełnosprawnościami.

- O projekcie „Święta z dobrą energią" dowiedzieliśmy się z Internetu. Chcielibyśmy zorganizować serię trzech spotkań ze starszymi osobami, by wyjaśnić kwestie związane z oszczędzaniem energii, a także efektywnym dociepleniem domów - powiedziała Elżbieta Piórkowska z Koła Gospodyń Wiejskich „Modraki" w Borzechowie. - Wyjaśnimy też, jak czytać symbole na żarówkach, by korzystać z nich w odpowiedni sposób i powiemy o kilku zasadach, które mogą się okazać przydatne. Pomocą planujemy otoczyć szczególnie osoby samotne, którym chcemy w przystępny i nieskomplikowany sposób wyjaśnić zasady oszczędzania energii.

Pomaganie przez głosowanie

Wszystkie zgłoszenia zostały poddane wstępnej weryfikacji przez komisję konkursową. Najlepsze z nich przeszły do drugiego etapu, który rozpoczął się 24 stycznia. Ogólnopolskie, bezpłatne głosowanie na platformach internetowych dzienników regionalnych Polska Press potrwa do 31 stycznia. Wyniki poznamy na początku lutego. Autorzy 48 dobroczynnych projektów (po trzy z każdego województwa), które zdobędą najwięcej głosów, uzyskają finansowe wsparcie na ich realizację. Łączny budżet akcji „Święta z dobrą energią" wyniesie 200 tys. złotych. W każdym regionie przyznane zostaną wyróżnienia o wartości: 1 miejsce – 6 tys. zł, 2 miejsce – 4 tys. zł i 3 miejsce – 2,5 tys. zł.

- W tym roku zaprosiliśmy ludzi dobrej woli do dobroczynnej, a zarazem edukacyjnej akcji dzielenia się dobrą energią z seniorami - powiedziała Justyna Kruszewska, dyrektor marketingu Energi z Grupy ORLEN, będącej patronem akcji „Święta z dobrą energią”. - Duży odzew, za który jesteśmy bardzo wdzięczni, potwierdził potrzebę takiego działania.

W tych trudnych czasach możemy choć trochę pomóc osobom starszym lepiej funkcjonować, sprawić żeby poczuli się bezpieczniej i otoczeni opieką. Niezwykle aktywne na tym polu okazały się także samorządy – jak się okazuje, mają swoim mieszkańcom, w tym seniorom, wiele do zaoferowania. Gminne i miejskie plany pomocowe rozpisane są w szczegółach, a wiele rozwiązań już udało się wprowadzić.

Głosowanie odbywa się poprzez 16 serwisów lokalnych Polska Press, na ich stronach głównych znajdują się specjalne banery „Święta z dobrą energią". Przekierowują one do artykułów, w których można sprawdzić aktualne wyniki głosowania i wybierać najciekawsze projekty, które będą służyły seniorom. Najwyżej ocenione pomysły zostaną wesparte grantami finansowymi. Każdego dnia jeden użytkownik może oddać maksymalnie 10 głosów na wybrane przez siebie projekty.

Na projekty można głosować na regionalnych stronach serwisów internetowych Grupy Polska Press:

dolnośląskie: https://gazetawroclawska.pl/p/kandydaci/1015377/

kujawsko-pomorskie: https://pomorska.pl/p/kandydaci/1015355/

lubelskie: https://kurierlubelski.pl/p/kandydaci/1015365/

lubuskie: https://gazetalubuska.pl/p/kandydaci/1015379/

łódzkie: https://dzienniklodzki.pl/p/kandydaci/1015367/

małopolskie: https://gazetakrakowska.pl/p/kandydaci/1015363/

mazowieckie: https://polskatimes.pl/p/kandydaci/1015375/

opolskie: https://nto.pl/p/kandydaci/1015369/

podkarpackie: https://nowiny24.pl/p/kandydaci/1015373/

podlaskie: https://poranny.pl/p/kandydaci/1015353/

pomorskie: https://dziennikbaltycki.pl/p/kandydaci/1015351/

śląskie: https://dziennikzachodni.pl/p/kandydaci/1015357/

świętokrzyskie: https://echodnia.eu/p/kandydaci/swieta-z-dobra-energia%2C1015359/

warmińsko-mazurskie: https://polskatimes.pl/p/kandydaci/1015381/

wielkopolskie: https://gloswielkopolski.pl/p/kandydaci/1015371/

zachodniopomorskie: https://gk24.pl/p/kandydaci/1015361/

Energooszczędność ma znaczenie

Od początku grudnia, w cyklu publikacji na łamach dzienników regionalnych Polska Press oraz w mediach społecznościowych, organizatorzy zwracają uwagę na konieczność oszczędzania prądu, ciepła oraz innych mediów. Przedstawiane są dobre praktyki pochodzące m.in. z bloga ZielonePojecie.pl, dzięki którym można poznać różne sposoby wspierające efektywne zarządzanie energią elektryczną w gospodarstwie domowym. Z wielu z nich, zwłaszcza drobnych działań, przy wsparciu rodziny lub znajomych mogą także skorzystać osoby starsze. W publikowanych materiałach eksperci Energi z Grupy ORLEN wyjaśniali zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej, zasad rozsądnego korzystania z urządzeń AGD i wpływu kosztów ich eksploatacji na domowy budżet oraz przekazywali porady pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd, gaz i wodę.

Organizatorzy i partnerzy akcji

Inicjatorem i patronem głównym akcji jest Energa z Grupy ORLEN. Organizatorem jest Polska Press wraz z siecią swoich dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl. Dostawcą nagrody specjalnej, która trafi do samorządu realizującego na swoim terenie najciekawszy program zwiększający efektywność energetyczną jest Energa Oświetlenie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×