2016-08-17T12:54:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Energia solarna w ostrołęckim szpitalu: "Wysoka jakość usług, nowoczesne praktyki" [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Finalizuje się największy tegoroczny projekt samorządu województwa mazowieckiego. Za kilka miesięcy dwanaście marszałkowskich szpitali będzie ogrzewać wodę energią słoneczną. W projekcie biorą udział dwie ostrołęckie placówki zdrowotne. Dziś na terenie ostrołęckiego szpitala odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz wojewódzkich.

Mazowiecki Szpital Specjalistyzny im. dra Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce są dwiema z dwunastu marszałkowskich placówek zdrowotnych, w których przewidziano montaż kolektorów słonecznych. Inwestycje realizowane są dzięki wsparciu ze środków Szwajarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość obu projektów realizowanych w Ostrołęce to ponad 2,7 mln zł, z czego 2,3 mln zł to wartoś inwestycji tylko w samym szpitalu. Inwestycje powstały w formuje "zaprojektuj i zbuduj". Prace budowlane w ostrołęckim szpitalu, trwające od października zeszłego roku, dobiegają właśnie końca. Pozostały niezbędne odbiory techniczne. Na podobnym etapie są prace w Meditransie.

- W sumie w Ostrołęce zamontujemy 248 paneli słonecznych. Nasze szpitale to nie tylko przykład wysokiej jakości usług, ale też nowoczesnych praktyk, które tak jak w tym przypadku przekładają się na realne oszczędności - podkreślała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, w bliskiej odległości od lądowiska helikopterów, powstała prawdziwa farma solarna o powierzchni 504 metrów kwadratowych. Za sprawną pracę 218 paneli odpowiada skomplikowana instalacja. W jej skład wchodzą m.in. dwa zbiorniki buforowe, w których można pomieścić łącznie 20 metrów sześciennych wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużej placówki jak ostrołęcki szpital to około 49 metrów sześciennych. Na potrzeby instalacji wyremontowano budynek kotłowni. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami włączenie instalacji solarnej do szpitalnego obiegu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody do około 30 procent rocznie.

Inwestycja w SPZOZ Meditrans Ostrołęka jest wprawdzie mniejsza, ale prowadzona była w dwóch lokalizacjach. Od początku przyszłego roku z ciepłej wody ogrzanej energią słoneczną będą korzystać pracownicy i klienci ostrołęckiego Meditransu na ulicach Rolnej i Kościuszki. W sumie na tych obu obiektach zainstalowano 30 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 68 metrów kwadratowych. Zgodnie z szacunkami oszczędności mają sięgnąć nawet 70 procent na podgrzewaniu zimnej wody. Ponadto w ramach realizacji projektu odpowiednio zaadaptowano pomieszczenia, które będą służyły jako węzeł solarny.

Instalacje solarne objęto 10-letnią gwarancją. Całkowita wartość inwestycji w mazowieckich szpitalach to ponad 42 mln zł. W konferencji prasowej na terenie ostrołęckiego szpitala udział wzięli m.in. Janina Orzełowska - wicemarszałek województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc - członek zarządu województwa mazowieckiego, dyrektorzy ostrołęckiego szpitala Wojciech Miazga i Włodzimierz Kucharski, dyrektor Meditransu Mirosław Dąbkowski oraz Mariusz Popielarz - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce. Zapraszamy do galerii zdjęć i wideo z konferencji.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×