2018-05-20T20:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Etnosakralia Kurpiowskie 2018: Koncert grupy T/Aboret w MKK [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
1
0

Dziś w myszynieckiej bazylice koncertem inauguracyjnym oficjalnie rozpoczęto Etnosakralia Kurpiowskie 2018. W ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się drugi z kilku koncertów zaplanowanych w ramach projektu.

Tegoroczne Etnosakralia to łącznie osiem koncertów odbywających się od 20 maja do 3 czerwca. Organizatorem wszystkich tych wydarzeń jest Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach Etno-Klasyka. Ideą organizatorów jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną. Jest to kolejna edycja festiwalu, będącego bezpośrednią kontynuacją cieszących się dużą popularnością "Ostrołęckich Dni Organowych", a od 2017 roku funkcjonującego w obecnej, znacznie poszerzonej formule.

W tegorocznej edycji odbędzie się 8 koncertów oraz 3 koncerty edukacyjne dla dzieci. Program Festiwalu ma na celu przybliżenie słuchaczom muzyki klasycznej przez umiejętne łączenie repertuaru klasycznego ze znaną lokalnemu odbiorcy muzyką regionu Kurpiowskiego, a także wartościowe przetwarzanie wątków tradycji kulturowej regionu we współczesne realizacje artystyczne. Muzyka kurpiowska zabrzmi w zestawieniu z renesansową polifonią wokalną, muzyką kaszubską oraz muzyką organową, a także w różnorodnych aranżacjach – na klawesyn, kwartet wokalny, organowo-perkusyjny duet, aż po etno-jazzowe improwizacje). Poza muzykami wywodzącymi się z regionu Puszczy Kurpiowskiej wystąpią wybitni młodzi artyści z całego kraju.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce usłyszeliśmy dziś program zatytułowany "Hommage à Skierkowski" - etno-jazzowy koncert zespołu T/Aboret. W programie znalazły się improwizacje oraz kompozycje powstałe w oparciu o pieśni kurpiowskie spisane przez ks. W. Skierkowskiego.

Przed publicznością zaprezentowali się: Natalia Czekała - fortepian, śpiew; Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, śpiew, gadulka, fidel płocka, suka biłgorajska; Jacek Mazurkiewicz – kontrabas; Krzysztof Guzewicz - dohola, tabla, cajon, udu, tonbak.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4