zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-02-15T10:23:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Europejskie Lekcje o Mazowszu - opracuj scenariusz zajęć

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Weź udział w V edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej dla wybranej grupy wiekowej.

  – Konkurs „Lekcje o Mazowszu” daje nauczycielowi wiele możliwości rozwoju – podkreśliła podczas konferencji promującej V edycję zmagań Joanna Jaworska, nauczycielka matematyki z SP w Karniewie (pow. makowski), uczestniczka czterech edycji Konkursu. Jeśli zatem szukacie przestrzeni do rozwoju, zapraszamy do udziału.


Mazowsze w Europie

Konferencja online, w której uczestniczyło ponad 140 nauczycieli, była nie tylko okazją, aby dowiedzieć się o zasadach kolejnej edycji konkursu, ale również możliwością uzyskania inspiracji do przygotowania najlepszego scenariusza. Wskazówek udzielili przedstawiciele organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz zaproszeni goście.

Realizacji konkursu „Lekcje o Mazowszu” przyświecała idea przybliżenia młodym mieszkańcom naszego województwa, czym tak naprawdę jest Mazowsze – tłumaczyła na wstępie spotkania zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Izabela Stelmańska – Utworzone z 6 innych województw łączyło w sobie różne krainy geograficzne i historyczne, różne kultury, tradycje, przyzwyczajenia administracyjne. Dlatego w 2017 r. rozpoczęliśmy działania edukacyjne na ten temat. W tym roku tematem przewodnim konkursu jest Mazowsze w Europie. Unia Europejska jest istotna nie tylko dla Mazowsza, ale również dla całej Polski, dostrzegamy jej wpływy na nasze codzienne życie, ale warto również dowiedzieć się, kto stoi za jej sukcesem
– zaznaczyła.

Pierwsza prelegentka – dr Beata Jurkowicz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ekspertka Team Europe, przekonywała, jak ważna jest edukacja regionalna:

Nie tylko rozwija wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową i europejską, ale również sprzyja zakorzenieniu w małej ojczyźnie, co jest ważnym składnikiem procesu integracji europejskiej.


Tuż po niej wystąpił – w zupełnie nowej, jak przyznał, roli – Olgierd Łukaszewicz, założyciel Fundacji My Obywatele UE. Doskonale znany z ról filmowych i teatralnych aktor, podczas swojego wystąpienia, opowiedział o Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim, patronie polskiej edukacji proeuropejskiej. Ten polski przyrodnik, profesor botaniki, współautor teorii ergonomii, podczas przerw w walkach o obronę Warszawy w bitwie o Olszynkę Grochowską napisał „Traktat o Wiecznym Przymierzu Między Narodami Ucywilizowanymi – Konstytucja dla Europy”, nazywany pierwszą w historii konstytucją zjednoczonej Europy.

Mazowszanin wychowany wśród Poborzan na ubogim Mazowszu, zdobył swoją wizją uznanie dyplomatów. Dzięki staraniom prezydenta Bronisława Komorowskiego przetłumaczono jego dzieła na kilka języków. My też powinniśmy być z tego Mazowszanina dumni
  – zaapelował Olgierd Łukaszewicz.

Doświadczeni koledzy zachęcają

W ostatniej części spotkania wystąpili uczestnicy – laureaci dotychczasowych edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i plastyki SP nr 4 w Legionowie Dorota Hepner, autorka scenariusza „Tajemnica stuletniej kokardki”, Dariusz Weber z SP 154 w Warszawie, autor scenariusza „Powróćmy jak za dawnych lat. Rozrywki i czas wolny warszawiaków w latach dwudziestych XX wieku” oraz Joanna Jaworska, nauczycielka matematyki w szkole w Karniewie, uczestniczka wszystkich czterech edycji konkursu. Rozmowę z nauczycielami poprowadziła koordynator projektu Lekcje o Mazowszu z ramienia MSCDN Iwona Moczydłowska.

Zachęcam Państwa do udziału w konkursie. Tegoroczny temat daje wiele możliwości, łączy edukację regionalną z integracją europejską. W historii naszego regionu nie brakuje fascynujących, pełnych pasji Mazowszan, możemy zatem przygotować niecodzienne lekcje i przy okazji spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi nauczycielami
– podsumował spotkanie Dyrektor MSCDN Jarosław Zaroń.

Termin nadsyłania prac upływa 18 marca!
REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×