eOstroleka.pl
Polska,

Europosłowie debatowali nad Nord Stream 2

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
Zbigniew Kuźmiuk, fot. eOstroleka.plZbigniew Kuźmiuk, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

- Nord Stream 2 pogłębi zależność krajów UE od Rosji i podział między Wschodem a Zachodem Europy - powiedział Europoseł PiS i Koordynator Grupy EKR w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Zdzisław Krasnodębski w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie z jego inicjatywy Europosłowie debatowali na temat wpływu gazociągu Nord Stream 2 na rynek gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W dyskusji głos zabrali również Europosłowie PiS Edward Czesak oraz Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem Zdzisława Krasnodębskiego projekt budowy Nord Stream 2 będzie dobrym testem dla Unii Europejskiej.

- Jego realizacja, jeśli rzeczywiście miałoby do niej dojść, pokazałaby, że wszystkie te piękne słowa o Europie, niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, gdy w grę wchodzą potężne, choć partykularne, interesy polityczne i gospodarcze niektórych państw i przedsiębiorstw - oświadczył.

Europoseł zauważył, że przepustowość istniejących gazociągów umożliwiających przesył gazu z Rosji do Unii Europejskiej już dziś znacznie przewyższa zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz, co dowodzi, że projekt ten ma podłoże czysto polityczne.

- Dzisiaj ponad 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską pochodzi z Rosji, a pięć państw członkowskich - Bułgaria, Estonia, Łotwa, Finlandia, Słowacja - zależy od Rosji jako jedynego zewnętrznego dostawcy całego importowanego gazu. Ten projekt pogłębi zależność krajów Unii od Rosji, przyczyniając się do pogłębienia podziału między Wschodem a Zachodem Europy - mówił.

Koordynator EKR zaznaczył, jakie skutki Nord Stream 2 ma dla Ukrainy.

- Kolejnym negatywnym aspektem Nord Stream 2 jest kwestia destabilizacji Ukrainy, gdyż projekt ten umożliwi Rosji łatwe ominięcie Ukrainy jako kraju tranzytowego do UE, pozbawiając ją m.in. ok. 2 mld USD rocznie wpływów z opłat tranzytowych - przekonywał Europoseł Krasnodębski.

Zdaniem Europosła PiS Edwarda Czesaka projekt Nord Stream 2 uderzy w bezpieczeństwo energetyczne wielu krajów UE – między innymi Polski, uniemożliwiając rozwój portu w Świnoujściu oraz podkreślił, że rozbudowa rosyjskiej infrastruktury przesyłowej nie ma uzasadnienia ekonomicznego. ile wyniosłyby szacowane koszty rozbudowy rosyjskiej infrastruktury przesyłowej.

- Koszty budowy kolejnych nitek szacowane są na ok. 10 mld EUR, podczas gdy szacowane koszty modernizacji infrastruktury przesyłowej na Ukrainie są o połowę niższe - stwierdził.

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że po oddaniu do użytku dwóch pierwszych nitek Nord Stream, wykorzystanie przepustowości gazociągów przebiegających przez terytorium Ukrainy w 2014 roku gwałtownie spadło z 58 do 28 proc., podczas gdy wykorzystanie dwóch pierwszych nitek Nord Stream wzrosło z 36 do 60%.

- Oznacza to, iż NS2 doprowadzi do zwiększenia rosyjskich mocy przesyłowych a w ten sposób dojdzie do całkowitej eliminacji przesyłu gazu przez Ukrainę i utrudnienia czy nawet odcięcia rosyjskiego gazu dla Słowacji i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - zakończył Europoseł Kuźmiuk.

Źródło: pis.org.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×