eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ewakuacja w Goworowie. Cztery pociski artyleryjskie na terenie kościoła [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9119
zdjecie 9119
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Wczoraj kilka minut przed godziną 11:00 dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia niewybuchów z okresu II wojny światowej na terenie kościoła w Goworowie. Na miejsce pojechali policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego ostrołęckiej komendy którzy potwierdzili zgłoszenie. Znalezione przedmioty to 4 niewybuchy pocisku artyleryjskiego o kalibrze 152 mm. Na miejsce dotarli saperzy, zarządzono ewakuację.

Policjanci zabezpieczyli miejsce przed dostaniem się do niego osób postronnych i o znalezieniu niewybuchów powiadomili saperów. W chwili obecnej z uwagi na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarządzono ewakuację mieszkańców w odległości około 1000 metrów od zdarzenia.

zdjecie

Podjęte przez saperów ładunki zostaną w eskorcie policyjnych patroli wywiezione na poligon.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

- Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów - mówi kom. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji.

Powtórka z historii

W kwietniu 2009 roku mieszkańców Goworowa zelektryzowała informacja o kilkunastu niewybuchach odkrytych podczas remontu kościoła. Pociski różnego kalibru były wmurowane w ściany świątyni. Jak wtedy informował nas jeden z saperów uczestniczących w akcji rozminowania kościoła, ekipa remontował zamierzała przeciąć znaleziska szlifierką kątową sądząc, że są one pozbawione zapalników i ładunków wybuchowych. Gdyby tak się stało, doszłoby do niewyobrażalnej tragedii.

Zobaczcie nasz reportaż wideo zrealizowany w kwietniu 2009 roku. Udało nam się wtedy porozmawiać z mieszkańcami, saperem oraz księdzem proboszczem goworowskiej parafii.

Więcej o: Goworowo, niewybuchy
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×