eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Finał głośnego procesu. Były adwokat usłyszał wyrok w Ostrołęce. Jak będzie teraz?

REKLAMA
zdjecie 9752
REKLAMA

Zakończył się apelacyjny proces byłego adwokata Krzysztofa K., który został nieprawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce na 4 lata więzienia. Sąd w Białymstoku wyrok w drugiej instancji wyda w przyszłym miesiącu.

Proceder na wielką skalę

W okresie od 2012 do 2016 roku miał trwać nielegalny proceder, w którym rolę główną - zdaniem śledczych - grać miał były adwokat Krzysztof K. Upór organów ścigania doprowadził do przedstawienia aktu oskarżenia i wydania wyroku, na razie nieprawomocnego, przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce.

Były adwokat Krzysztof K. był oskarżony o 24 przestępstwa, w tym oszustwa, przywłaszczenie pieniędzy, fałszowanie dokumentów, ich ukrywanie oraz nakłanianie do składania fałszywych zeznań i oskarżeń. Ofiarami mieli być zarówno ludzie, jak i Skarb Państwa, w związku z praktyką adwokacką Krzysztofa K. w sprawach cywilnych i karnych.

Część przestępczych działań miało mieć związek z jego pracą. - Niektóre z przestępstw kwalifikowane były jako popełnione przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Oskarżony składał bogate wyjaśnienia w sprawie, jednakże nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów - informował sąd.

Adwokat skazany nieprawomocnie na 4 lata więzienia

3 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał podejrzanego za popełnienie 11 przestępstw, w tym osiem czynów zabronionych w ramach trzech ciągów przestępstw, na karę 4 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 80 tys. zł. Krzysztof K. ma też zakaz wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego na 10 lat. Orzeczono też obowiązek naprawienia szkody oraz przepadek na rzecz Skarbu Państwa równowartości korzyści uzyskanej z przestępstwa.

Za jakie czyny został skazany były adwokat? W ramach zarzuconych oskarżonemu czynów, za które został on nieprawomocnie skazany, oskarżony miał, między innymi:

 • wprowadzić w błąd pokrzywdzoną co do konieczności przeniesienia prawa własności nieruchomości na obce osoby, jako czynności koniecznych do polepszenia jej sytuacji procesowej w toczącym się postępowaniu sądowym,
 • doprowadzić pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 120.000 zł przez zawarcie umowy pożyczki w wysokości 30.000 zł, z przewłaszczeniem prawa własności nieruchomości na zabezpieczenie, przekazując przy tym pokrzywdzonej jedynie 10.000 zł tytułem pożyczki.
 • wprowadzać w błąd Sąd co do autentyczności przedkładanych przez niego w postępowaniach sądowych weksli i deklaracji wekslowych wystawianych przez pokrzywdzonych w celu uzyskania nakazu zapłaty,
 • wprowadzić w błąd pokrzywdzoną co do konieczności uiszczenia zaliczki 5000 na poczet dowodu z opinii biegłego i przekazania mu tej kwoty, co pokrzywdzona uczyniła, a co jednakże nie było prawdą;
 • podjąć się załatwieniu sprawy prowadzonej w sądzie w zamian za korzyść majątkową wywołując u pokrzywdzonego przekonanie o posiadaniu wpływów w sądzie;
 • doprowadzić Sąd do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie w błąd co do dysponowania umocowania do otrzymania środków z tytułu kosztów obrony w sprawie;
 • podrobić datę nadania przesyłki poleconej i posłużyć się tym dokumentem jako autentycznym w celu potwierdzenia złożenia odwołania w terminie;
 • nakłonić osobę trzecią do wystawienia poświadczającej nieprawdę faktury VAT;
 • posłużyć się przed sądem poświadczającą nieprawdę fakturę VAT;
 • ukrywać dokumenty, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać;
 • będąc zawieszonym w czynnościach zawodowych decyzja Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Olsztynie doprowadzić pokrzywdzonych w ramach czterech czynów, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej wysokości 19.600 zł za pomocą wyzyskanego błędnego ich przeświadczenia o posiadaniu przez oskarżonego uprawnień do wykonywania czynności adwokata.

Jednocześnie K. został uniewinnony od ośmiu innych przestępstw. W procesie oskarżonych było również sześć innych osób - współoskarżeni usłyszeli wyroki od 7 miesięcy do 2 lat więzienia, grzywny od 2,5 tys. do 10 tys. oraz solidarny częściowy obowiązek naprawienia szkody.

Apelacja. Wyrok zapadnie wkrótce

- Sprawa prowadzona była na bardzo dużą skalę. Postępowanie w tej sprawie toczyło się 3 lata, przesłuchano ponad 70 świadków, prowadzono dowody z opinii biegłych, a ostatecznie akta sprawy liczyły 70 tomów - informowaliśmy na eostroleka.pl w listopadzie 2021 r.

Jak informuje Radio Olsztyn, były adwokat, nazywany "czarną owcą Palestry", odwołał się od wyroku. Proces apelacyjny w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się już, a sąd odroczył wydanie wyroku do 11 grudnia 2023 r. Były adwokat wnosi w tej sprawie o uniewinnienie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×