2020-01-03T18:13:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Finał w Farze, nie w hali Gołasia. Dlaczego ostrołęcki Orszak Trzech Króli zmienił trasę? NOWE FAKTY

REKLAMA
REKLAMA
47
8
112
Tegoroczny Orszak Trzech Króli nie zakończy się w hali im. Arkadiusza Gołasia, a w kościele farnym. Czym podyktowana jest ta zmiana? Wczoraj koordynator orszaku wspominał o wysokich opłatach za halę, choć w tym przypadku była ona udostępniona bezpłatnie po inicjatywie radnego Mariusza Mierzejewskiego i wniosku komisji. Dziś mówiono o uczczeniu Roku Papieskiego.
 
6 stycznia, jak co roku, ulicami Ostrołęki przejdzie Orszak Trzech Króli. W porównaniu do poprzednich lat zmieni się jednak trasa orszaku. Zakończy się on nie przy hali im. Arkadiusza Gołasia, a przy kościele farnym. Skąd taka sytuacja? Sprawę na antenie Radia Nadzieja wyjaśniał wczoraj koordynator orszaku, a zarazem miejski radny Grzegorz Płocha.
 
- Nie mamy zbytnich środków na organizację orszaku. Wiemy też, że przy wydarzeniach religijnych pobierane były opłaty za korzystanie z hali Gołasia, tam gdzie zawsze kończyliśmy orszak, dosyć wysokie, no i stąd wiedząc, że nie mamy środków, zdecydowaliśmy się zakończyć orszak przed kościołem farnym – mówił.
 
Te słowa mogły wzbudzić wątpliwości słuchaczy: czy miasto zażądało opłaty od organizatorów Orszaku Trzech Króli za wynajęcie hali im. Arkadiusza Gołasia na mszę świętą? Okazuje się, że hala... była dostępna bezpłatnie. - Organizatorzy nie skorzystali z propozycji i zmienili coroczną trasę - poinformował Urząd Miasta Ostrołęki. Mało tego, organizatorzy orszaku mogli wiedzieć o bezpłatnym udostępnieniu hali już od 25 października.
 
15 października 2019 roku odbyło się bowiem posiedzenie Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji, na której radny Mariusz Mierzejewski z klubu radnych Bezpartyjne Miasto zaproponował, by komisja zwróciła się do prezydenta Łukasza Kulika z prośbą o nieodpłatne udostępnienie hali dla Orszaku Trzech Króli.
 
Przewodniczący komisji Jacek Łuba poddał pod głosowanie wniosek o wsparcie i udostępnienie hali nieodpłatnie na organizację Orszaku Trzech Króli. Wszystkich obecnych 6 członków komisji było "za" i taki wniosek do prezydenta został skierowany. Odpowiedź nadeszła już 10 dni później. Prezydent Łukasz Kulik wyraził zgodę na nieodpłatne udostępnienie hali.
 
- Dostrzegam znaczenie tego oczekiwanego przez wielu ostrołęczan wydarzenia, które na trwałe wpisało się w tradycję naszego miasta. W związku z powyższym przychylam się do wniosku Komisji - podkreślił Kulik. Pismo publikujemy poniżej. Zostało ono przekierowane również do zarządcy hali, czyli dyrektora MZOS-TiIT Jarosława Napiórkowskiego.
 
Mimo tego, organizatorzy orszaku nie zdecydowali się na jego zakończenie w hali im. Gołasia. Dlaczego? Podczas dzisiejszej konferencji prasowej tłumaczono, że rok 2020 ogłoszony jest rokiem św. Jana Pawła II, a pod kościołem farnym znajduje się pomnik Papieża Polaka – organizatorzy Orszaku Trzech Króli chcą w ten symboliczny sposób uczcić Rok Papieski.
 
Program Orszaku Trzech Króli
 
Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.45 z parkingu przy kościele pw. Zbawiciela Świata, a skończy się w parafii pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odprawiona zostanie msza święta na finał tego wydarzenia. Przewodniczył jej będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
 
Na trasie przemarszu znajdzie się siedem scenek: 1) Parking przed kościołem pw. Zbawiciela Świata - Cuda, cuda ogłaszają!; 2) Ul. Goworowska - Gospoda; 3) Skrzyżowanie ul. Goworowskiej z ul. Sienkiewicza - Cherubinki; 4) ul. Bogusławskiego (przed Biedronką) - Dwór Heroda; 5) przy Ul. Staszica - Brama Niebiańska; 6) Ul. Świętokrzyska - Walka dobra ze złem; 7) Parking za kościołem farnym - Pokłon Trzech Króli.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×