eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Finanse samorządów. Będzie jeszcze gorzej? Kurpiewski: Abyśmy dotrwali do wyborów

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
REKLAMA

"Będzie jeszcze gorzej" - tak o finansach samorządów (w tym też Ostrołęki) mówił podczas sesji rady miasta wiceprzewodniczący rady Stanisław Szatanek. Z kolei radny Adam Kurpiewski stwierdził, że... byle wytrzymać do wyborów.

Dyskusja o finansach samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem tego ostrołęckiego, odbyła się na czwartkowej sesji rady miasta. Emocji nie brakowało, o czym pisaliśmy tutaj, ale było też o... polityce. I to niekoniecznie tylko tej lokalnej.

Wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek poprosił, by całą sytuację z problemami finansowymi samorządów odnieść do ogólnej sytuacji makroekonomicznej w kraju.

- Jak podejmowaliśmy uchwałę budżetową, ostrzegałem wszystkich radnych, powoływałem się na prof. Witolda Modzelewskiego, który ostrzegał "jest źle, będzie jeszcze gorzej". Wtedy zareagował radny Henryk Gut, że to raczej niemożliwe. Po 5 miesiącach jesteśmy dziś o wiele mądrzejsi, bo widzimy jaka jest sytuacja. Ta dyskusja przebiegała w takim tonie, jakbyśmy szukali trochę winowajcy w panu prezydencie. A prawda jest niestety taka, że z jednej strony ten Polski Ład, reforma systemu podatkowego, spowodowała, że nie tylko my, jako Ostrołęka, ale wszystkie samorządy mają problem z finansami. Od dwóch lat praktycznie nie mamy środków na KPO, ja się dziwię, że na przykład pan radny Kurpiewski nie podnosi takich kwestii, a ostatnio przyjął postawę, że cała wina leży u nas - powiedział Szatanek, dodając:

Chciałem państwa poprosić, żebyśmy bardziej patrzyli na to szerzej. Ktoś powiedział, że pieniądze nie spadają. Prawda, że z pustego to i Salomon nie naleję. A ja mogę powiedzieć, że będzie jeszcze gorzej. Ta polityka pana prezydenta była do tej pory nastawiona na zrównoważone wydatki, takie przemyślane. Generalnie mamy sytuację jaką mamy, a chcę państwa przygotować, że łatwo nie będzie.

Głos zabrał też radny KO Adam Kurpiewski. Z większym optymizmem. - Nie będzie źle, abyśmy dotrwali do jesieni, do wyborów i pojawią się pieniądze z KPO. Nie chcę tu uprawiać polityki, ale rozmawiać merytorycznie. Oczywiście swojego zdania nie zmienię, zawsze i wszędzie będę popierał politykę Platformy Obywatelskiej i to, żebyśmy zwyciężyli w jesiennych wyborach i żeby KPO trafiło do samorządów. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×