2015-06-17T10:30:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Ostrołęka,

Finisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”

REKLAMA
„Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”, fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej
REKLAMA
Dobre wiadomości dla tych, którzy nie zwiedzili jeszcze wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przedłużyło czas jej prezentacji do 21 czerwca!

Finisaż odbędzie się ostatniego dnia wystawy, w niedzielę, 21 czerwca, w godz. 10.00-17.00.

Pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ekspozycja „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku” poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Huculszczyzna, niegdyś część II Rzeczypospolitej, obecnie, prawie w całości, położona jest w granicach Ukrainy. Na Huculszczyźnie mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy. Na prezentowanej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawie, za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku poznajemy Huculszczyznę końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Finisaż to niepowtarzalna szansa na odkrycie niezwykle bogatego świata Hucułów, który był cząstką mozaiki kulturowej polskich Kresów i stanowił źródło inspiracji dla artystów, etnografów i badaczy.
Do udziału w spotkaniu zachęcamy całe rodziny, na które czekać będą różne atrakcje. Pożegnaniu ekspozycji będzie towarzyszyć projekcja filmów o tematyce huculskiej, oraz pokaz filmu Muzeum Utracone.

W PROGRAMIE:

godz. 10.00-17.00
– pokaz filmów o tematyce huculskiej
– projekcja filmu Muzeum Utracone
– kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”
– zagadkowe zwiedzanie wystawy
– kresowy poczęstunek

godz. 12.00-14.00 oraz godz. 15.00-17.00
– warsztaty dla rodzin Wokół huculskiego pieca - wykonywanie i zdobienie glinianych kafli piecowych inspirowanych oryginalnymi kaflami z pieca huculskiego

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy pod mailem: edukacja@muzeum-ostroleka.art.pl lub telefonicznie: 29 764 54 43 w. 43

Wstęp wolny!

Podczas finisażu będzie można obejrzeć następujące filmy:

1. JA, HUCUŁ - OPOWIEŚĆ Z KARPAT WSCHODNICH
film dokumentalny, 49 min., produkcja: Polska 2004, scenariusz i realizacja: Danuta Buchczyk, Jerzy Kołodziejczyk

Film o Hucułach ukraińskich Karpat (Czarnohora) Poprzez oddalenie od cywilizacji i podporządkowanie prawom natury, wiodą życie zgodne z tradycją. Mimo wszelkich trudności i świadomości, że gdzie indziej żyje się łatwiej, wielu z nich nie chce opuszczać rodzinnej Huculszczyzny. Sami mówią o magicznej mocy gór, która nie pozwala nikomu stąd wyjechać. Ich los kształtują dwa podstawowe czynniki: ciężka praca fizyczna i tradycja. Każdemu z ważnych momentów życia, jak chrzest, wesele, czy pogrzeb towarzyszą tradycyjne obrzędy, w których uczestniczy zazwyczaj cała wieś.

2. HUCULSKI JORDAN
film dokumentalny, 22 min., produkcja Agencja Filmowa HAF dla TVP Kraków, realizacja i komentarz: Krzysztof Krzyżanowski

„Trembita odzywa się na uroczystości świąteczne: na Boże Narodzenie, na Święty Wieczór i podczas Pasterki, Na Jordan rozbrzmiewa rozgłośnie po górach z chaty do chaty. Chadza z kolędnikami, którzy z muzyką wspinają się po wąskich i stromych ścieżynkach. Góry i puszcze drzemią zacisznie w śniegu, a głos skrzypeczek wnikliwie wije się wśród chat.”
Tak o świątecznych zwyczajach Hucułów pisał przed laty Stanisław Vincenz w swojej słynnej trylogii „Na wysokiej Połoninie” . Wybraliśmy się do leżących w samym sercu ukraińskiej Huculszczyzny wsi Żabie i Krzyworównia, by dowiedzieć się co dziś pozostało z tych dawnych tradycji.

3. OD KRAKOWA DO SŁOBODY
film dokument, 55 min., produkcja Agencja Filmowa HAF 2008 – 2011, realizacja i komentarz: Krzysztof Krzyżanowski

Kanwą filmu są obchody Roku Vincenza w Polsce i na Ukrainie. Wyruszamy od grobu Stanisława Vincenza w Krakowie do Słobody Ranguskiej – gdzie zaczęła się epopeja rodu Vincenzów na Huculszczyźnie. Poszczególnymi etapami tej podróży w czasie i przestrzeni są wydarzenia Festiwalu Huculskiego w Krakowie a także liczne sesje naukowe i koncerty na Ukrainie – poświęcone piewcy Huculszczyzny- Stanisławowi Vincenzowi.

4. WIERCHOWA MUZYKA
reportaż, 17 min., produkcja: TVP Kraków 2006, scenariusz i realizacja: Krzysztof Krzyżanowski

Ukraińska Czarnohora. Tam właśnie, narodziły się troiste akordy huculskiej kołomyjki czy arkana. W poszukiwaniu pradawnych karpackich źródeł kultury góralskiej udaliśmy się razem z ubelską Orkiestrą pod wezwaniem św. Mikołaja do wsi Żabie – Werhowyny, gdzie swoje wierchowe nuty gra słynny huculski muzykant Roman Kumłyk i jego kapela Czeremosz.

5. UŚMIECH NA USTACH, W OCZACH ŁZY
film dokumentalny, 57 min., prod. TVP 2008, scenariusz i reżyseria: Jan Sosiński

Miejscowi mówią, że to koniec świata. Nie ma tu szkoły, kościół i cmentarz daleko. Kiedyś był sklep, klub, poczta, teraz nie ma już niczego, wszystko popadło w ruinę. Można kupić wodę i makaron, ale nie gorzałkę. I dobrze, bo nie ma pracy, i gdyby była gorzałka, wszyscy by poumierali. Pusto, cicho i spokojnie. Młodzi stąd wyjeżdżają, nikt tutaj nie przyjeżdża... prawie nikt. Oni przyjechali. Najpierw była nazwa. Ładnie brzmi fonetycznie: "Per - ka - ła - ba" - muzycy tłumaczą, skąd wzięli pomysł nazwy dla swojej grupy. Zespół powstał daleko stąd, w Iwanofrankowsku. Siedmioosobowy band, grający niezwykle energetyczny huculski punk folk, w niezwykły sposób łączy różne gatunki muzyczne. Teraz artyści postanowili na własne oczy przekonać się, jak wygląda miejscowość Perkałaba. W swoim filmie dokumentalista Jan Sosiński towarzyszy muzykom w ich podróży, śledzi spotkania z mieszkańcami Perkałaby, przysłuchuje się wspólnym rozmowom i przygląda zabawom.

6. MUZEUM UTRACONE 2015
animacja, 27 min, prod. IDFX, ilustracje: Marta Ignerska, animacja: Cezary Chojnowski, muzyka: Enveeg, lektor: Robert Więckiewicz

Muzeum Utracone daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych z Polski podczas II wojny światowej. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Niniejsza produkcja to kolejna, szósta już odsłona projektu. Film „Muzeum Utracone 2015” poświęcony jest miejscom, gdzie okupant składował polskie dzieła sztuki i gdzie w obliczu zagrożenia je potem wywoził. Poznamy historię Zamku w Fischhorn w Austrii, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, wywieziono mnóstwo obiektów z warszawskiej składnicy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii będzie porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz – absolwent warszawskiej ASP. W filmie pojawią się te dzieła, które niestety do tej pory nie wróciły do Polski, np. „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled'Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” czy „Portret księżniczki Ludwiki Lotaryńskiej” autorstwa François Clouet.
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3