zdjecie 65
2020-10-26T15:39:47+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Fitch – stabilna kondycja Mazowsza

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”. Także długoterminowy rating krajowy województwa nie uległ zmianie i pozostaje na poziomie „AAA(pol)”. Ich perspektywa jest stabilna.

Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową.

Fitch potwierdził długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A-”, a Samodzielny Profil Kredytowy województwa mazowieckiego oceniany jest na „a+”. Oznacza to ocenę średnią dla profilu ryzyka kredytowego województwa oraz wskaźników zadłużenia na średnim poziomie. – Na pierwszy rzut oka rating jest trochę słabszy niż rok temu, ale po dokładnej analizie komunikatu agencji, wynika, że sytuacja nie jest zła. Pamiętajmy, że pandemia wpłynęła na obniżenie wzrostu gospodarczego, co odbiło się na naszych dochodach. Ważne, że utrzymujemy stabilny dla województwa poziom ratingu

– podkreśla Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Agencja zauważa, że województwo mazowieckie ma najwyższy udział CIT w dochodach. Dodatkowo region jest największym płatnikiem tzw. „janosikowego”. W 2020 r. Mazowsze wpłaci aż 593 mln zł na rzecz wyrównania dochodów innych województw.

Fitch podkreśla również, że województwo mazowieckie jest największym i najbogatszym regionem w Polsce. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsza stanowi 161 proc. średniej krajowej i 67 proc. średniej unijnej. Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim na koniec 2019 r. wyniosła 4,4 proc. (krajowa 5,2 proc.).

Ponadto, Fitch Ratings zaznacza, że zdolność kredytowa województwa ma pewien margines bezpieczeństwa, który pozwoli mu utrzymać ratingi na obecnym poziomie, pomimo negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa. Przewiduje również, że wskaźnik spłaty zadłużenia regionu pogorszy się na skutek spadku nadwyżki operacyjnej, ale pozostanie na poziomie odpowiadającym ratingom.

Rating – proces oraz wynik oceny ustalonej przez wyspecjalizowaną firmę (agencję ratingową) po przeprowadzeniu procedury ratingowej, wg kryteriów określonych przez daną agencję dla wszystkich badanych obiektów. Rating może być wydawany m.in. dla podmiotów zaciągających zobowiązania na rynku finansowym oraz rządów państw. Ocenia on jakość dłużnych papierów wartościowych pod kątem wiarygodności finansowej oraz warunków panujących na rynku.
REKLAMA
Więcej o: Mazowsze, Rating, Fitch

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×