eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Forum naukowych inspiracji w Gimnazjum nr 2 [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

W Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” odbyła się trzecia prezentacja Forum Naukowych Inspiracji. Tym razem tematem spotkania było światło, a dokładniej: „Tajemnica i natura światła”.

Istota spotkania to próba odpowiedzi na pytania kluczowe:
1. Jakim zjawiskom ulega światło?
2. Z czego powstaje światło?
3. Co to znaczy widzieć barwy?
4. Czy możliwe jest życie na Ziemi bez światła?

Zespoły uczniowskie opracowały wątek światła w trzech aspektach: fizycznym, matematycznym i chemicznym. Odbiorcami prezentacji byli zaproszeni uczniowie z klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce.

Wykonane przez starszych kolegów i koleżanki eksperymenty z odpowiednim objaśnieniem zainteresowały uczestników tym bardziej, że wiele z nich mogli zrobić sami. W czasie spotkania pokazano odbicie i rozproszenie światła, załamanie światła i obraz pozorny przedmiotu zanurzonego w wodzie, zjawisko powstawania cienia i półcienia. Zmiany barwy wskaźników chemicznych pod wpływem różnych substancji chemicznych, powstawanie tęczy z użyciem płyty CD, syntezę światła białego za pomocą krążka Newtona i mieszanie barw podstawowych. Bardzo zajmujący okazał się peryskop – prosty przyrząd optyczny wykorzystujący odbicie światła i dający możliwość oglądania obiektów nie znajdujących się bezpośrednio w polu widzenia obserwatora.

Niezwykle ciekawe okazało się zadanie prezentujące obliczenia czasu podróży z Ziemi na Słońce, uczniowie poznali pojęcie roku świetlnego i czasu jaki potrzebuje światło aby dostać się ze Słońca na Ziemię. Dzieci dowiedziały się jak działa oko ludzkie i co to znaczy widzieć. Mimo, że niektóre wiadomości były trudne nikt się nie nudził, a mydlane bańki okazały się nie tylko atrakcją ale również świetnym środkiem dydaktycznym.

Albert Einstein powiedział, że „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona” mamy nadzieję, że wyobraźnia młodych uczestników bardzo intensywnie  przez czas spotkania pracująca będzie rozwijać się nadal zadając wciąż nowe pytania, a pierwiastek ciekawości, który bardzo wyraźnie zaistniał nie pozwoli tak szybko o spotkaniu zapomnieć.

Grupa młodych naukowców-przyrodników bardzo aktywnie pracuje w ramach forum, projektują doświadczenia, wykonują pomoce, tworzą prezentacje poszerzając swoją wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×