2014-07-29T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gaz dla Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych

REKLAMA
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, fot. eOstroleka.plZakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Po długich negocjacjach i wielomiesięcznych rozmowach budowa gazociągu w gminie Łyse stała się faktem. Przekazanie placu pod budowę inwestycji nastąpiło 21 lipca. Natomiast już 29 kwietnia pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Sieć będzie biegła od stacji redukcyjnej w Kadzidle do Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych.

Gazociąg średniego ciśnienia (PE 225) ma  przebiegać w pasie dróg gminnych, powiatowej i wojewódzkiej. Łącznie będzie to około 18 kilometrów sieci położonej w miejscowościach Kadzidło, Golanka, Sul, Szafranki, Lipniki i Łyse. Inwestycję będą realizowały dwie ostrołęckie firmy. Przetarg na budowę odcinka od Kadzidła do Łysych w pasie dróg gminnych i powiatowej wygrał Zakład Instalacji Sanitarnej Mróz, natomiast w drodze wojewódzkiej Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej Energas Ostrołęka.

zdjecie 300
Przepustowość stacji wynosi 4 tysięcy metrów sześciennych na godzinę. Sam zakład JBB zgłosił zapotrzebowanie na 2 tysiące metrów sześciennych na godzinę(obecnie firma ta, o produkcji dobowej 300 ton, korzysta z oleju opałowego). W przyszłości Zakład rozważa. Istnieją więc warunki, żeby do sieci mogły podłączyć się inne podmioty między innymi Urząd Gminy w Łysych.

-Na przełomie 2013 i 2014 roku składaliśmy wnioski na przyłącza. Nie wiemy jednak jakie w tej sprawie będzie stanowisko inwestora. Liczymy, że oprócz budynku urzędu, gaz zostanie zainstalowany w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łysych, w obiekcie tym mieści się również remiza strażacka, w Zespole Szkół w Łysych, Zespole Szkół w Lipnikach oraz w świetlicy wiejskiej i remizie strażackiej w Lipnikach- mówi sekretarz Gminy Łyse Jarosław Parda.

Przyłączem zainteresowany jest także powiat ostrołęcki. Instalację gazową miałby wówczas Zespół Szkół Powiatowych w Łysych.

-Powiat ostrołęcki był jednym z inicjatorów całego przedsięwzięcia. Jest to strategiczna inwestycja dla regionu, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, między innymi za naszym pośrednictwem toczyły się rozmowy z zarządem Mazowieckiej Spółki Gazownictwa , żeby doprowadzić ją do szczęśliwego finału- podkreśla starosta Stanisław Kubeł.

Z gazu mogliby korzystać również indywidualni odbiorcy. Sieć przebiegać będzie przez miejscowości Szafranki, Lipniki i Łyse. W miejscowościach tych jest zwarta zabudowa, co z punktu widzenia opłacalności inwestycji, nie stanowiłoby większego problemu z budową nitek dla gospodarstw (użytkowników) indywidualnych.

Inwestorem jest Mazowiecka Spółka Gazownictwa z siedzibą w Warszawie.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca listopada.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 4029
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9  10  11  12 dk13  14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×