2014-07-29T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gaz dla Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych

REKLAMA
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Po długich negocjacjach i wielomiesięcznych rozmowach budowa gazociągu w gminie Łyse stała się faktem. Przekazanie placu pod budowę inwestycji nastąpiło 21 lipca. Natomiast już 29 kwietnia pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Sieć będzie biegła od stacji redukcyjnej w Kadzidle do Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych.

Gazociąg średniego ciśnienia (PE 225) ma  przebiegać w pasie dróg gminnych, powiatowej i wojewódzkiej. Łącznie będzie to około 18 kilometrów sieci położonej w miejscowościach Kadzidło, Golanka, Sul, Szafranki, Lipniki i Łyse. Inwestycję będą realizowały dwie ostrołęckie firmy. Przetarg na budowę odcinka od Kadzidła do Łysych w pasie dróg gminnych i powiatowej wygrał Zakład Instalacji Sanitarnej Mróz, natomiast w drodze wojewódzkiej Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej Energas Ostrołęka.

Przepustowość stacji wynosi 4 tysięcy metrów sześciennych na godzinę. Sam zakład JBB zgłosił zapotrzebowanie na 2 tysiące metrów sześciennych na godzinę(obecnie firma ta, o produkcji dobowej 300 ton, korzysta z oleju opałowego). W przyszłości Zakład rozważa. Istnieją więc warunki, żeby do sieci mogły podłączyć się inne podmioty między innymi Urząd Gminy w Łysych.

-Na przełomie 2013 i 2014 roku składaliśmy wnioski na przyłącza. Nie wiemy jednak jakie w tej sprawie będzie stanowisko inwestora. Liczymy, że oprócz budynku urzędu, gaz zostanie zainstalowany w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łysych, w obiekcie tym mieści się również remiza strażacka, w Zespole Szkół w Łysych, Zespole Szkół w Lipnikach oraz w świetlicy wiejskiej i remizie strażackiej w Lipnikach- mówi sekretarz Gminy Łyse Jarosław Parda.

Przyłączem zainteresowany jest także powiat ostrołęcki. Instalację gazową miałby wówczas Zespół Szkół Powiatowych w Łysych.

-Powiat ostrołęcki był jednym z inicjatorów całego przedsięwzięcia. Jest to strategiczna inwestycja dla regionu, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, między innymi za naszym pośrednictwem toczyły się rozmowy z zarządem Mazowieckiej Spółki Gazownictwa , żeby doprowadzić ją do szczęśliwego finału- podkreśla starosta Stanisław Kubeł.

Z gazu mogliby korzystać również indywidualni odbiorcy. Sieć przebiegać będzie przez miejscowości Szafranki, Lipniki i Łyse. W miejscowościach tych jest zwarta zabudowa, co z punktu widzenia opłacalności inwestycji, nie stanowiłoby większego problemu z budową nitek dla gospodarstw (użytkowników) indywidualnych.

Inwestorem jest Mazowiecka Spółka Gazownictwa z siedzibą w Warszawie.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca listopada.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6