2020-04-15T19:19:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gdzie po poradę? Radny pyta w imieniu rolników, wójt odpowiada

REKLAMA
REKLAMA
0
0
3

Gdzie gospodarze z gminy Lelis mają korzystać z doradztwa w zakresie swojej działalności rolniczej? Radny Kamil Stepnowski bije na alarm: jeździć muszą do Kadzidła lub Ostrołęki. Dlatego do wójta skierowane zostało zapytanie w tej sprawie. Stefan Prusik już odpowiedział na to pismo.

Radny gminy Lelis Kamil Stepnowski zainteresował się punktem doradczym Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a konkretnie - jego brakiem w gminie Lelis. Zapytał więc wójta, w oficjalnym piśmie, czy są plany przywrócenia takiego punktu w gminie.

Zwracam się z zapytaniem, czy pan wójt Stefan Prusik podejmie jakiekolwiek starania w sprawie przywrócenia punktu doradczego MODR w Lelisie? O przyczynach braku punktu poinformował pan wójt podczas XI sesji Rady Gminy Lelis w dniu 24 września 2019 roku w odpowiedzi na ustne zapytanie radnego Bogdana Pyskło. Od tego czasu otrzymałem kilka próśb od rolników żywo zainteresowanych, aby ten punkt ponownie działał w gminie Lelis. Aktualnie osoby chcące skorzystać z doradztwa rolniczego czy też szkoleń udają się w tym celu do Kadzidła lub Ostrołęki. Gmina Lelis jest jedyną gminą w powiecie ostrołęckim, w której brak jest takiego punktu doradczego. Duży odsetek osób w naszej gminie zajmuje się rolnictwem o czym zresztą przeczytamy na stronie internetowej gminy: „gmina Lelis jako typowa rolnicza gmina, na terenie której prowadzone są wyspecjalizowane gospodarstwa rolne - zorientowane na chów bydła mlecznego decydują o rozwoju przemysłu mleczarskiego". Rozumiem, że aby taki punkt ponownie pojawił się w gminie Lelis potrzeba chęci obu stron: pana wójta oraz kierownictwa ODR/PZDR. W imieniu mieszkańców zajmujących się rolnictwem proszę o podjęcie rozmów i działań mających na celu przywrócenie działalności punktu doradztwa rolniczego w gminie Lelis

- napisał radny Kamil Stepnowski.

Odpowiedź wójta jest jednoznaczna:

Od 26 kwietnia 2019 roku nikt z Oddziału Ostrołęka MODR nie kontaktował się ze mną ani z p. Dyrektor Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie w sprawie zasad wynajmu pomieszczenia oraz negocjacji stawki za użytkowanie lokalu, który jesteśmy skłonni udostępnić w Centrum Kultury-Biblioteki w Sportu, jednak złożona propozycja nawiązania współpracy pozostaje bez odpowiedzi. Jednocześnie informuję, że od momentu zawieszenia działalności punktu nie zgłosiła się do Urzędu ani jedna osoba z terenu Gminy Lelis informująca o potrzebie funkcjonowania punktu MODR. Dotychczasowe funkcjonowanie powyższej placówki nie było uregulowane żadną umową ani porozumieniem, a koszty obciążały instytucję kultury, co pozostawało w sprzeczności z zasadami funkcjonowania CK-BiS oraz może nosić znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Pracownik MODR nieodpłatnie korzystał z drukarki, papieru, materiałów biurowych i środków czystości, niejednokrotnie angażując pracowników CK-BiS. Jednostki doradztwa rolniczego otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, w tym na wynagrodzenia dla pracowników i utrzymanie jednostek, oraz na wykonywanie zadań w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. la i powinno być to jasno określone w umowie użyczenia lokalu lub w stosownym porozumieniu. Z mojej wiedzy wynika, że MODR pobierał opłaty za usługi dla mieszkańców, więc tym bardziej zasadne jest uregulowanie odpłatności za wynajmowany lokal. Warto także zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat placówka nie składała Wójtowi ani też Radzie Gminy żadnych informacji o swojej działalności w środowisku naszej gminnej społeczności ograniczając kontakty do minimum

- poinformował wójt Stefan Prusik.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Anna, 09:28 16-04-2020,   80%
No to wam wójt pomógł drodzy rolnicy z Gminy Lelis, krótko mówiąc - nie jego to sprawa, wynika z tej jego odpowiedzi. Współczuję.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc, 09:43 16-04-2020,   50%
Ta firma nie podlega wójtowi wiec miejcie pretensje do pisowskiego wojewody
odpowiedz   •   oceń :  
~Xnnnn, 15:53 16-04-2020,   100%
Zgłoście się do gościa on da namiary do platformy ona wam Pomorze, może?.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1