eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Genowefa Pabich zasłużona dla kultury ludowej

REKLAMA
zdjecie 3380
zdjecie 3380
Genowefa Pabich, fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w OstrołęceGenowefa Pabich, fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 3380
zdjecie 3380
Posłuchaj
Genowefa Pabich została laureatką 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego.

Wnioskodawcą było Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wniosek poparł wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Genowefa Pabich urodziła się w 1939 roku w Jazgarce, a od wielu lat mieszka w Krobi, niedaleko Kadzidła. Pani Genowefa już jako trzynastolatka zajmowała się twórczością ludową, przejmując umiejętności od matki. Twórczyni wykonuje wycinanki, tkaniny, palmy, bukiety oraz kierce. Motywami charakterystycznymi dla jej twórczości są zdobione kolorowymi centkami koguty oraz jeździec na koniu (opracowany przez matkę artystki).
- informuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Twórczynie spotkać można na kiermaszach, imprezach, targach organizowanych na Kurpiach, ale też w szkołach i instytucjach kultury, gdzie prowadzi warsztaty, przekazując cenne umiejętności młodemu pokoleniu.

Pani Genowefa za swą działalność była już wielokrotnie nagradzana.

Jej prace znajdują się w wielu muzeach na terenie Polski, również w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31  1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19  20 dk21  22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
×