2020-11-20T19:23:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gmina Olszewo Borki wyjaśnia co z wodą i ściekami po 1 stycznia 2021 r.

REKLAMA
zdjecie 1391
zdjecie 1391
fot. UG w Olszewie Borkachfot. UG w Olszewie Borkach
REKLAMA
1
0
23

W Olszewie Borkach od nowego roku całość gospodarki wodno-ściekowej przejmie gmina, która przedstawi każdemu z dotychczasowych klientów OPWiK propozycję zawarcia umowy na te usługi. Proces zawierania nowych umów rozpocznie się w połowie grudnia 2020 r. Ponieważ zaistniała sytuacja może budzić zaniepokojenie, gmina wyjaśnia najważniejsze wątpliwości.

1) Dlaczego OPWiK wypowiedział mieszkańcom naszej gminy umowy na dostawę wody i odbiór ścieków?

Wynika to z faktu rozwiązania porozumienia przez miasto Ostrołęka na świadczenie tych usług dla gminy Olszewo-Borki, podobnie jak dla mieszkańców gmin Lelis i Rzekuń. W tej sytuacji gmina jest zobowiązana przejąć obowiązek dostarczania wody i odbioru ścieków. Zmiany te nie dotyczą mieszkańców zaopatrywanych dotychczas w wodę ze stacji uzdatniania wody w Nowej Wsi i Stepnie Starej oraz przyłączonych do oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi.

2) Skąd gmina weźmie wodę dla mieszkańców i jak odbierze ścieki?

Gmina zakupi wodę hurtowo od OPWiK, podpisze również umowę na hurtowy odbiór ścieków. Będzie płacić zbiorcze faktury spółce, natomiast mieszkańcy będą otrzymywać już indywidualne faktury z gminy. Miejscowości Kordowo, Grabowo i Olszewo-Borki zostaną przyłączone bezpośrednio do stacji uzdatniania wody w Stepnie Starej.

3) Czy znane są już ceny hurtowych stawek OPWiK?

Jeszcze nie, gmina oczekuje na konkretne propozycje hurtowych stawek na wodę i ścieki od OPWiK, liczymy na to, że będą one przedstawione w możliwie krótkim czasie.

4) Czy zmienią się koszty dostaw wody i odbioru ścieków dla mieszkańców?

Jesteśmy zobowiązani do złożenia nowego wniosku taryfowego do Wód Polskich, więc w przyszłości nie można wykluczyć zmiany stawek. Na chwilę obecną nie ulegną one zmianie.

5) Czy gmina jest przygotowana do samodzielnego prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej?

Na terenie gminy funkcjonują dwie stacje uzdatniania wody, w miejscowościach Nowa Wieś i Stepna Stara. Posiadamy też własną oczyszczalnię ścieków w Nowej Wsi. Te instalacje obsługiwane są przez pracowników gminy (nie były objęte porozumieniem z miastem), posiadamy więc niezbędne doświadczenie. Powołana została też spółka gminna, która intensywnie przygotowuje się do całkowitego przejęcia obsługi mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.

6) Kiedy będą zawierane nowe umowy na dostawę wody i odbiór ścieków?

Proces zawierania nowych umów ze strony gminy rozpocznie się w miesiącu grudniu. Szczegółowe informacje na ten temat będą przekazane na stronie internetowej oraz za pośrednictwem sołtysów, będzie też można uzyskać je telefonicznie bezpośrednio w Urzędzie Gminy.

7) Czy możliwe jest, że po 1 stycznia odcięta zostanie gminie dostawa wody i odbiór ścieków ze strony OPWiK?

Nie. Mamy pisemne zapewnienia spółki, że woda będzie dostarczana, a ścieki odbierane. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków jest też w tym zakresie bardzo rygorystyczna. W przypadku ewentualnych sporów między odbiorcami, a przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, decyzje podejmuje organ regulacyjny jakim są Wody Polskie.

Źródło: UG w Olszewie Borkach
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×