zdjecie 2114
2020-06-15T13:08:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Gorąca dyskusja przy wyborach na ławników. Emocje wzbudził jeden z kandydatów

REKLAMA
zdjecie 2114
0
0
15

Podczas sesji rady miasta, jaka odbyła się w czwartek 28 maja, wybierano ławników do ostrołęckich sądów. Wybory przyćmiła jednak dyskusja na temat jednego z kandydatów. Ożywiona rozmowa dotyczyła negatywnej opinii komisji na jego temat, aż w końcu doszło do tematu skazania kandydata. My ustaliliśmy, że doszło do niego kilka lat temu.

"Opinia jest, jaka jest"

Podczas czwartkowej sesji rady miasta radni wybierali ławników do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Przed wyborami spotkała się komisja ds. zaopiniowania kandydatów na ławników i jednemu z kandydatów wystawiła negatywną ocenę.

Radni dopytywali się, dlaczego w przypadku tego kandydata opinia komisji była negatywna.

- Opinia zespołu nie jest opinią wiążącą, ale w tym przypadku opinia stwierdziliśmy, że jest jaka jest - powiedział radny Paweł Niewiadomski. - Zgodnie z orzecznicwem Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, opinia jest niewiążąca dla radnych, którzy będą decydować. Zdaniem zespołu, w przypadku tej osoby, nie spełnia ona tych wymagań.

Pytanie w tej sprawie miał prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. - Czy zespół opiniuje pozytycznie czy negatywnie na podstawie konkretnych zapisów formalnych czy ten nam się podoba, ten nam sie nie podoba? Pomijając kwestię kandydatury, chciałbym poznać, jakie są kryteria - mówił.

Do głosu zgłosił się też wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek, który - chcąc, nie chcąc - ujawnił, jaki mógł być powód wydania takiej opinii.

Ja byłem członkiem tego zespołu. Każdy z kandydatów był weryfikowany z powodu karalności czy niekaralności

- powiedział.

Uznaniowa ocena?

Dyskusja trwała, a na jaw wychodziły kolejne fakty w sprawie kandydata na ławnika, który zainteresował radnych. Z niektórych słów wprost wynikało, że kandydat na ławnika był w przeszłości karany.

Zespół uznał, że pomimo faktu zatarcia skazania, w ocenie zespołu ta osoba nie spełniła tej jednej przesłanki i podjęliśmy taką opinię. Mamy do tego prawo, bo to wynika z orzecznictwa WSA. Zespół jednogłośnie uznał, że ta osoba nie spełnia tej przesłanki

- mówił radny Paweł Niewiadomski.

Do dyskusji włączał się też prezydent Łukasz Kulik. Pytał, w jaki sposób komisja dokonała oceny o wystawieniu negatywnej opinii kandydatowi na ławnika. - Czy w związku z tym mamy rozumieć, że państwo jako zespół dokonali uznaniowej oceny, że za te zatarcie się nie kwalifikuje a za te się kwalifikuje? Za jazdę po pijaku to go puścimy, ale ten jak ukradł, to już nie może być? - pytał prezydent Łukasz Kulik.

Pan prezydent zobaczy, ile osób kiedyś popełniło przestepstwo, a zaznaczam, że nie było ich dużo, a ile osób popełniło wykroczenie, co się zdarza każdemu

- odpowiedział Niewiadomski.

"Taka osoba jest spalona jako ławnik"

Rozmowa nad kandydaturą na ławnika trwała i pojawiały się kolejne głosy w dyskusji.

Rozumiem, że jeśli z Komendy Wojewódzkiej Policji przychodzi negatywna opinia, jeszcze tu Pan Stanisław dodał, że wynikająca z tego, że osoba była karana, to dla mnie jest jasne i klarowne. Wiemy, kogo to dotyczy. Ja bym miał w sumie inne zastrzeżenia do tej osoby, jeśli chodzi o nieskazitelność, ale już komisja już wydała opinię. Dla mnie sprawa jest jasna i klarowna

- powiedział radny Jakub Frydryk.

Dla mnie wiążąca jest decyzja radnego Niewiadomskiego i jego zespołu. Na pewno wnikliwie te osoby zostały przeanalizowane i co do jednej wynika fakt, jaki pan Szatanek zauważył, że jest to osoba na przykład karana. Tu nie ma dyskusji, dla mnie taka osoba jest spalona jako ławnik

- dodał radny Jacek Łuba, wskazując, że "nie zagłosuje na tę osobę".

Swoje zdanie w tej sprawie wyraził też radny Adam Kurpiewski: "Mogliśmy na samym początku dyskusji przychylić się do prośby radnego Niewiadomskiego i nie dyskutować. Bo teraz wyszło bardzo dużo faktów domyślnych, których nikt z nas nie wiedział. Zrobiliśmy krzywdę temu kandydatowi, dużo osób będzie się domyślało o kogo chodziło i dopytywało, dlaczego ta opinia była negatywna".

Brak poparcia

Pytania w sprawie kandydata na społecznego sędziego skierowaliśmy do prokuratury i sądu. Okazało się, że obecnie przeciwko temu kandydatowi na ławnika nie toczą się żadne postępowania, ale kilka lat temu takowe miało miejsce:

Postępowanie zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko (tu pada imię i pierwsza litera nazwiska) do Sądu Rejonowego w Ostrołęce. W dniu 29 września 2015r. Sąd Rejonowy w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie i uznał oskarżonego winnym popełnienia przestępstwa z art. 278 §1 k.k. [kradzież] i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 3.000 zł. Na skutek wniesionej apelacji oskarżonego Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 21 stycznia 2016 roku utrzymał w mocy zaskarżony wyrok
- poinformowano nas w Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce.
 
Z kolei, jak dowiedzieliśmy się z ostrołęckiego Sądu Okręgowego, postępowanie dotyczyło kradzieży energii elektrycznej. Ostatecznie osoba, o której mowa, nie została wybrana na ławnika. W głosowaniu tajnym zdobyła tylko kilka głosów, na co mogła wpłynąć także wcześniejsza opinia komisji.
 
Wyniki wyborów na ławników znajdziesz tutaj.

Jaki powinien być ławnik?

Ławnik sądowy to funkcja głównie społeczna. Można powiedzieć, że jest to społeczny sędzia, który powinien budzić wysokie zaufanie wśród lokalnego społeczeństwa. Ministerstwo Sprawiedliwości o ławnikach w swoim komunikacie pisze następująco:
 
"Ławnicy w zakresie orzekania są niezawiśli i – jak sędziowie zawodowi – podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Przy rozstrzyganiu spraw ławnicy mają równe prawa z sędziami. W odróżnieniu od sędziów, ławnik nie może jednak przewodniczyć rozprawie i naradzie, jak również (w zasadzie) wykonywać czynności poza rozprawą"
 
Ławnicy składają ślubowanie, z którego wynikają szczególne dla nich obowiązki, takie jak: obowiązek wiernej służby ojczyźnie, strzeżenie prawa, bezstronność, dochowanie tajemnicy czy kierowanie się godnością oraz uczciwością. Wróćmy do komunikatu ministerstwa:
 
"Od osób posiadających status funkcjonariusza publicznego społeczeństwo wymaga legitymowania się określoną postawą moralną, reprezentowania wartości powszechnie akceptowanych, a przede wszystkim stania na straży porządku publicznego"
 
Kolejnym kryterium, które powinien spełniać kandydat na ławnika, jest posiadanie nieskazitelnego charakteru. Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa sądów administracyjnych, przez nieskazitelność należy rozumieć takie cechy charakteru, jak: szlachetność, prawość, uczciwość. Są to zatem cechy wartościujące konkretną osobę nie w sferze intelektualnej i profesjonalnej, lecz wyłącznie etyczno-moralnej.

Niespełnienie wymagania nieskazitelności obejmuje więc negatywne zachowania, inne niż przestępstwa i wykroczenia. Nieskazitelność charakteru to właściwość wymagana od osób pretendujących do zajmowania stanowisk i pełnienia funkcji w organach wymiaru sprawiedliwości, w tym ławników. Ławnik powinien się zatem charakteryzować cechami wymaganymi od sędziego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Suweren, 14:15 15-06-2020,   84%
Jak ten kandydat się nazywa? Niech Lud oceni.  
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 14:16 15-06-2020,   50%
przecież Duda wszystkich uniewinnia, więc w czym problem?
odpowiedz   •   oceń :  
~OKa, 23:13 15-06-2020,   34%
@~gosc Na chwilę obecną uniewinnił najmniej ze wszystkich prezydentów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Suweren, 14:17 15-06-2020,   100%
Ten kto kradnie prąd nie może osądzać innych. Ciekawe czyje poparcie uzyskał których radnych. Pokazać ich facjaty. Kto chciał tego Pana by wydawał wyroki?  
odpowiedz   •   oceń :  
~Kandydat na Ławnika, 15:00 15-06-2020,   40%
Powsadzali swoich czyli byłych pracowników UM a innym nie dali szansy zobaczymy jak będą kolejne wybory na radnych mojego poparcia napewno nie będą mieć  
odpowiedz   •   oceń :  
~Jacek, 15:56 15-06-2020,   100%
Jak Panu prezydentowi tak zależy to można owego kandydata zatrudnić w UM albo w jednej ze spółek. Ciekawe czy będę zadowoleni z takich pracowników?  
odpowiedz   •   oceń :  
~d, 16:01 15-06-2020,   100%
Ale że nie wstyd było temu złodziejowi sie zgłosić na ławnika...
odpowiedz   •   oceń :  
~skazany, 16:54 15-06-2020,   100%
mino zatarcia nie moze byc lawnikiem a mimo wyroku mozna byc wice?
odpowiedz   •   oceń :  
~raban o byle co, 18:04 15-06-2020,   60%
Oj tam, oj tam.Tyle szumu o nic. To przeciez tylko lawnik, a to ze komus cos zakosil? no to cos wielkiego.Jak sedzia na oczach kamer buchnal starszej kobiecie 50 zl, a inny zakosil w markecie jakies tam pajdrafy czy cos podobnego a sedia kobieta zgarnela w sklepie spodnie i tacy sadzili czy moze jeszcze sadza innych za podobne czyny i wszystko jest ok.A tu tylko jakis przecietny smiertelnik zapragnal b yc lawnikiem i tego mu nawet odmowiiono?
odpowiedz   •   oceń :  
~Promilek, 20:31 15-06-2020,   100%
Tak jakoś wypadło, nie ma o co tłuc kieliszków  
odpowiedz   •   oceń :  
~Tajemnica, 21:09 15-06-2020,   100%
Zdradze wam tajemnice; chodzi o Rebelianta Remka. Nie dziękujcie
odpowiedz   •   oceń :  
~Suweren, 21:33 15-06-2020,   67%
@~Tajemnica Dajcie prawdziwe personalia
odpowiedz   •   oceń :  
~Pepitek, 22:09 15-06-2020,   67%
@~Suweren Zdenek Smetana?
odpowiedz   •   oceń :  
~Aniołek, 23:06 15-06-2020,   25%
Na jaką procedurę powołała się eo, że ostrołęcki sąd i prokuratura udzielili jej informacji o tej osobie, postępowaniu i być może innych informacji na temat innych osób. Zwłaszcza po zatarciu kary. Takie postępowanie nie jest czasem przestępstwem? Bo qrestwem na pewno.  
odpowiedz   •   oceń :  
~funfel, 06:05 16-06-2020,   50%
@~Aniołek jezeli udzielila prokuratura odpowiedzi to widocznie mozna
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114