Wybuchowa niespodzianka odkryta podczas prac polowych. Nie obyło się bez interwencji policji i saperów.
Do zdarzenia doszło w środę, 3 lipca w miejscowości Anastazew w powiecie wyszkowskim. Niewybuch został znaleziony podczas prac polowych.
Policyjny pirotechnik rozpoznał znalezisko jako granat moździerzowy pochodzący z okresu drugiej wojny światowej. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu minerskiego, który podjął niewybuch celem neutralizacji na poligonie wojskowym.
- informuje mł. asp. Wioleta Szymanik, rzecznik prasowy KPP w Wyszkowie.
Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji. Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.


fot. KPP w Wyszkowie

![Ponad 100 niewybuchów z II Wojny Światowej wykopano podczas prac polowych. Mieszkańcy przestraszeni! [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2024/m/niewybuchy_ciepielewo.jpg)

![Niewybuch z II Wojny Światowej w Łęgu Starościńskim! Ewakuacja mieszkańców i szkoły [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2024/m/433409938_1419576805611491_8866250549337193894_n.jpg)
1
2
20
22