2021-04-23T09:26:00+02:00 eOstroleka.pl
Region, NA SYGNALE

Groźna kraksa po wymuszeniu pierwszeństwa w Wyszkowie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KPP w Wyszkowiefot. KPP w Wyszkowie
REKLAMA
0
1
1

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło na jednym z ruchliwych skrzyżowań w Wyszkowie. Zaczęło się od wymuszenia pierwszeństwa przez kierującą hondą.

Niebezpieczny manewr wymuszenia pierwszeństwa na skrzyżowaniu to - obok jazdy z nadmierną prędkością jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Zdarzenie, które było następstwem sytuacji spowodowanej przez kobietę kierującą hondą wyglądało groźnie. Jej auto zderzyło się z rozpędzonym fiatem, którego kierowca nie miał najmniejszych szans na uniknięcie zderzenia.

Sytuacja miała miejsce w Wyszkowie na skrzyżowaniu ulic ul. Nadgórze z ul. Kowalskiego. Szczęśliwie w wyniku zdarzenia nikt poważnie nie został ranny, a kierowcy byli trzeźwi.

Zdarzenie to pokazuje jednak, jak niebezpieczne są takie ryzykowne manewry.

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchuWłączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

-    na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
-    obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
-    na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
-    na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
-    na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
    rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
-    pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchuCzęsto, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniuNajwiększy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

-    zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

REKLAMA
Więcej o: Wyszków, policja, wypadek

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×