eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, HISTORIA

Historia Marianny Wojsz. "18-letnią wrażliwą dziewczynę zamknięto w karcerze razem ze zwłokami powieszonego mężczyzny”

REKLAMA
zdjecie 9752
Marianna Wojsz, fot. MŻWMarianna Wojsz, fot. MŻW
REKLAMA

Fundacja Non Notus przypomniała historię Marianny Wojsz, pochodzącej z Jarnut, w pow. ostrołęckim. Jej historia to przykład na to, jak komunistyczni okupanci przez lata traktowali ludzi.

Marianna Wojsz była jednym z pięciorga dzieci Marii i Wincentego Wojszów z Jarnut. Cała rodzina zaangażowana była w działalność konspiracyjną.

Brat Marianny Wojsz, Szczepan, został postrzelony podczas akcji przez MO. Zmarł w 1948 r. w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Personel, który go ratował, został aresztowany przez UB. Marianna, która zawiozła brata do Warszawy, także została aresztowana i skazana na 7 lat więzienia. Wyszła na wolność po czterech latach, ale nie wróciła już do normalności. Choroba psychiczna, jakiej nabawiła się w zamknięciu, znacząco wpływała na jej życie.

- Poddawano ją bestialskim torturom fizycznym i psychicznym. Proszę sobie wyobrazić, że 18-letnią wrażliwą dziewczynę zamknięto w karcerze razem ze zwłokami powieszonego mężczyzny. Wyczytałam to w dokumentach udostępnionych mi w IPN. Niestety, z więzienia wróciła już psychicznie chora i przez całe życie musiała się leczyć, także w zakładach zamkniętych. Nigdy się tej choroby nie pozbyła, choć założyła rodzinę i miała dzieci - mówiła "Naszemu Dziennikowi" Jadwiga Wojsz-Solowe, córka Franciszka Wojsza - brata Marianny.

Historię rodziny Wojszów opowiedziano także w filmie przygotowanym przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych sprzed 5 lat. Warto obejrzeć.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Więcej o: Marianna Wojsz

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×