
Rozmowa z kierownikiem Hospicjum Domowego Caritas Panią mgr Jadwigą Dudek
Jak doszło do powstania hospicjum w Ostrołęce? I od kiedy zaczęło funkcjonować?
W związku z tym, iż Hospicjum Domowe z Przasnysza obejmowało opieką chorych z Ostrołęki (a to jest 56 km), powstała koncepcja zorganizowania takiej placówki w Ostrołęce. Prace remontowe zmierzające do adaptacji pomieszczeń plebanii przy parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce na potrzeby Hospicjum trwały od maja do lipca 2003 r.
Następnie placówka uzyskała wpis do rejestru NZOZ i podpisany został kontrakt z NFZ w zakresie domowej opieki paliatywnej i długoterminowej opieki pielęgniarskiej.
Od 1 stycznia 2004 r. zaczęło samodzielną pracę pierwsze Hospicjum Domowe prowadzone przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej, w Ostrołęce.
Czym zajmuje się hospicjum domowe?
Hospicjum Caritas zajmuje się zapewnieniem choremu troskliwej i specjalistycznej opieki. Naszym celem jest umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia terminalnego okresu choroby poprzez leczenie objawowe(podawanie leków), pielęgnację(wszystkie zabiegi pielęgnacyjne) oraz towarzyszenie choremu i jego rodzinie w trudnej drodze cierpienia, jaka przechodzą(opieka psychologa).
Czy po śmierci pacjenta wasza rola się kończy?
I tak i nie. Ideą hospicjum jest opieka nad terminalnie chorym pacjentem. Po jego śmierci pozostaje rodzina pogrążona w bólu i smutku. My ze swej strony możemy tej rodzinie zapewnić opiekę psychologa. A za każdego zmarłego jest odprawiana Msza św przez pierwszy rok po jego śmierci (w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.30 w kosciele Zbawiciela Świata).
Wiecej przeczytasz na stronie www.zbawiciel.ostroleka.pl