zdjecie 1647
zdjecie 1647
2021-07-05T09:56:34+02:00 eOstroleka.pl
Region,

II edycja konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”

REKLAMA
Kamienica przy ul. Dynasy w Warszawie, proj. Stanisław Ogórek, 1937-1938 (fot. UMWM)Kamienica przy ul. Dynasy w Warszawie, proj. Stanisław Ogórek, 1937-1938 (fot. UMWM)
REKLAMA
1
0
0

Konkurs fotograficzny „Odkrywamy nasze dziedzictwo” – organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – zwraca naszą uwagę na piękno, bogactwo i różnorodność architektury Mazowsza. W tym roku odkrywamy na Mazowszu modernizm.

W poszukiwaniu architektury modernistycznej

Tegoroczna edycja konkursu ma nas skłonić do odkrycia wartości architektury modernistycznej znajdującej się na terenie Mazowsza. Architektura nowoczesna narodziła się na początku XX w. jako odpowiedź na przeludnione miasta przemysłowe, w których przeważała zabudowa z brakiem dostępu do światła, zieleni i odpowiednich warunków sanitarnych. Był to także czas poszukiwań w architekturze nowych form wyrazu zgodnych ze zmieniającym się światem. Od lat 20. polscy architekci, będący pod ogromnym wpływem Le Corbusiera i Waltera Gropiusa, tworzyli wizerunek nowo powołanego państwa. W budownictwie coraz częściej zaczęły dominować formy proste, nieraz bez jakiejkolwiek dekoracji, eksponujące nowe możliwości techniczne. W stylu architektury modernistycznej w dużych i mniejszych miastach powstawały budynki użyteczności publicznej, luksusowe kamienice i wille, a także osiedla dla urzędników i robotników. Po 1945 r. w Polsce dotkniętej kataklizmem II wojny światowej, architektura nowoczesna znowu odegrała ogromne znaczenie. Zgodnie z zapisami tzw. Karty Ateńskiej prowadzono odbudowę zrujnowanych miast, do których masowo migrowali mieszkańcy wsi. W stylu dojrzałego modernizmu budowano liczne siedziby urzędów, ośrodków kultury, szkół, dworców, hal, domów towarowych i osiedli mieszkaniowych. W te wakacje zachęcamy do poszukiwania modernizmu w mazowieckich miastach i miasteczkach oraz docenienia jego wartości i znaczenia dla naszego krajobrazu kulturowego.

Warunki udziału w konkursie

Należy przesłać – drogą mailową na adres: dziedzictwo@mazovia.pl do 12 września br. – zdjęcie wykonane w 2021 r. i nawiązujące do tegorocznego tematu konkursu „W poszukiwaniu modernizmu” oraz skan podpisanego formularza zgłoszeniowego.

Z udziału w konkursie wyłącza się:

  •     osoby zajmujące się profesjonalnie/zawodowo fotografią, przez co rozumie się osoby posiadające wykształcenie związane z dziedziną fotografii lub zarabiające na fotografii,
  •     laureatów oraz wyróżnionych w I edycji konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”,
  •     pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W przypadku osób poniżej 18 roku życia formularz zgłoszeniowy wypełniają rodzice lub opiekuni prawni. Szczegółowe warunki udziału w konkursie określa regulamin II edycji konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”.

Przebieg konkursu

Spośród nadesłanych prac, Jury Konkursu – którego skład w drodze zarządzenia wyłoni Marszałek Województwa Mazowieckiego – wybierze maksymalnie 8 fotografii, biorąc pod uwagę zgodność z tematem przewodnim konkursu, kreatywność i jakość zdjęć.

 

Laureaci konkursu otrzymają następujące nagrody:

    I nagroda – w wysokości 2 000,00 zł;

    II nagroda – w wysokości 1 500,00 zł;

    III nagroda – w wysokości 1 000,00 zł;

    maksymalnie 5 wyróżnień – po 500 zł każde.

 

Dodatkowe informacje

Formularze – które należy wypełnić, zeskanować i przesłać – są dostępne wraz z regulaminem konkursu TU.

Zgłoszenia można przesyłać do 12 września br. Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz patronatem artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

REKLAMA
zdjecie 1647
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×