zdjecie 7909
zdjecie 7909
2015-10-18T11:49:37+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Inauguracja roku akademickiego w PWSIiP

REKLAMA
Inauguracja roku akademickiego w PWSIiP
REKLAMA

- Drodzy studenci pierwszego roku, nabywacie podczas dzisiejszej uroczystości określone prawa i obowiązki. Stajecie się ważnym ogniwem uczelni, a także naszą nadzieją na dobrą  przyszłość – mówił Rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/2016, informując jednocześnie, że „Państwówka” przyjęła do społeczności akademickiej rekordową grupę ośmiuset nowych studentów.

Rektor podkreślił, że dzięki pozytywnej ocenie parametrycznej i kategorii naukowej „B”, znakomitej infrastrukturze badawczej, uczelnia plasuje się w silnej grupie krajowych szkół wyższych i w niedalekiej przyszłości przekształci się w akademię: kuźnię regionalnych i krajowych elit naukowych.

- Kolejnym elementem naszego sukcesu jest dydaktyka. Obecnie mamy uprawnienia do prowadzenia kierunków magisterskich w trzech obszarach wiedzy: nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz nauk technicznych. Od lat jest to pielęgniarstwo, a od bieżącego roku akademickiego administracja oraz informatyka – mówił dr hab. Robert Charmas, prof. PWSIiP.

Wykład inauguracyjny
Wykład inauguracyjny „Trendy w poszukiwaniu nowych leków” wygłosił prof. dr hab. Roman Kaliszan, członek Polskiej Akademii Nauk, farmakolog, autor książek oraz artykułów naukowych publikowanych w wiodących czasopismach światowych z zakresu chemii.

- Badania nad lekami wymagają pracy ogromnej liczby specjalistów. Pfizer, największa firma farmaceutyczna na świcie, zatrudnia trzynaście tysięcy pracowników, czyli tyle, co polskie uczelnie i wydziały medyczne razem wzięte – powiedział Profesor. – Jednak postęp w nauce nie jest nigdy oczywisty, bo wymaga karkołomnej pracy, przebadania olbrzymiej liczby związków chemicznych. Jak mawiał Pascal „przypadek w nauce czasem się przytrafia, ale tylko umysłom na niego przygotowanym”.

Nowe pomysły  na Akademickiej
Podczas inauguracji zgromadzeni goście dowiedzieli się o nowych inicjatywach uczelnianych: powołaniu do życia Uniwersytetu Otwartego PWSIiP oraz czasopisma naukowego Polish Journal of Applied Sciences.

- W naszej uczelni chcemy kształcić nie tylko praktyków życia gospodarczego, ale i ludzi z mocnym kręgosłupem intelektualnym i moralnym. Z tego m.in. powodu od bieżącego roku akademickiego uruchamiamy Uniwersytet Otwarty PWSIiP, którego zadaniem będzie zapewnienie jego słuchaczom, bez względu na wiek, status społeczny i wykształcenie, możliwości rozwoju społecznej oraz artystycznej aktywności. W praktyce Uniwersytet Otwarty to cykl wykładów wybitnych humanistów. W tym roku będziemy gościć czołowych przedstawicieli polskiej socjologii, prof. Jadwigę Staniszkis oraz prof. Andrzeja Zybertowicza – poinformował Rektor PWSIiP.  – Do życia powołujemy także czasopismo z zakresu nauk stosowanych Polish Journal of Applied Sciences, którego pierwszy numer ukaże się niebawem. Autorem projektu okładki periodyku jest uczeń Liceum Plastycznego w Łomży, pan Damian Pniewski. Redaktorem naczelnym czasopisma został pan prof. Jan Górski, nasz przyjaciel, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet naukowy.

REKLAMA
Więcej o: Łomża, PWSIiP
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×