eOstroleka.pl
Region,

Inauguracja roku akademickiego w PWSIiP

REKLAMA
zdjecie 994
Inauguracja roku akademickiego w PWSIiPInauguracja roku akademickiego w PWSIiP
REKLAMA

- Drodzy studenci pierwszego roku, nabywacie podczas dzisiejszej uroczystości określone prawa i obowiązki. Stajecie się ważnym ogniwem uczelni, a także naszą nadzieją na dobrą  przyszłość – mówił Rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/2016, informując jednocześnie, że „Państwówka” przyjęła do społeczności akademickiej rekordową grupę ośmiuset nowych studentów.

Rektor podkreślił, że dzięki pozytywnej ocenie parametrycznej i kategorii naukowej „B”, znakomitej infrastrukturze badawczej, uczelnia plasuje się w silnej grupie krajowych szkół wyższych i w niedalekiej przyszłości przekształci się w akademię: kuźnię regionalnych i krajowych elit naukowych.

- Kolejnym elementem naszego sukcesu jest dydaktyka. Obecnie mamy uprawnienia do prowadzenia kierunków magisterskich w trzech obszarach wiedzy: nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz nauk technicznych. Od lat jest to pielęgniarstwo, a od bieżącego roku akademickiego administracja oraz informatyka – mówił dr hab. Robert Charmas, prof. PWSIiP.

Wykład inauguracyjny
Wykład inauguracyjny „Trendy w poszukiwaniu nowych leków” wygłosił prof. dr hab. Roman Kaliszan, członek Polskiej Akademii Nauk, farmakolog, autor książek oraz artykułów naukowych publikowanych w wiodących czasopismach światowych z zakresu chemii.

- Badania nad lekami wymagają pracy ogromnej liczby specjalistów. Pfizer, największa firma farmaceutyczna na świcie, zatrudnia trzynaście tysięcy pracowników, czyli tyle, co polskie uczelnie i wydziały medyczne razem wzięte – powiedział Profesor. – Jednak postęp w nauce nie jest nigdy oczywisty, bo wymaga karkołomnej pracy, przebadania olbrzymiej liczby związków chemicznych. Jak mawiał Pascal „przypadek w nauce czasem się przytrafia, ale tylko umysłom na niego przygotowanym”.

Nowe pomysły  na Akademickiej
Podczas inauguracji zgromadzeni goście dowiedzieli się o nowych inicjatywach uczelnianych: powołaniu do życia Uniwersytetu Otwartego PWSIiP oraz czasopisma naukowego Polish Journal of Applied Sciences.

- W naszej uczelni chcemy kształcić nie tylko praktyków życia gospodarczego, ale i ludzi z mocnym kręgosłupem intelektualnym i moralnym. Z tego m.in. powodu od bieżącego roku akademickiego uruchamiamy Uniwersytet Otwarty PWSIiP, którego zadaniem będzie zapewnienie jego słuchaczom, bez względu na wiek, status społeczny i wykształcenie, możliwości rozwoju społecznej oraz artystycznej aktywności. W praktyce Uniwersytet Otwarty to cykl wykładów wybitnych humanistów. W tym roku będziemy gościć czołowych przedstawicieli polskiej socjologii, prof. Jadwigę Staniszkis oraz prof. Andrzeja Zybertowicza – poinformował Rektor PWSIiP.  – Do życia powołujemy także czasopismo z zakresu nauk stosowanych Polish Journal of Applied Sciences, którego pierwszy numer ukaże się niebawem. Autorem projektu okładki periodyku jest uczeń Liceum Plastycznego w Łomży, pan Damian Pniewski. Redaktorem naczelnym czasopisma został pan prof. Jan Górski, nasz przyjaciel, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet naukowy.

Więcej o: Łomża, PWSIiP
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×