zdjecie 2114
2019-11-22T15:11:05+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Informatycy i logistycy z ZSZ nr 1 zdobywali zawodowe szlify w greckiej Leptokarii  [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2114
fot. archiwum szkoły
6
1
0

Okolice greckiego Olimpu – to ty przez dwa tygodnie uczniowie klas o profilu informatycznym i logistycznym z ZSZ nr 1 w Ostrołęce szlifowali swoje umiejętności podczas praktyk zawodowych organizowanych w ramach projektu „Eurospecjaliści”.

Praktyki dla uczniów klas trzecich kształcących się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w zawodach technik informatyk i technik logistyk odbywały się w greckim kurorcie Leptokaria, położonym w pobliżu masywu Olimpu i Parku Narodowego Góry Olimp. Zajęcia realizowano w ramach projektu pod nazwą „Eurospecjaliści z Ostrołęki” dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Akcja 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2019. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele Małgorzata Łapińska, Bożena Ziemska i Jan Rzewnicki.

Podczas pobytu informatycy, pracujący w pracowniach komputerowych, doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie eksploatacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, eksploatacji lokalnych sieci komputerowych, projektowania, administracji i użytkowania baz danych, programowania.

Logistycy, w specjalnie przygotowanych pracowniach, doskonalili swoje kompetencje teoretyczne i praktyczne z zakresu przyjmowania i wydawania towarów z magazynu, przechowywania towarów, prowadzenia dokumentacji magazynowej, planowania, organizowania i dokumentowania procesów transportowych, planowania, organizowania i dokumentowania procesów spedycyjnych.

Oprócz ćwiczeń w pracowniach informatycy uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, gdzie brali udział w zajęciach z zakresu nagrań audycji telewizyjnych i mogli sprawdzić się jako twórcy ścieżek dźwiękowych do programów telewizyjnych. Świetną zabawą okazały się bardzo kształcące zajęcia programowania robotów w ramach STEM Robotics w Larisie. Uczniowie, przygotowując roboty do starć, uczyli się w praktyce stosować komendy programowania.

Logistycy natomiast z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w wykładzie i warsztatach z zakresu łańcuchów dostaw, które prowadził doktor Evagelos D. Lioutas na Department of Logistics, TEI of Central Macedonia. Uczniowie zwiedzili też uczelniane laboratoria logistyczne. Ponadto odbyli praktyki w zakładach pracy w pobliskich miejscowościach Katerini i Larisa.

Poza edukacją zawodową był czas wolny, który wykorzystano na podziwianie piękna Riwiery Olimpijskiej, a zwłaszcza starego lub stylizowanego budownictwa pobliskich miejscowości podgórskich, zamku weneckiego w Platamonas, Parku Narodowego Góry Olimp - który uważany jest za siedzibę Zeusa i dwunastu bogów starożytnej Grecji.

Niepowtarzalną przygodę przeżyli uczniowie podczas rejsu statkiem na jedną z wysp archipelagu Sporad – Skiathos, której główną atrakcją są wspaniałe plaże. Podczas rejsu organizatorzy praktyk zapewnili wiele niezapomnianych wrażeń, do których bez wątpienia należała zabawa na pokładzie statku, połączona z nauką najpopularniejszego tańca greckiego - sirtaki. Był czas na relaks, kąpiele wodne i słoneczne na najpiękniejszej greckiej plaży nazywanej złotą. Jest ona szczególna ze względu na piasek, który w przepiękny sposób odbija promienie słoneczne za sprawą zawartej w nim miki. W powrotnym rejsie niesamowitą atrakcję sprawiły delfiny, które towarzyszyły podróżnikom, odprowadzając statek do brzegu.

Greckie Meteory – były kolejnym oglądanym przez uczniów miejscem, w którym mieli okazję podziwiać majestatyczne i bez wątpienia jedne z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Zwiedzili też oni jeden z klasztorów mnichów, którzy to obrali Meteory za swoje miejsce odosobnienia już w XI w., a trzy wieki później rozpoczęli na ich szczycie budowę 24 klasztorów. To niezwykłe połączenie cudu natury i arcydzieła architektury zostało uhonorowane miejscem na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Odwiedziny na Meteorach były też niepowtarzalną okazją do zapoznania się z tajnikami pisania ikon bizantyjskich.

Uczniowie na co dzień korzystali z bazy noclegowej kompleksu Hotelu Poseidon Palace. Było to znakomite miejsce nie tylko do relaksu i uprawiania sportu, ale też do rozsmakowania się w wielu pysznych daniach kuchni greckiej i śródziemnomorskiej.

Dla wszystkich uczestników projektu pobyt w Grecji był z pewnością niepowtarzalnym przeżyciem, które na długo zostanie w pamięci.

Tekst i fotografia: Jan Rzewnicki, Małgorzata Łapińska, Bożena Ziemska

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114