eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: „Zostawiając dziecko w szkole nie mogę wyjść z budynku”

REKLAMA
zdjecie 8745
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Z problemem związanym z funkcjonującą od niedawna kartą szkolną zgłosił się naszej redakcji rodzic jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrołęce. Czytelnik miał problem z wyjściem z budynku po zostawieniu swojego dziecka w szkole, ponieważ drzwi otwierane są wyłącznie przy użyciu czytnika.

„Wejście do tej szkoły odbywa się za pomocą karty z czytnikiem, w którą wyposażone jest dziecko. Jeśli rodzic przychodzi po dziecko do szkoły - korzysta z dzwonka pełniącego funkcję domofonu. I do tego etapu wszystko jest dla mnie logiczne i zasadne. Problem pojawia się jednak przy wyjściu ze szkoły. Otóż wyjść możemy... wyłącznie przy użyciu czytnika (w który wyposażone jest nasze dziecko) Jeśli takiego czytnika jako rodzic nie posiadamy - nie możemy wyjść z obiektu. W drzwiach nie ma zwykłej klamki ani domofonu. Rozumiem, że czytniki zamontowano ze względu na bezpieczeństwo dzieci i po to by nikt nieupoważniony do szkoły się nie dostał. Nie rozumiem jednak dlaczego, skoro do szkoły już weszłam - nie mogę z niej wyjść. Zastanawiam się czy jest to w ogóle zgodne z wytycznymi np. straży pożarnej. Jeśli teraz każdego ranka widzę tłumy rodziców napierających na drzwi aby zdążyć do pracy (zwykle otwiera drzwi jakiś spóźniony uczeń) - to aż strach pomyśleć co byłoby w przypadku paniki spowodowanej np pożarem. Przyznam, że z taka sytuacja spotykam się po raz pierwszy. Chciałabym wierzyć, że rzeczywiście jest to bezpieczne dla dzieci przebywających w szkole, ale jakoś sensu i logiki nie widzę tu żadnej” - pisze nasz Czytelnik.

O odpowiedź i wyjaśnienie wątpliwości poprosiliśmy dyrektor szkoły Alinę Chorążewicz.

- Przed wprowadzeniem karty szkolnej przeprowadzaliśmy spotkania z rodzicami wszystkich uczniów. Informowaliśmy wówczas o zasadach funkcjonowania i wydawania kart. Są one bezpłatne dla każdego ucznia oraz w przypadku wyrażenia chęci także dla rodziców uczniów klas od „zerówki” do III włącznie,. Każdy rodzic, który zwróci się do nas o taką kartę otrzyma ją bezpłatnie. Podobnie jest w każdej szkole w Ostrołęce objętej programem – powiedziała nam dyrektor Alina Chorążewicz.

Wątpliwości naszego Czytelnika dotyczące bezpieczeństwa dzieci w przypadku pożaru i ewakuacji rozwiewa również rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

- W przypadku ogłoszonej ewakuacji system sterowania pozwala na wyłączenie blokady na wszystkich drzwiach. Wówczas drzwi można otworzyć ręcznie i bezpiecznie wyprowadzić wszystkie dzieci z budynku – powiedziała nam Marta Kacprzycka, rzecznik prasowy ostrołęckiej straży pożarnej.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×