eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Nowe deklaracje „śmieciowe” – konieczne czy nie?

REKLAMA
zdjecie 6509
zdjecie 6509
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Czy ponowne składanie tzw. deklaracji „śmieciowych” jest konieczne, skoro składano je gdy zaczął obowiązywać nowy system gospodarki odpadami? Internauci zauważają pewne nieścisłości. Przypomnijmy, że po wprowadzeniu od nowego roku nowych, wyższych stawek za odbiór śmieci, wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkujący na terenie Ostrołęki zostali zobligowani do odwiedzenia ratusza z nową deklaracją.

Od 1 stycznia w Ostrołęce obowiązują nowe stawki za wywóz śmieci. Płacić musimy więcej, ale też wszyscy – bez wyjątku musimy teraz segregować śmieci. Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkujący na terenie Ostrołęki zostali też zobligowani do złożenia w Urzędzie Miasta wypełnionych od nowa deklaracji o wysokości stawki za odbiór odpadów komunalnych, która uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących w danym gospodarstwie.

Czy jednak takie deklaracje są konieczne, skoro w 2013 roku wszyscy mieszkańcy Ostrołęki musieli składać je po raz pierwszy. Wtedy właśnie zaczął obowiązywać nowy system gospodarki odpadami z podziałem na zbiórkę selektywną (z podziałem na rożne frakcje) i nieselektywną (odpady niesegregowane).

Internauci zauważają, że kwestie te regulują przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku.

„W przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wójt, burmistrz lub prezydent miasta zawiadamia właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w deklaracji. W takim przypadku właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do złożenia nowej deklaracji i uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości podanej w zawiadomieniu. Zawiadomienie zawiera pouczenie, że stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.”
- tak brzmi zapis art. 6. pkt. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy w Biurze Prasowym Urzędu Miasta w Ostrołęce. Czekamy na odpowiedź.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
×